„Nedostatočné informovanie“ či „nezvládnutie problematiky“, tak znejú oficiálne dôvody, pre ktoré musel odísť z funkcie šéf vojenskej rozviedky, generál Éric Vidaud. Informáciu priniesli viaceré francúzske médiá vrátane denníkov Le Figaro a Le Monde.
Hlavnou príčinou však údajne je, že neodhadol ruské plány a nepredvídal vojnu na Ukrajine. O hrozbe nahlas hovorili USA, ale Ukrajinu aj drvivú väčšinu odborníkov a pozorovateľov ruská invázia prekvapila.
Podľa náčelníka francúzskeho generálneho štábu Thierryho Burkharda tajné služby hovorili o eventuálnej možnosti ruského útoku, v závislosti od vhodného počasia, už od leta 2021.
„Američania hovorili, že Rusi plánujú zaútočiť. Mali pravdu. Naše tajné služby predpokladali, že Rusi využijú iné možnosti, keďže cena za obsadenie Ukrajiny bola privysoká,“ vyhlásil začiatkom marca Burkhard.
Ďalšie zdroje z prostredia francúzskej armády naznačujú, že odchod šéfa vojenskej rozviedky nesúvisí len s dianím vo východnej Európe. Do funkcie sa údajne dostal súhrou okolností a ostatné dni sa hovorilo o jeho odchode na iný post, hoci bol vo funkcii len sedem mesiacov.
„Túto zmenu nemôžeme spájať len so situáciou na Ukrajine. Je to aj o reorganizácii služby,“ cituje Le Monde zdroj z prostredia tajných služieb.
Vidaud údajne dostal ponuku odísť z funkcie koncom tohtoročného leta, ale rozhodol sa rezignovať už teraz. V minulosti zastavál vysoký post, bol na čele veliteľstva špeciálnych operácií, ktoré riadi špecialistov z námorníctva, pechoty aj letectva.