Podnikatelia v USA sa pripravujú na hrozbu rabovania

washington Foto: Twitter

Nevychádzajte z domov, z ulíc stiahnite všetko, čím sa dá hýbať a preškoľte svojich zamestnancov tak, aby sa pripravili na možné násilné strety s demonštrantmi po výsledku volieb, odkazujú niektoré samosprávy a polícia americkým maloobchodníkom.

Od smrti černocha Georgea Floyda pri policajnom zásahu otriasajú Amerikou protesty hnutia Black Lives Matter.

Zo septembrovej štúdie Projektu monitorovania a lokalizácie ozbrojených konfliktov (ACLED) vyplýva, že približne sedem percent zo všetkých demonštrácií bolo násilných.

Zo strany amerických podnikateľov, ktorí značné straty utrpeli už kvôli pandémii, vzrastajú obavy o ich majetok. Súčasťou mnohých protestov totiž bolo aj rabovanie.

Asi sa to vymkne spod kontroly, varujú policajti

Bez ohľadu na to, ako dopadnú prezidentské voľby, samosprávy a policajné oddelenia očakávajú demonštrácie. Väčšina z nich preto vopred vypracovala plány na potlačenie akýchkoľvek potenciálnych nepokojov.

Viaceré samosprávy zaviedli zákaz vychádzania a uzavreli verejné priestranstvá, aby zabránili zhromaždeniam. Bezpečnostné zložky v celom štáte posilňujú hliadky a pripravujú svojich členov na možné strety s demonštrantmi.

Podľa Americkej únie občianskych slobôd takéto opatrenia porušujú slobodu prejavu a právo na voľný pohyb. Samosprávy a policajti však oponujú s tým, že ide o výnimočnú udalosť, ktorá si vyžaduje výnimočné kroky.

Z ulíc nech zmizne všetko, čím sa dá hýbať a pripravte sa na rabovanie

Policajné oddelenia odporúčajú podnikom zabezpečiť si nehnuteľnosti. Väčšina obchodníkov preto vopred podnikla kroky k ochrane svojho majetku. Na Twitteri sa hromadia fotky, na ktorých zamestnanci obchodov prekrývajú výklady preglejkovými doskami a drevenými zátarasami.

Národná maloobchodná federácia usporiadala školiace webináre zamerané na prevenciu kríz a deeskaláciu konfliktov a najala bezpečnostných konzultantov, ktorí majiteľom obchodov pomáhajú pripraviť sa.

Národný verejnoprávny rozhlas poslal ešte vo štvrtok list podnikom v centre Manhattanu, v ktorom ich varoval, aby „presunuli alebo zabezpečili predmety, ako je mestský mobiliár- lavičky, odpadkové koše, pítka, nádoby na kvety, stojany na bicykle, prístrešky“.

Vyprázdnené ulice a zadebnené vstupy do obchodných centier. Foto: Twitter

Rovnako je na tom Chicago, ktoré sa podľa starostky Lori Lightfoot na potenciálne protesty spojené s voľbami a občianske nepokoje pripravovalo celé mesiace. Niektoré podniky tam boli počas demonštrácií vyplienené už dvakrát. Keby sa táto situácia zopakovala, neboli by kvôli ekonomickým stratám schopné opäť otvoriť.

Zátarasy v Chicagu pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami. Foto: Twitter

Mesto sa preto v utorok večer zaplaví policajtami, ktorí si nesmú brať voľno ani čerpať dovolenky. Polícia avizovala, že využije všetky dostupné ťažké vozidlá, ktorými zablokuje určité ulice a výjazdové rampy z rýchlostnej cesty tak, aby udržala demonštrantov čo najďalej.

„Odkaz znie: Nerabuj v Chicagu. Ak rabuješ, budeš za to zodpovedný. Ak utečieš, nájdeme ťa a postavíme pred súd,“ varoval náčelník chicagskej polície David Brown.

Pokojné to zrejme nebude

Obdobné kroky podnikli takmer všetky väčšie americké mestá, ktoré mali už predtým problémy s demonštrujúcimi. Podľa mnohých analytikov sú takéto opatrenia namieste, pretože sa dá očakávať všetko, len nie hladký priebeh volieb.


Ďalšie články