Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR pod vedením Jána Rudolfa (SaS) ich opakovane odmietla sprístupniť aj po rozhodnutí krajského súdu.
O tom, že ich úrad zatajovať nemal, rozhodol teraz aj Správny súd v Bratislave.
Nadácia žiadala informácie o zákazke na dodávku komponentov k testom na COVID-19, aby preverila podozrenia z nesprávneho verejného obstarávania. Chcela získať údaje o výberovej komisii, zápisniciach a ďalších súťažiacich firmách, no Hmotné rezervy to odmietli s odôvodnením, že by to ohrozilo hospodársku súťaž.
Riaditeľka nadácie Zuzana Petková kritizovala štátnych zástupcov za svojvoľné vykladanie zákona a varovala, že po nedávnych zmenách v infozákone bude získavanie informácií ešte náročnejšie.
Nadácia upozornila, že ani po štyroch rokoch a dvoch právoplatných rozhodnutiach stále nemá všetky informácie. Kritizuje neefektívnosť infozákona, ktorý umožňuje prieťahy. Zároveň poukázala na to, že vláda navrhuje zrýchlenie rozhodovaní o žalobách politikov proti novinárom, no pri sprístupňovaní informácií o štátnych nákupoch nie je problém čakať aj štyri roky.
„Správa štátnych hmotných rezerv SR bude konať v intenciách rozhodnutia Správneho súdu v Bratislave. Žiadateľovi Nadácii Zastavme korupciu zverejníme po doručení rozhodnutia všetko, čo bolo pod bývalým vedením Jánom Rudolfom protizákonne odmietnuté,“ uviedla SŠHR.
(tasr)