Stredné školy a základné školy druhého stupňa ostávajú zatvorené

01.12.2020, 19:20 Ut

Branislav Gröhling. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Plán ministra školstva Gröhlinga na otvorenie škôl v krízovom štábe neprešiel, minister ho bude musieť prepracovať. Avizuje, že tak urobí do Vianoc. Žiaci by sa tak vrátili do škôl až po Novom roku.

Stredoškoláci a žiaci 2. stupňa základných škôl sa do nich zatiaľ nevrátia. Plán ministerstva školstva na testovanie Ústredným krízovým štábom (ÚKŠ) v utorok neprešiel. Potvrdil to minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) s tým, že minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) musí plán prerobiť.

„Ten vypracovaný plán rezortom školstva v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Úniou miest Slovenska (ÚMS) zatiaľ nemá kritériá na to, aby prešiel,” povedal Mikulec. Podľa neho je potrebné doriešiť viaceré veci technického i legislatívneho rázu. „Dohodli sme sa, že zatiaľ teda táto úloha pre ministerstvo školstva trvá a bude ju musieť dopracovať,” povedal Mikulec.

Zdôraznil, že diskusia bola konštruktívna. „Odznelo viacero návrhov riešení, teraz je tu priestor na to, aby rezort spolu so združeniami samospráv tieto veci dopracovali,” dodal minister vnútra.

Epidemiologická situácia nepraje otvoreniu škôl

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) po rokovaní ÚKŠ uviedol, že by nebolo dobré uvoľnenie opatrení a otvorenie škôl. Epidemiologická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku podľa neho nie je úplne priaznivá. Poukázal tiež na to, že v posledných dňoch zaznamenali mierny nárast počtu hospitalizovaných ľudí.

„Deje sa presne to, čo sme predpokladali,“ povedal minister zdravotníctva. Poukázal, že v tejto situácii na ÚKŠ čelili výzve otvoriť čo najskôr školy. „Myslím, že ako jediná európska krajina máme neustále otvorený prvý stupeň základných škôl, čo je obrovský úspech,“ podotkol Krajčí.

Krajčí poukázal na to, že momentálne sa Slovensko nachádza v situácii, keď sú v republike v porovnaní s okolitými krajinami dobré čísla, ale je potrebné si uvedomiť, že nejde o také čísla, ako boli napríklad po lete v septembri. „V tejto situácii urobiť ďalšie uvoľnenie opatrení a pustiť ďalšie deti do škôl by znamenalo, že ten negatívny trend, ktorý teraz jasne vidíme, by sa začal hrozivo napĺňať,“ povedal.

Ministerstvo školstva nesplnilo úlohu

Minister zdravotníctva tvrdí, že rezortu školstva sa veľmi nepodarilo splniť úlohu, ako pretestovať deti a rodičov, aby sa mohli vrátiť do škôl. Poukázal na to, že od ministerstva školstva očakával, že nájde zdravotníkov, ktorí by pomohli zabezpečiť pretestovanie detí a ich rodičov.

„Napriek tomu, že sa to nepodarilo, tak na ÚKŠ zaznelo množstvo dobrých odporúčaní, ako by sa to mohlo naplniť. Verím, že nejakým spôsobom sa výuka rozbehne a zastabilizuje sa dlho udržateľný systém, ktorý bude zabezpečovať testovanie detí a rodičov tak, aby sme mohli mať deti v školách aj v epidemiologicky nie dobrých časoch,“ poznamenal Krajčí. Druhou možnosťou podľa neho je sa uzavrieť a zraziť čísla nižšie.

Nový plán má byť do Vianoc

Ďalší návrh na návrat žiakov do škôl, v poradí už tretí, má Gröhling predstaviť pred Vianocami, a to do 23. decembra. Uviedol to po rokovaní ÚKŠ.

Minister potvrdil, že sa školy v pondelok 7. decembra neotvoria. Ako doplnil, od ÚKŠ dostali za úlohu plán prepracovať. „Potrebujeme súčinnosť viacerých ministerstiev. Verím, že po tomto rokovaní budú súčinné a budeme vedieť upraviť jednotlivé vyhlášky alebo zákony a následne budeme vedieť vypracovať návrh,” povedal minister školstva.

Verí, že potom by sa mohli deti vrátiť do škôl 8. januára 2021.

Ministrovi bude asistovať podpredseda vlády

Výhrad k ich plánu od členov ÚKŠ bolo podľa šéfa rezortu školstva viacero. „My ako ministerstvo školstva nedokážeme zazmluvňovať zdravotníkov alebo robiť s nimi ďalšie úkony, na to potrebujeme súčinnosť viacerých ministerstiev. Toto nedokážu samostatne urobiť ani samosprávy,” vysvetlil Gröhling.

Ďalšie výhrady boli podľa šéfa rezortu školstva aj v súvislosti s dobrovoľnosťou pretestovania. Potvrdil, že dobrovoľnosť testovania bola počas rokovania dlhou témou. „Pán podpredseda Holý dostal úlohu pozrieť sa na celú túto problematiku, či to môže a za akých okolností to môže byť povinné,” povedal Gröhling.

Zároveň potvrdil, že sa potrebujú opäť stretnúť a dať dokopy pripomienky. Po odmietnutí plánu uviedol, že má „úplne normálny pocit”. Nápady na ďalšie návrhy podľa neho majú. „Sme na ministerstve dostatočne kreatívni,” dodal.

Žiaci sú doma už viac ako mesiac

Žiaci druhého stupňa základných škôl sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Rovnako sa z domu vzdelávajú aj žiaci stredných škôl. Vysokoškoláci sa majú vyučovať dištančne do konca zimného semestra.

Výnimku majú len žiaci materských škôl a prvého stupňa základných škôl, tí sa môžu vzdelávať v školách prezenčne. Rovnako sa v školách môžu vzdelávať aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú z maximálne piatich žiakov a pedagóga.

(tasr, joh)

Ďalšie články od Redakcia
Ďalšie články
„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

Po tom, čo šéf Kremľa Vladimir Putin spustil čiastočnú mobilizáciu, objavili sa na internete vtipné videá s opitými odvedencami, ale aj správy o nedostatočnom výcviku mužov. Zaznievali slová ako fiasko či fraška. Český bezpečnostný expert Jan Ludvík však varuje, aby sme neboli ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande.