Darovanie vojenskej techniky za exministra Naďa preverí špeciálny tím Darca

Zistenia tímu majú viesť k vyvodeniu trestnoprávnej zodpovednosti voči všetkým, ktorí sa na údajnom nezákonnom darovaní techniky podieľali.

211124MVSR_DARCA089497 (1) Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). Foto: Jakub Kotian/TASR

Na Úrade boja proti organizovanej kriminalite zriadili špeciálny vyšetrovací tím s názvom Darca. Prešetrovať má rozhodnutia vtedajších predstaviteľov rezortu obrany na čele s Jaroslavom Naďom a členov vlády, ktorí umožnili darovanie vojenskej techniky Ukrajine vo výške stoviek miliónov eur.

Informovali o tom na štvrtkovej tlačovej konferencii minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) spolu s policajným prezidentom Ľubomírom Solákom. Odvolávajú sa aj na zistenia Najvyššieho kontrolného úradu SR.

K zriadeniu vyšetrovacieho tímu pristúpili podľa ministra vzhľadom na podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov. Solák vysvetlil, že tím Darca bude prešetrovať všetky podania od fyzických a právnických osôb, ako aj konkrétne zistenia NKÚ.

„Tím má za úlohu identifikovať, vyšetriť a buď potvrdiť, alebo vyvrátiť všetky podozrenia v čo najkratšom čase,“ uviedol Solák.

Slovensko je v oblasti obrany holé a bosé

Slovensko prišlo podľa ministra v dôsledku darovania techniky o kľúčové obranné kapacity, pričom tieto rozhodnutia označil za hazard so štátnymi zdrojmi a bezpečnosťou občanov. „Dnes, keď svet čelí riziku nových konfliktov, je Slovensko v oblasti obrany doslova holé a bosé,“ skonštatoval.

Kontrola podľa úradu zistila rozdiel medzi tým, akú pomoc odsúhlasila vláda a v akej hodnote nakoniec Ukrajine majetok darovala. NKÚ v správe priblížil, že SR darovala Ukrajine od vypuknutia vojny vojenský majetok v hodnote takmer 700 miliónov eur a z Európskeho mierového nástroja dostala doposiaľ 82 miliónov eur. Poukázal aj na nezrovnalosti v údajoch o darovanom majetku vykazovaných rezortom obrany a generálnym štábom.

Pomoc zo Slovenska zahŕňala napríklad systém protivzdušnej obrany S-300, odmínovacie systémy Božena, tri desiatky vyradených bojových vozidiel pechoty BVP-1, päť dopravných vrtuľníkov, muníciu, palivo a najnovšie aj 13 stíhačiek MiG-29 a časť protilietadlového raketového systému KUB.

Kontrolóri taktiež preverovali nový nákup vojenského materiálu a techniky v rokoch 2022 a 2023. „Niektoré nákupy účelovo realizovali s odôvodnením, že ide o obstarávanie pre potreby slovenskej armády, pričom reálnym dôvodom bol záujem nakúpený materiál obratom označiť za prebytočný a darovať ho Ukrajine. Išlo napríklad o nákup delostreleckých mín a nábojov v sume bezmála deväť miliónov eur, pričom kontrakt s akciovou spoločnosťou prebehol počas jedného víkendu,“ tvrdí predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Naď považuje obvinenia za nezmyselné

Naď, ktorý je v súčasnosti lídrom mimoparlamentných Demokratov, obhajoval rozhodnutie darovať techniku tým, že bola stará a nepoužívaná. Hovoril aj o nekompletnosti správy NKÚ. Deklaroval, že Slovensko za pomoc Ukrajine získalo doteraz majetok v hodnote 668,8 milióna eur, čo je viac, ako Ukrajine darovalo.

Politik sa vyšetrovania podľa svojich slov nebojí. „Absolútne nezmyselnými obvineniami sa snaží prekryť to, že majú vážne problémy, aj on sám, a celá vládna koalícia,“ reagoval Naď v stanovisku na štvrtkové vyjadrenia ministra vnútra. „Rozumiem politickej nervozite ministra vnútra Šutaja Eštoka,“ skonštatoval s tým, že pod jeho vedením sa ničí Policajný zbor, rezort vnútra padá na kolená a v rozklade je Hlas-SD i koalícia.

Naď je pripravený participovať na akýchkoľvek úkonoch. „Veľmi dobre viem, že sme pomáhali zachraňovať ľudské životy na Ukrajine tým, že sme im pomohli, či už dodávkou vojenského materiálu, alebo techniky,“ skonštatoval s tým, že sa teší na svedecké výpovede.

(tasr, est, lup)


Vyplácanie penzií, ktoré boli známe aj ako vianočný bonus, sa začne 2. decembra. Prvýkrát pôjde o podstatne vyššiu sumu, než na akú boli poberatelia zvyknutí.
Prejsť na článok
Na Mestskú políciu v Komárne sa valí škandál, ktorý odštartovali slová jej bývalého člena pred mestskými poslancami. Ten hovorí o rodinkárstve, netransparentnom odmeňovaní a navyše aj o sexuálnom obťažovaní. Podľa slov primátora sa však v…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok