Za záškoláctvo hrozí strata prídavkov, ministerstvo chystá nové pravidlá

Rezort práce chce od budúceho roka sprísniť postihy za záškoláctvo, obmedziť zneužívanie náhradnej starostlivosti a zastaviť vyplácanie niektorých dávok cudzincom, ktorých deti nežijú na Slovensku.

Erik Tomáš.

Erik Tomáš. Foto: Martin Baumann/TASR

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predloží do medzirezortného pripomienkového konania balík zákonov, ktorý má riešiť záškoláctvo, zneužívanie fiktívnej náhradnej starostlivosti a sociálne dávky pre cudzincov z tretích krajín. Informoval o tom na pondelkovej tlačovej konferencii minister práce Erik Tomáš (Hlas).

Na rokovanie vlády by sa mal zákon dostať koncom augusta a parlament by ho mohol schváliť na jesenných zasadnutiach tak, aby platil od začiatku budúceho roka.

Za záškoláctvo môžu rodičia prísť o prídavky

Zmeny pri postihovaní záškoláctva Tomáš avizoval už v apríli. Ich podstatou je dočasné posielanie prídavku na dieťa obci ako osobitnému príjemcovi, a pokiaľ sa situácia do troch mesiacov nezlepší, má nasledovať úplné odobratie prídavkov.

Hranicou na takýto postup by malo byť neospravedlnené vymeškanie 15 vyučovacích hodín mesačne alebo 60 neospravedlnených hodín v školskom roku. „Pokiaľ nedôjde k náprave, tak jednoducho budeme toto obdobie nevyplácania prídavku na dieťa predlžovať stále o tri mesiace, až kým to dieťa riadne nenastúpi do školy,“ priblížil Tomáš.

Ďalšími dôvodmi na rovnaký postup majú byť podľa ministra aj neprihlásenie dieťaťa do školy, nenastúpenie dieťaťa do školy či do povinného ročníka materskej školy, ale aj priestupky na úrovni školy. Štvrtým dôvodom na postih bude nespolupracovanie rodičov so školou. Minister spresnil, že v roku 2025 sme mali 13 297 detí, ktoré nechodili pravidelne do školy, a 8 521 nezodpovedných rodičov.

Zároveň s reštrikciami by mali od budúceho roka platiť aj niektoré motivačné opatrenia. Mala by sa zvýšiť dotácia na školské pomôcky pre deti z domácností v hmotnej núdzi z 33 na 50 eur a zároveň by sa mala dotácia na stravu, takzvané obedy zadarmo, rozšíriť na všetky povinné ročníky materských škôl.

Ministerstvo pridá na školské pomôcky a obedy zadarmo

V oblasti náhradnej starostlivosti by sa mali sprísniť podmienky kontroly takýchto rodín. V prípade, ak dieťa zverené do náhradnej starostlivosti zostane v tej istej domácnosti, v akej bolo predtým, orgány sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately budú kontrolovať túto náhradnú starostlivosť každé tri mesiace.

Pokiaľ bude dieťa zverené do inej domácnosti, tak prvý rok budú orgány kontrolovať výkon náhradnej starostlivosti každé tri mesiace, ale potom už ďalšie roky len raz za šesť mesiacov, ako je to aj teraz. V prípade zistenia, že náhradná starostlivosť je iba fiktívna, podajú kontrolóri návrh na súd na jej zrušenie.

Prísnejšie pravidlá pre náhradnú starostlivosť a dávky cudzincom

Obmedziť by sa malo aj vyplácanie jednorazového príspevku vo výške 830 eur, ktorý je obdobný ako príspevok pri narodení dieťaťa. Náhradní rodičia tento príspevok nedostanú v prípade, že dieťa zostane v tej istej domácnosti, v akej bolo aj pred náhradnou starostlivosťou, ale ani v prípade, pokiaľ je dieťa opakovane zverované iným osobám do náhradnej starostlivosti.

Treťou oblasťou, ktorú bude meniť legislatívny balík ministerstva práce, je vyplácanie dávok na deti cudzincov z tretích krajín. Pokiaľ deti nebudú žiť na území Slovenska, tak prídavok na dieťa ani rodičovský príspevok nebudú vyplácané. Podľa ministra Slovensko vypláca v týchto dávkach cudzincom ročne 24 miliónov eur. „Samozrejme, bude to platiť v tých prípadoch, pokiaľ to bilaterálna zmluva medzi Slovenskom a krajinou z tretieho sveta neupravuje inak,“ uzavrel Tomáš.

(tasr, bak)