Iracký premiér prežil pokus o atentát. Útočili na neho tri drony s výbušninami

Americké médiá útok spájajú s niekoľko týždňov trvajúcim napätím medzi vládou Mustafu Kázimího a šiítskymi milíciami, ktoré podporuje Irán.

Mustafa Kázimí Premiér Iraku Mustafa Kázimí. Foto: TASR/AP

Predstavte si, že by dnes médiá priniesli správu o zavraždení irackého premiéra Mustafu Kázimího. Vec by sa dala okamžite do súvisu s odchodom Američanov z Afganistanu a návratom Talibanu k moci, a vôbec mocenskými pohybmi v regióne.

Našťastie, nič z toho sa nedeje, iracká vláda v nedeľu ráno uviedla, že premiér Mustafá Kázimí pokus o atentát ozbrojeným dronom prežil. Predseda vlády nebol pri útoku zranený. Na potvrdenie toho, ako uviedol list Wall Street Journal, Kázimí vystúpil v televízii s prejavom, kde o teroristickom útoku hovoril a povedal, že nebol zranený. „Chvalabohu, som v poriadku. Nech žije Irak!“ povedal premiér v prejave.

Napriek tomu ide o mimoriadne vážny incident. Obyvatelia Bagdadu počuli výbuch, po ktorom nasledovala streľba zo smeru Zelenej zóny.

Dron sa totiž pokúsil zasiahnuť Kázimího dom v prísne stráženej Zelenej zóne, kde sa nachádza veľvyslanectvo USA a sídla ministerstiev. Ide o natoľko stráženú oblasť, že to môže znamenať zapojenie niekoho z irackých ozbrojených zložiek do atentátu.

Navyše, k útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, čo je tiež istým znakom podozrenia. Iracké štátne orgány informovali, že bezpečnostné zložky v súvislosti s týmto neúspešným pokusom o atentát prijali potrebné opatrenia.

Generálmajor Saad Maan, ktorý je vysokým úradníkom na irackom ministerstve vnútra, v televízii dnes ráno povedal, že na premiérovu rezidenciu zaútočili tri drony. Dva z nich boli zostrelené irackou armádou, tretiemu sa podarilo zasiahnuť budovu a spôsobiť explóziu.

Pohľad na dom irackého premiéra Mustafú Kázimího po útoku ozbrojeného dronu v prísne stráženej Zelenej zóne 7. novembra 2021 v Bagdade. Foto: TASR/AP

Útok prišiel po tom, ako sa v piatok stovky priaznivcov proiránskych zoskupení dostali do potýčok s bezpečnostnými silami v Bagdade, keď vyšli do ulíc, aby vyjadrili svoje rozhorčenie nad výsledkom októbrových volieb do irackého parlamentu.

Voľby, ktoré sa konali minulý mesiac, boli poznačené nižšou volebnou účasťou šiítov, čo oslabilo ich pozície v parlamente. Posilnili naopak suniti a viaceré nacionalistické formácie. Irán podporuje šiítske sily, väčšina obyvateľov Iraku sú šiíti, okamžite preto začali spochybňovania výsledkov volieb, šiíti tvrdili, že boli zmanipulované a sfalšované. Wall Street Journal píše, že v posledných mesiacoch sa zvýšili útoky na americké pozície v Iraku aj Sýrii, kde by oficiálne žiadni Američania nemali byť, vidí za tým iránske jednotky alebo Iránom podporované miestne milície.


Štátnej forme pomoci rodinám s deťmi na Slovensku trvalo až 18 rokov, kým z pôvodných 13,32 eura poskočila na niečo vyše 43 pred dvomi rokmi. Krok, ktorý priklepol na dieťa ešte zhruba o stovku viac,…
Prejsť na článok