Nadácia Zastavme korupciu vyhrala spor o covidové nákupy. Kritizuje prieťahy v infozákone

Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR pod vedením Jána Rudolfa (SaS) ich opakovane odmietla sprístupniť aj po rozhodnutí krajského súdu.

Riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková Riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Foto: TASR/Pavel Neubauer

O tom, že ich úrad zatajovať nemal, rozhodol teraz aj Správny súd v Bratislave.

Nadácia žiadala informácie o zákazke na dodávku komponentov k testom na COVID-19, aby preverila podozrenia z nesprávneho verejného obstarávania. Chcela získať údaje o výberovej komisii, zápisniciach a ďalších súťažiacich firmách, no Hmotné rezervy to odmietli s odôvodnením, že by to ohrozilo hospodársku súťaž.

Riaditeľka nadácie Zuzana Petková kritizovala štátnych zástupcov za svojvoľné vykladanie zákona a varovala, že po nedávnych zmenách v infozákone bude získavanie informácií ešte náročnejšie.

Nadácia upozornila, že ani po štyroch rokoch a dvoch právoplatných rozhodnutiach stále nemá všetky informácie. Kritizuje neefektívnosť infozákona, ktorý umožňuje prieťahy. Zároveň poukázala na to, že vláda navrhuje zrýchlenie rozhodovaní o žalobách politikov proti novinárom, no pri sprístupňovaní informácií o štátnych nákupoch nie je problém čakať aj štyri roky.

„Správa štátnych hmotných rezerv SR bude konať v intenciách rozhodnutia Správneho súdu v Bratislave. Žiadateľovi Nadácii Zastavme korupciu zverejníme po doručení rozhodnutia všetko, čo bolo pod bývalým vedením Jánom Rudolfom protizákonne odmietnuté,“ uviedla SŠHR.

(tasr)


Vyplácanie penzií, ktoré boli známe aj ako vianočný bonus, sa začne 2. decembra. Prvýkrát pôjde o podstatne vyššiu sumu, než na akú boli poberatelia zvyknutí.
Prejsť na článok
Na Mestskú políciu v Komárne sa valí škandál, ktorý odštartovali slová jej bývalého člena pred mestskými poslancami. Ten hovorí o rodinkárstve, netransparentnom odmeňovaní a navyše aj o sexuálnom obťažovaní. Podľa slov primátora sa však v…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok