Už si môžete vybrať aj rasu. Odborový zväz v Británii podporuje i transrasové osoby

Rachel Dolezalová, napravo ako násťročná. Foto: Facebook/Fox and Friends

Keď si ľudia môžu zmeniť pohlavie, prečo by si teda nemohli zvoliť i svoju rasu alebo telesné postihnutie? Tak premýšľa v Británii tamojší vysokoškolský odborový zväz a opätovne vyjadril podporu pre takzvané transrasové osoby.

Únia univerzitných a vysokoškolských odborov (UCU) upozornila na svoju podporu pre takzvané trans-osoby všetkého druhu. Učiteľský odborový zväz tvrdí, že ľudia si môžu zvoliť nielen svoje pohlavie, ale aj sexuálnu orientáciu, rasu či dokonca telesné alebo duševné postihnutie.

Toto vyhlásenie organizácia zverejnila na sociálnej sieti Twitter. „Pripomíname silnú podporu UCU pre inklúziu trans osôb. Oslobodenie nemôže byť postavené na vylúčení,“ vyjadril sa zväz na účte pre mesto Edinburgh.

V príspevku odbory odkazujú na dokument o inklúzii trans osôb z novembra 2019, v ktorom je rozpísaný rozsah ich podpory a ďalšie detaily. Okrem ľudí, ktorí sa považujú za opačné pohlavie (tzv. transrodové osoby), sú tu spomenuté aj nové formy týchto predstáv.

„UCU už dlhodobo povoľuje svojim členom, aby sa identifikovali, ako len chcú, či už ako černosi, postihnutí, LGBT osoby alebo ženy,“ píše sa v dokumente. Ďalej sa hovorí, že organizácia nepodporuje medicínsku definíciu pohlavia, ale skôr „sociálnu“, ktorá pomáha „bojovať proti útlaku rodových stereotypov“.

Rovnaký princíp

Nejde pritom o prvú lastovičku v oblasti „transrasovosti“. Širšiu pozornosť si táto téma získala už v roku 2015, keď sa prezidentka americkej odnože organizácie NAACP (Národná asociácia pre pokrok farebných ľudí) Rachel Dolezalová vyhlásila za černošku – aj keď je biela, rovnako ako aj jej rodičia.

Dolezalová napriek kritike z prostredia progresívnych aktivistov argumentovala tým, že rasa je vraj sociálny konštrukt. Inak povedané, byť černochom podľa nej nie otázkou biologických ukazovateľov, ale otázkou kultúry, filozofie či politických a spoločenských názorov.

Táto transrasová černoška si dokonca v roku 2017 zmenila svoje meno na africké Nkechi Amare Diallová, čo znamená dar od boha. Jej činnosť nechala tamojšie progresívne prúdy rozdelené.

Podobne to bolo aj v novšom prípade Brita Oliho Londona. Ten sa vyhlásil za Kórejca, pričom k tomuto cieľu si dopomohol aj viacerými operáciami. „Identifikujem sa ako Kórejčan. To je moja kultúra, moja vlasť, to som proste ja,“ vyjadril sa na sociálnej sieti.

Na kritiku, že si nemôže len tak zmeniť svoju rasu, vyhlásil, že používa rovnaký argument ako transsexuáli. „Transsexuál a transrasový človek je to isté, pretože sa narodili v nesprávnom tele,“ vyjadril sa London.

Ďalšie články od Juraj Orolín
Ďalšie články