Zimbabwe, ktoré v roku 2019 po desiatich rokoch zaviedlo svoju vlastnú menu, opäť zápasí s obrovskou infláciou, ktorá "požiera" jej hodnotu. Zimbabwianskemu doláru v marci 2020 nepomohlo ani to, že popri ňom štát znova povolil aj iné meny, prednostne americký dolár. Inflácia v júni tohto roku dosiahla vyše 190 percent a štát prichádza so zúfalým nápadom. Riešenie hľadá v žltom kove.
I keď zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa vyrukoval s odvážnym zámerom zrevitalizovať ekonomiku juhoafrického vnútrozemského štátu, inflácia si z hodnoty miestnej meny konštantne ukrajuje naďalej. Štát, ktorý patrí medzi prvú dvadsaťpäťku najchudobnejších krajín sveta, chce posilniť dôveru vo svoj menový systém tak, že najbližších päť rokov uzná americký dolár za zákonné platidlo.
Dolár považujú experti za stabilnú menu a očakávajú od jeho používania istú pomoc domácej finančnej situácii. Zimbabwe však v týchto dňoch vyrukovalo aj s riešením razenia vlastných mincí zo zlata.
Ich emitentom bude miestna centrálna banka. Mincu chce nazvať Mosi-oa-tunya po Viktóriiných vodopádoch. Parametrovo bude každá minca vážiť jednu trójsku uncu (vyše 30 gramov) zlata a bude sa dať zameniť za hotovosť. Na predaj má byť od 25. júla. Guvernér centrálnej banky John Mangudya uviedol, že mince sa budú dať nakúpiť aj v miestnych bankách za americký dolár, miestnu menu či iné meny. Hodnota sa má odvíjať od prevládajúcej medzinárodnej ceny zlata a nákladov na jeho výrobu.
Zimbabwe je popri Venezuele notoricky známy prípad štátu, kde peniaze takmer absolútne stratili hodnotu. Obyvatelia krajiny preto uprednostňovali hlavne dolár.
Zimbabwčania sa však majú po neblahých skúsenostiach so štátom a jeho sľubmi na pozore. Volia akúkoľvek možnosť chrániť svoje prostriedky pred štátom. V krajine sa aj preto preukázateľne etablovali rôzne kryptomeny. Ich použitiu sa nebránia dokonca ani starší ľudia. Odvrátenou stránkou rozmachu kryptomien v africkej krajine je však vysoká miera podvodov pri nakladaní s nimi.
Agentúra Reuters konštatuje, že rastúca inflácia v Zimbabwe znova vytvára tlak na obyvateľstvo, ktoré už teraz zápasí s nedostatkom. V ľuďoch to vyvoláva spomienky na ekonomický chaos spred niekoľkých rokov pod diktátorom Robertom Mugabem, ktorý vládol takmer štyri desaťročia. Povestná je najmä hyperiflácia miestnej meny v rokoch 2007 až 2009. Dôvera Zimbabwčanov v štát sa tak znova výrazne prepadá.