V súvislosti s tragédiou na železničnej stanici v Srbsku zadržali 11 ľudí

Podozriví, ktorých identitu nezverejnili, sú podľa prokuratúry v Novom Sade obvinení z trestných činov proti verejnej bezpečnosti, ohrozenia verejnosti či neregulárnych stavebných prác, píše agentúra AP.

Pád èasti strechy železniènej stanice v srbskom meste Nový Sad Zrútenie strechy na železničnej stanici v meste Novi Sad FOTO TASR/AP

Dôvodom je prístrešok železničnej stanice v meste na severe Srbska, ktorý sa 1. novembra pre nedostatočnú statiku zrútil a zabil celkovo 15 ľudí. Srbské médiá oznámili, že medzi zadržanými je údajne aj exminister dopravy a výstavby Goran Vesić, ktorý po zmienenom nešťastí zo svojej funkcie odstúpil.

Tragédia vyvolala vlnu kritiky v celom Srbsku a protesty v Novom Sade aj v hlavnom meste Belehrad. Demonštranti požadovali vyvodenie zodpovednosti. Mnohí Srbi sa domnievajú, že príčinou zrútenia betónového prístrešku je korupcia a nedostatok transparentnosti stavebných projektov, čo súvisí s nedbalosťou pri renovácii stanice.

Budova železničnej stanice z roku 1964 prešla v posledných rokoch rozsiahlou rekonštrukciou, ktorú realizovalo konzorcium dvoch čínskych, jednej maďarskej a jednej francúzskej spoločnosti, samotného prístrešku sa však renovácia netýkala. Posledné rekonštrukčné práce sa skončili v júli tohto roka.

Opoziční poslanci a ďalší demonštranti sa v stredu už tretí deň po sebe zišli pred budovou súdu v Novom Sade, kde sa dostali do potýčok s políciou. Žiadali vyvodenie zodpovednosti za tragédiu a tiež prepustenie aktivistov, ktorých zadržali počas predchádzajúcich protestov.

V reakcii na tragédiu už odstúpili dvaja ministri – zmienený minister výstavby Vesić a minister obchodu Tomislav Momirović, ktorý bol ministrom výstavby v rokoch 2020 až 2022, čiže v období, keď sa rekonštrukcia stanice začala. Odstúpila už aj šéfka srbskej štátnej železničnej spoločnosti Jelena Tanaskovićová.

Demonštranti vyzývajú na odstúpenie aj premiéra Miloša Vučevića i starostu Nového Sadu Milana Djurića. Opozícia a časť verejnosti taktiež požaduje zverejnenie zmlúv so spoločnosťami, ktoré sa podieľali na zmienenej rekonštrukcii stanice.

(tasr)


Vyplácanie penzií, ktoré boli známe aj ako vianočný bonus, sa začne 2. decembra. Prvýkrát pôjde o podstatne vyššiu sumu, než na akú boli poberatelia zvyknutí.
Prejsť na článok
Na Mestskú políciu v Komárne sa valí škandál, ktorý odštartovali slová jej bývalého člena pred mestskými poslancami. Ten hovorí o rodinkárstve, netransparentnom odmeňovaní a navyše aj o sexuálnom obťažovaní. Podľa slov primátora sa však v…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok