7 dní v kocke: Obyčajní majú veľký plán. V štýle magického realizmu

Ilustračné foto: Eduard Heger/FB 301544751_631890951834293_6342292774651893375_n

7 dní v kocke: Obyčajní majú veľký plán. V štýle magického realizmu

V rubrike 7 dní v kocke Dag Daniš pravidelne komentuje hlavné témy týždňa. Dnes o hľadaní nových ministrov, o magickom politickom pláne Obyčajných, o britských dúhových konzervatívcoch a o veľkých protestoch v Prahe, ktoré viedli k veľkým konšpiračným teóriám.

Ilustračné foto: Eduard Heger/FB

1. Čaputová sa poteší

Keď SaS definitívne odišla z vlády, časť progresívneho tábora oprášila svoje staré fóbie z nástupu „konzervatívnej revolúcie“. A orbanizácie Slovenska. Bez SaS vraj hrozí, že konzervatívne jadro vlády spojí sily s „fašistami“. A otočí vzornú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Slovenska.

Aj po voľbách 2020, aj po koaličnej kríze 2022 bola bolesť progresívcov fantómová. V réžii Matoviča nikdy neuvidíme ani konzervatívnu, ani národnú politiku. Nemá na to.

Keď si zalistujeme v životopisoch kandidátov na ministrov, zistíme, že tu máme skôr predklon voči Prezidentskému palácu. A jeho „atlantickému“ (proamerickému) osadenstvu. Nové tváre, ktoré riešia ponuky na ministrov, pôsobia ako ľudia Zuzany Čaputovej alebo jej tímu.

Ponuku na ministra zahraničných vecí mal dostať diplomat Rastislav Káčer. Bývalý veľvyslanec v USA a pri NATO má povesť silne proamerického „jastraba“, pri ktorom ešte aj Korčok pôsobí ako slabý odvar. Ako minister hospodárstva sa spomína Karel Hirman, aktivista proatlantickej mimovládky SFPA. Kandidátom na ministra školstva má byť kouč z prostredia aktivistov Daniel Bútora, syn Martina Bútoru, bývalého veľvyslanca v USA. Daniel Bútora v minulosti pôsobil v americkom štátnom rozhlase Slobodná Európa.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Dag Daniš
Ďalšie články