Fico po samite V4: Chceme byť opäť veľmi silní. Európa nás začne počúvať, doplnil Tusk

Lídri krajín V4 sa na samite v maďarskom meste Gödöllő zhodli na potrebe užšej koordinácie v kľúčových európskych otázkach. Donald Tusk tvrdí, že spoločné záujmy krajín sú silnejšie než rozdiely, ktoré medzi jednotlivými vládami existujú.

Premiéri krajín V4 na samite v Gödöllő.

Na snímke premiéri krajín V4 sprava Robert Fico, Péter Magyar, Donald Tusk a Andrej Babiš v rámci samitu premiérov vlád krajín V4 v Gödöllő. Foto: TASR/DUNA/MTI

Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) sú dostatočne múdre na to, aby dávali na stôl len témy, ktoré ich spájajú. V utorok to v maďarskom Gödöllő uviedol predseda vlády SR Robert Fico po rokovaní premiérov V4. Fico za slovenské predsedníctvo zároveň prisľúbil, že nebude nastoľovať témy rozdeľujúce V4.

„Boli sme veľmi silní. Chceme byť opäť veľmi silní. Štyri krajiny, ktoré tvoria V4, musia mať takúto ambíciu,“ povedal slovenský premiér, podľa ktorého ročné slovenské predsedníctvo V4, ktoré sa začína 1. júla, prichádza v náročných časoch.

Podľa jeho slov neformálne stretnutie, ktoré bolo pred plenárnym zasadnutím, ukázalo, na aké vážne výzvy musí V4 reagovať prakticky vo všetkých častiach sveta.

„Za celú V4 chcem povedať, že nechceme byť len objektom rozhodnutí. Chceme byť spolutvorcami týchto rozhodnutí,“ podčiarkol Fico.

Každému radím, aby nemal krátku zápalnú šnúru. Fico si praje s Budapešťou dobré vzťahy

Mohlo by Vás zaujímať Každému radím, aby nemal krátku zápalnú šnúru. Fico si praje s Budapešťou dobré vzťahy

Ani nezhody nemôžu prevážiť spoločné danosti, tvrdí Magyar

Na utorňajšom samite premiérov V4 v Gödöllő ide o to, či sa podarí obnoviť vyšehradskú spoluprácu, ktorá v uplynulých rokoch dosiahla historické dno. Povedal to podľa servera index.hu v parlamente ešte pred samitom V4 premiér Péter Magyar. Dodal, že ani nezhody, napríklad so Slovenskom v otázke tamojšej maďarskej menšiny, nemôžu prevážiť spoločné historické a geografické danosti.

Magyar povedal, že Maďarsko má v rámci V4 svoje spory. So slovenskou vládou existujú podľa neho nezhody v otázke zahraničných Maďarov, ale základom spolupráce nikdy nebolo to, že sa každý s každým vo všetkom zhodne. „Jej základom bolo, že aj napriek rozdielnym názorom žijeme v spoločnom priestore, spájajú nás spoločná história a množstvo spoločných záujmov. Geografiu a históriu nedokážeme zmeniť,“ dodal.

Záujmom Maďarska je, aby krajiny strednej Európy opäť konali spoločne v oblasti strategických investícií, rozvoja infraštruktúry sever – juh a posilnenia konkurencieschopnosti regiónu, podčiarkol Magyar.

Krajiny strednej Európy sa podľa jeho slov môžu ľahko stať „hračkami“ veľmocí, a preto má vyšehradská spolupráca strategický význam aj dnes. Pripomenul, že počas rokov Orbánovej vlády bola dôvera medzi krajinami V4 otrasená a spolupráca klesla na historické dno.

Za cieľ samitu V4 v Gödöllő považuje Magyar to, aby stredná Európa prehodnotila svoju rozvojovú politiku, spoločne sa zasadzovala za strategické investície a posilnila vzťahy medzi severom a juhom v oblasti dopravy a energetiky.

Magyar sníva o revízii. Slovensko však nie je jeho provincia

Mohlo by Vás zaujímať Magyar sníva o revízii. Slovensko však nie je jeho provincia

Všetci sme presvedčení, že základom budúceho úspechu Európy je konkurencieschopná ekonomika, uviedol neskôr maďarský premiér Péter Magyar na samite krajín V4 v meste Gödöllő. Zdôraznil, že na dosiahnutie tohto cieľa je toho potrebné urobiť veľa, ale nezaobíde sa to bez cenovo dostupných energií.

Dodal, že krajiny chcú posilniť spoluprácu v oblasti digitalizácie, umelej inteligencie, výskumu a vývoja, kybernetickej bezpečnosti a inovácií.

