Za štyri dni zaistila polícia na slovensko-českých hraniciach viac ako tisíc migrantov

Od zavedenia kontrol na česko-slovenských hraniciach zaistila česká polícia 1 142 nelegálnych migrantov. V pondelok to uviedla Polícia ČR na sociálnej sieti Twitter.

Dočasné policajné kontroly na česko-slovenských hraniciach. Foto: Lukáš Grinaj/TASR Dočasné policajné kontroly na česko-slovenských hraniciach. Foto: Lukáš Grinaj/TASR

Od štvrtka 29. septembra skontrolovali českí policajti na hraniciach so Slovenskom viac ako 92-tisíc osôb. Odhalili tiež 33 prevádzačov a 371 osôb vrátili v rámci readmisnej dohody na Slovensko.

V sobotu ráno v meste Břeclav napríklad na juhovýchode Moravy havarovala dodávka, v ktorej bolo 29 migrantov zo Sýrie. Šofér nezastavil na hraničnej kontrole na priechode Lanžhot – Brodské a polícii unikal smerom na Břeclav, kde nezvládol prejazd zákrutou.

Česká polícia zaviedla od polnoci zo stredy na štvrtok (29. 9.) kontroly na 27 bývalých hraničných priechodoch i na takzvanej zelenej hranici. Zapríčinil to zvyšujúci sa počet utečencov, ktorí smerujú do Nemecka a Rakúska.

Kontroly by mali trvať minimálne desať dní, teda do 8. októbra, česká vláda môže potom rozhodnúť o ich predĺžení.

Štyri krajiny chcú riešiť nelegálnu migráciu spoločne

Slovensko, Česko, Maďarsko a Rakúsko chcú hľadať riešenia v súvislosti s nelegálnou migráciou spoločne. Opatrenia chcú prijímať tak, aby sa udržal voľný pohyb v rámci schengenu. Spolupracovať chcú s Európskou komisiou (EK), s ktorou sa majú viesť rokovania tam, kde nelegálna migrácia vzniká.

Volajú po lepšej ochrane vonkajšej hranice schengenu. Apelujú na aktívnejšie zapojenie Frontexu. Zosúladiť sa má aj riešenie prevádzačstva. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) o tom informoval po pondelkovom rokovaní so svojimi rezortnými partnermi z Česka, Maďarska a Rakúska v Bratislave.

Roman Mikulec. Foto: TASR/Martin Baumann

„Zhodli sme sa na tom, že Komisia v súčinnosti s našimi krajinami bude oveľa intenzívnejšie rokovať s krajinami západného Balkánu, aby sme riešili nelegálnu migráciu tam, kde vzniká,“ uviedol Mikulec. V spolupráci s EK chcú tiež krajiny vyzvať Frontex, aby nasadil svoje dostupné sily, teda 1 500 ľudí, na vonkajšiu hranicu schengenu. Slovensko podľa Mikulca zároveň ponúklo Maďarsku policajtov na ochranu maďarsko-srbskej hranice.

Problémom je aj návratová politika

Témou rokovania bola aj návratová politika. „Potrebujeme mať nástroje a budeme spoločne tlačiť na Komisiu, aby riešila readmisné dohody s tretími krajinami. Pretože ak nebudú fungovať, potom nebudú efektívne ani bilaterálne readmisné dohody. Potrebujeme, aby sme migrantov, ak ich zachytíme v ktorejkoľvek našej krajine, vedeli efektívne vrátiť do krajiny, odkiaľ prišli,“ priblížil Mikulec.

Rokovania s krajinami západného Balkánu musia byť podľa Rakušana partnerské, priateľské, ale tiež veľmi dôrazné. „Ak sa nepodarí obmedziť prílev migrantov na západobalkánskej ceste do Európy, tak my budeme vo vnútornom priestore schengenu riešiť len dôsledky a čiastkové problémy, ale nikdy nie príčinu,“ vysvetlil. Všetky prednesené návrhy zo stretnutia ministrov majú byť zaradené do programu októbrového stretnutia ministrov vnútra EÚ. Apeluje tiež, aby sa do riešenia migrácie zapojili ďalšie členské krajiny EÚ, ako je Nemecko. Potrebné je podľa neho rokovať tiež s partnermi, ako sú Turecko či Srbsko.              

Maďarský minister Sándor Pintér priblížil, že tento rok zažívajú najväčší nápor nelegálnej migrácie od roku 2105. V krajine zastavili alebo obrátili už 100-tisíc nelegálnych migrantov. Poďakoval sa za 50 policajtov z Rakúska a 38 z Česka, ktorí pomáhajú zabezpečovať vonkajšiu hranicu schengenu. Avizuje nasadenie 4-tisíc pohraničných vojakov na južnú hranicu krajiny. V maďarských väzniciach je už 2-tisíc prevádzačov, ktorí sú už právoplatne odsúdení alebo čakajú na svoj trest.

Rakúsky minister vnútra Gerhard Karner doplnil, že okrem kontroly vonkajšej hranice je dôležité kontrolovať aj vnútorné hranice, ako to robí Rakúsko napríklad na svojej hranici so Slovinskom či Nemecko na hranici s Rakúskom.  

Orbán: Migrácia prichádza z východu, hranice sú pod tlakom aj z juhu

Ochrana proti ilegálnej migrácii je čoraz ťažšia, čísla sú znepokojujúce, pričom je tu aj problém vojny, vysokých cien energií a sankcií. Podľa servera infostart.hu to vyhlásil v pondelok v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po schôdzke so srbským prezidentom Aleksandrom Vučičom a rakúskym kancelárom Karlom Nehammerom.

Orbán poukázal na migračný tlak z východu, ale zdôraznil, že pod tlakom migrantov sú aj južné hranice. Premiér vyjadril ľútosť nad tým, že politika Európskej únie sa nemení, čo podľa jeho slov prináša hospodársky prepad, ktorý motivuje ilegálnu migráciu.

„Migrácia sa kvalitatívne posunula na vyššiu úroveň. Migranti už používajú strelné zbrane proti sebe aj proti tým, čo strážia hranice. Chránime celú Európu, plníme schengenské záväzky, ale naším cieľom je posunúť obrannú líniu čo najjužnejšie,“ dodal Orbán s poznámkou, že Srbsku a Severnému Macedónsku Maďarsko aj doposiaľ pomáhalo, teraz však táto spolupráca musí dostať novú dimenziu.

Viktor Orbán a Aleksander Vučič. Foto: TASR/AP

Vučič účastníkov stretnutia ubezpečil, že Srbsko bude spoľahlivým partnerom „maďarských a rakúskych priateľov“. Podľa jeho slov sa rokovanie týkalo všetkých dôležitých tém v oblastiach energetiky i financií. „Sme chudobnejšou krajinou než tieto dve (Maďarsko a Rakúsko), nečaká nás ľahká zima ani budúca jar. Ťažká bude aj ďalšia zima,“ zdôraznil Vučič.

Srbský prezident zároveň vyjadril nádej, že maďarskí a rakúski lídri tlmočia srbský hlas v Bruseli s tým, že koncom roka sa zmenia právne možnosti vstupu Srbska do EÚ.

Podľa slov Nehammera problémy, o ktorých sa rokovalo v Budapešti, sa dotýkajú aj Rakúska. A to aj napriek tomu, že Rakúsko nemá vonkajšie úniové hranice, ktorých by sa týkal problém migrácie. Dodal, že aj Rakúsko poskytuje utečencom ochranu a útočisko. Ocenil rakúske vzťahy s maďarskou políciou a poznamenal, že technickú spoluprácu chce jeho krajina využiť na to, aby bolo možné migrantov vracať priamo cez hranice a aby to isté platilo aj na južných hraniciach Srbska.

Vozidlo s migrantmi narazilo v Maďarsku do dvoch áut

Vozidlo s 12 migrantmi, ktoré riadil srbský vodič, v pondelok ráno nezastavilo policajnej hliadke pri západomaďarskom Szombathelyi a narazilo do služobného auta policajtov, následne aj do vozidla jazdiaceho v protismere. Uviedla to maďarská polícia na svojej internetovej stránke police.hu.

Pri nehode, ktorá sa stala v smere do Kőszegu na štátnej ceste č. 87, nikto neutrpel zranenia. V aute viezol prevádzač občanov Indie a Turecka bez platných dokladov. Migrantov polícia odviedla k dočasným hraničným zábranám.

Občana Srbska zadržala polícia a začala ho stíhať pre podozrenie z trestného činu prevádzačstva a ďalších trestných činov, píše police.hu.

(tasr)


Ďalšie články