Václav Klaus: Vysoké ceny energií? Najprv treba riešiť infláciu a opustiť Green Deal

Václav Klaus. Foto: Adam Kuric Václav Klaus. Foto: Adam Kuric

Václav Klaus: Vysoké ceny energií? Najprv treba riešiť infláciu a opustiť Green Deal

Bývalý český prezident Václav Klaus nie je stúpencom akcií typu, aká bola nedávno na Václavskom námestí v Prahe, má rád štandardnú politiku. Ako dodáva, veľa ľudí mu píše, aby vplyv poslednej demonštrácie nepodceňoval. V rozhovore sa však venuje najmä otázkam súvisiacim s vysokou infláciou a rastom cien energií.

Václav Klaus. Foto: Adam Kuric

Inflácia, strmo rastúce ceny energií – myslíte si tiež, že to povedie k najväčšiemu hospodárskemu a spoločenskému nárazu do steny od roku 1990?

Budúci čas vo vašej otázke nie je namieste. S našou ekonomikou sa už všeličo desivé deje dlhšiu dobu. Máme najväčšiu infláciu, akú ktorýkoľvek živý človek v Česku zažil [inflácia v Česku je štvrtá najvyššia spomedzi krajín EÚ, horšie sú na tom len pobaltské štáty, pozn. red.]. Podotýkam, že začiatok 90. rokov je iný príbeh. Narovnať ceny po páde komunizmu, to nebola inflácia, ale posadenie cien na úroveň, na akej by zhruba mali byť. Súčasná inflácia bola dlho budovaná politikami vlád u nás aj v zahraničí a centrálnymi bankami. Myšlienka, že by sme sa jej zbavili o týždeň, o mesiac, je smiešna. Ako makroekonóm viem, že pri „odchode“ z inflácie neexistuje žiadne mäkké pristátie bez nasledujúceho ekonomického zastavenia a recesie.

Ak sa na infláciu zarábalo dlho, hovoríte tým vlastne, že súčasná česká vláda za ňu veľmi nemôže

Môžu za ňu všetci, dlho dozadu, bez rozdielu. Vláda [koalícia pod vedením Petra Fialu, pozn. red.], ktorá je pri moci dnes, s tým už celý tento rok mohla tisíckrát niečo robiť. Ona na to ešte nesiahla, neurobila ešte jeden jediný protiinflačný krok. A ja sa tomu nedivím. Oni vo svojich volebných programoch nič o boji s rodiacou sa infláciou nemali, nechceli na to byť pripravení.

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Daniel Kaiser
Ďalšie články