Magyar zároveň vyzdvihol, že krajiny V4 naďalej podporujú európsku integráciu štátov západného Balkánu. „Zhodujeme sa na tom, že stabilita, rozvoj a perspektíva tohto regiónu sú spoločným európskym záujmom. Je dôležité, aby dôveryhodnosť a predvídateľnosť procesu rozširovania prispeli k dlhodobej bezpečnosti a konkurencieschopnosti Európy,“ dodal.

Vyšehradská štvorka je budúcnosť Európy, vyhlásil Babiš

Vyšehradská štvorka je budúcnosť Európy, vyhlásil po rokovaní premiérov štyroch krajín v maďarskom meste Gödöllő predseda českej vlády Andrej Babiš. Očakáva, že spolupráca v rámci V4 bude fungovať skvele – podobne ako v minulosti.

Babiš na spoločnej tlačovej konferencii povedal, že so svojimi náprotivkami rokoval o viacerých otázkach vrátane vojny na Ukrajine, rozširovania EÚ či migrácie. Ostatným premiérom predostrel témy, ktoré je podľa neho potrebné riešiť, a to ceny energií či revíziu systémov emisných povoleniek ETS.

Vyšehradská štvorka podľa Babiša „opäť funguje“ a spolupráca medzi štátmi bude mať skvelé výsledky. „Som presvedčený, že koordinácia, ktorú sme vždy mali pred zasadnutím Európskej rady, kde sme si odsúhlasovali postupy, bude úspešná,“ podotkol český premiér s tým, že so svojimi náprotivkami sú teraz opäť na „jednej lodi“.

Slovenská a česká vláda obnovili rokovania. Fico hovorí o hlase zdravého rozumu

Mohlo by Vás zaujímať Slovenská a česká vláda obnovili rokovania. Fico hovorí o hlase zdravého rozumu

Tusk: Ak budú krajiny V4 spolu, môžu udávať tón v Európe

Poľský premiér Donald Tusk zasa vyhlásil, že Vyšehradská skupina môže opäť zohrávať významnú úlohu pri formovaní európskej politiky, ak jej členské štáty obnovia vzájomnú dôveru a spoluprácu napriek existujúcim rozdielom.

„Naše krajiny, stredná a východná Európa s našimi skúsenosťami, našou zložitou históriou a našimi úspechmi, nemusia stáť bokom od hlavného prúdu v Európe, nemusia sa stavať proti Európe vždy, keď sa nám nie všetko páči, ale ak budeme spolu, môžeme udávať tón v Európe,“ vyhlásil Tusk.

Poľský premiér ocenil iniciatívu maďarského predsedníctva zvolať stretnutie lídrov V4 a vyjadril nádej na oživenie regionálnej spolupráce. Pripomenul, že v minulosti bola skupina podľa neho schopná výrazne ovplyvňovať rozhodovanie v Európskej únii, keď jej členovia postupovali koordinovane a na základe vzájomnej dôvery.

Tusk zdôraznil, že Poľsko, Česko, Slovensko a Maďarsko majú spoločné záujmy v oblastiach energetiky, migrácie, poľnohospodárstva, politiky súdržnosti či emisnej politiky. Podľa jeho slov sú tieto spoločné záujmy silnejšie než rozdiely, ktoré medzi jednotlivými vládami existujú.

„Ak budeme vždy chápať, že bez ohľadu na občasné politické konflikty je to, čo nás spája, silnejšie než to, čo nás rozdeľuje, Európa nás začne počúvať,“ povedal Tusk. Dodal, že V4 môže byť opäť dôležitým hlasom krajín strednej a východnej Európy pri rokovaniach s najväčšími členskými štátmi Európskej únie.

„Nevidím dôvod, prečo by V4 nemohla byť opäť majákom pre všetkých, ktorí v konfrontácii s Nemeckom, Francúzskom alebo bruselskou byrokraciou samostatne nemajú šancu,“ vyhlásil poľský premiér.

Tusk je veľmi šťastný, iní mlčia. Reakcie na zmenu v Budapešti sú rozporuplné

Mohlo by Vás zaujímať Tusk je veľmi šťastný, iní mlčia. Reakcie na zmenu v Budapešti sú rozporuplné

Vyšehradská skupina je neformálne zoskupenie štyroch stredoeurópskych krajín — SR, ČR, Poľska a Maďarska. Založená bola 15. februára 1991 ešte ako Vyšehradská trojka podpisom deklarácie o spolupráci v maďarskom meste Vyšehrad. Po rozdelení Česko-Slovenska sa zmenilo na Vyšehradskú štvorku.

(tasr, mti, mja)