Irán pošle Rusku balistické strely. „Nastal čas podporiť Ukrajinu vojensky,“ povedal izraelský minister

Irán prisľúbil Rusku, že mu dodá svoje balistické rakety Fatech-110 a Zolfaghar, napísal americký denník The Washington Post. Už predtým predal Rusku vojenské drony a najmä samovražedné bezpilotné lietadlá Shahed-136. Tieto kroky však rozčúlili Izrael. „Nastal čas, aby Ukrajina dostala vojenskú podporu,“ povedal izraelský minister diaspóry Nachmna Šaj.

Vladimír Putin. Foto: TASR/AP Vladimír Putin. Foto: TASR/AP

Fatech-110 majú byť schopné niesť nálož s hmotnosťou až 500 kilogramov a majú mať dostrel okolo 350 kilometrov. Tieto rakety boli nasadené napríklad počas občianskej vojny v Sírii, Zolfaghar sú pravdepodobne založené na podobnej technológii.

Dodávanie balistický zbraní však môže predstavovať pomyselné prekročenie „červenej čiary“. „Dnes ráno [v nedeľu, poznámka redakcie] sa objavila správa, že Irán predáva balistické rakety Rusku. Už niet pochýb o tom, kde by mal Izrael v tomto krvavom konflikte stáť. Nastal čas, aby Ukrajina dostala aj vojenskú pomoc, rovnako ako jej ju poskytujú USA a krajiny NATO,“ napísal na Twitteri minister Šaj.

Iránske samovražedné drony zaznamenali skoro po svojom nasadení proti Ukrajine značné úspechy, istý účinok majú i v súčasnosti. Podľa denníka The Jerusalem Post už tento krok viedol k tomu, aby Izrael, pre ktorý Irán predstavuje pravdepodobne najväčšieho regionálneho nepriateľa, poskytol Ukrajine „základné spravodajské informácie“ o týchto dronoch, nemenovaná izraelská firma zase poskytuje ukrajinskej armáde satelitné snímky ruských pozícií. Okrem toho Izrael Ukrajine pomohol napríklad dodávkami ochranného vybavenia pre vojakov či zásobami jedla.

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov minulý piatok vyhlásil že Rusko vyčerpáva svoj arzenál vysoko presných rakiet. Napríklad tvrdil, že Rusko má iba 124 rakiet zem-zem Iskander. Veľké množstvo týchto rakiet použilo Rusko minulý pondelok, keď zasahovalo najmä civilné ciele a objekty infraštruktúry v ukrajinských veľkých mestách.

Po tomto útoku sa začali ozývať hlasy, aby Izrael poskytol Ukrajine svoj protiletecký systém Iron Dome (Železná kopula). Podľa Reznikova však tento systém nie je pre potreby Ukrajiny vhodný, pretože pred balistickými strelami nechráni a navyše je príliš drahý.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok