Za pozitívny príklad dáva OSN Alžírsko, ktoré podniklo konkrétne kroky, čo prinieslo výrazné zníženie emisií.
Moderný systém na identifikovanie veľkých únikov metánu v rámci produkcie ropy a zemného plynu vydal v uplynulých dvoch rokoch 1200 upozornení vládam a podnikom. Podľa vyjadrenia Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) však iba v jednom percente prípadov prijali zainteresované strany potrebné opatrenia, uvádza agentúra DPA.
Výkonná riaditeľka UNEP Inger Andersenová na konferencii OSN o zmene klímy (COP29) v azerbajdžanskej metropole Baku označila výsledky za sklamanie. Úniky metánu, druhého najväčšieho prispievateľa ku globálnemu otepľovaniu, by sa podľa nej mnohokrát dali zastaviť jednoduchými opravami.
Zaznamenaných ale bolo aj niekoľko ojedinelých úspechov, uviedol UNEP. Napríklad Alžírsko reagovalo na varovanie o úniku metánu a vykonalo nápravu. Výsledok bol pritom rovnaký, ako keby sa z ciest odstránilo 500-tisíc áut, dodal.
Eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová zopakovala cieľ štátov EÚ znížiť emisie metánu o 30 percent do roku 2030. Stefan Wenzel z kancelárie nemeckého ministra pre klímu Roberta Habecka podotkol, že metán je agresívny skleníkový plyn, no zároveň je ľahšie obmedziť ho ako oxid uhličitý (CO2). Z krátkodobého hľadiska je však až 80-krát silnejší ako CO2.
(tasr)