Niekoľko málo mocnárov sa kvôli straníckym záujmom sústreďuje na energický boj a vyťahuje z hrobu zastaraný jazyk. Podľa pápeža Františka nestačí povedať, že náboženstvo je mierumilovné, je nevyhnutné odsúdiť a izolovať násilníkov.
„Stále sa pohybujeme na tenkej hrane a nechceme padnúť, (pričom) je tu paradox. Zatiaľ čo väčšinu svetovej populácie spájajú rovnaké ťažkosti, je sužovaná vážnymi potravinovými, ekologickými a pandemickými krízami, ako aj čoraz škandalóznejšou celosvetovou nespravodlivosťou, niekoľko málo mocnárov sa kvôli straníckym záujmom sústreďuje na energický boj a vyťahuje z hrobu zastaraný jazyk, prekresľuje zóny vplyvu a protistojace bloky. Zdá sa, že sme svedkami dramaticky detinského scenára. Namiesto toho, aby sme sa starali o celú záhradu ľudskosti, hráme sa s ohňom, raketami a bombami.“
Povedal to pápež František na záver fóra pre ľudské spolužitie v arabskom Bahrajne, kam priletel na svoju 39. zahraničnú apoštolskú cestu.
Ako dodal, spomínaná hra s ohňom, raketami a bombami spôsobuje slzy a smrť a zasypáva svet popolom a nenávisťou. Pápež vyhlásil, že ak budeme naďalej zdôrazňovať protiklady bez toho, že znovu objavíme porozumenie, ak vytrváme v rozhodnom vnucovaní svojich vlastných vzorov a despotických, imperialistických, nacionalistických a populistických vízií, ak sa nezaujímame o kultúru druhého, ak nevyslyšíme krik obyčajného ľudu a hlas chudobných, ak neprestaneme manichejsky rozlišovať, kto je dobrý a kto zlý, ak sa nesnažíme pochopiť sa navzájom a spolupracovať pre dobro všetkých, tak toto sú trpké následky.
Nestačí povedať, že sme tolerantní, je nutné druhému naozaj uvoľniť miesto, dať mu práva a možnosti. To sa podľa rímskeho biskupa začína vzdelávaním, ktoré sú náboženstvá povolané podporovať:
„Veriaci človek, človek mieru, je tiež proti pretekom v prezbrojení, proti vojnovým záležitostiam, proti trhu so smrťou. Nepodporuje spojenectvo proti niekomu, ale spôsoby, ako sa stretnúť so všetkými: bez toho, aby padol do relativizmu či synkretizmu akéhokoľvek druhu, sleduje len jednu cestu, cestu bratstva, dialógu, pokoja,“ nástojil katolícky líder v moslimskej krajine na Arabskom polostrove. Pokračoval, že nestačí povedať, že náboženstvo je mierumilovné, je nevyhnutné odsúdiť a izolovať násilníkov, ktorí zneužívajú jeho meno. Nestačí ani odstup od netolerancie a extrémizmu, treba konať proti nim.
Pápež doplnil, že Západ a Východ žiaľ čoraz viac pripomínajú dve protichodné moria. My sme však tu, spolu, pretože máme v úmysle plaviť sa po tom istom mori a namiesto toho si vybrať trasu stretnutia skôr než konfrontácie, cestu dialógu naznačenú týmto fórom: „Východ a Západ za ľudské spolužitie,“ povedal pápež.