Americký minister obrany Lloyd Austin dodal váhu tvrdeniu Kyjeva o zapojení Pchjongjangu do vojny na Ukrajine.
„Existujú dôkazy, že v Rusku sú jednotky Kórejskej ľudovodemokratickej republiky,“ povedal Austin novinárom v Ríme, pričom použil oficiálny názov Severnej Kórey. „Čo presne robia? To sa ešte uvidí. To sú veci, ktoré musíme zistiť,“ dodal Austin.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj citoval spravodajské informácie o príprave dvoch jednotiek s možným počtom až 12-tisíc severokórejských vojakov vrátane špeciálnych jednotiek, ktorí by sa zúčastnili na vojne po boku ruských síl.
Juhokórejských poslancov v stredu informovala tamojšia tajná služba (NIS) o tom, že Severná Kórea vyslala do Ruska ďalších 1 500 svojich vojakov, ktorých by tam teraz malo byť už tritisíc.
Počet severokórejských vojakov v Rusku sa podľa NIS môže do decembra vyšplhať na 10-tisíc. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Jonhap.
„Domnievame sa, že do Ruska bolo vyslaných ďalších 1 500 vojakov… takže doteraz tam poslali celkovo už približne tritisíc severokórejských vojakov,“ povedal novinárom poslanec, ktorý je členom juhokórejského parlamentného výboru pre tajné služby.
Juhokórejská tajná služba uplynulý piatok informovala, že KĽDR sa rozhodla vyslať početné jednotky vojakov na podporu ruskej armády na Ukrajine. Na ruskom Ďalekom východe je podľa informácií NIS už 1 500 príslušníkov špeciálnych oddielov z KĽDR, ktorí tam absolvujú výcvik a následne ich pravdepodobne pošlú do bojov na Ukrajine.
Pchojngjang ani Rusko nasadenie vojakov dosiaľ nepotvrdili. Kremeľ označil tieto tvrdenia za „falošné informácie“ a vyslanec KĽDR pri OSN v New Yorku ich v pondelok označil za „nepodložené fámy“.
V reakcii na tieto informácie si nemecké ministerstvo zahraničných vecí predvolalo severokórejského diplomata.
Ako však pripomína agentúra Reuters, Moskva aj Pchjongjang popierajú aj transfery zbraní, v ostatnom čase sa však zaviazali posilniť svoje vojenské vzťahy a na júnovom samite podpísali aj dohodu o vzájomnej obrane.
(sab)