Blinken žiada po zrušení stanného práva v Južnej Kórei mierové riešenie sporov

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken privítal rozhodnutie juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola zrušiť stanné právo iba niekoľko hodín po jeho vyhlásení.

V Prahe pokraèuje neformálne stretnutie šéfov diplomacií krajín NATO Antony Blinken. Foto: TASR/AP

„Vítame vyhlásenie prezidenta Juna zrušiť rozkaz na vyhlásenie stanného práva v súlade s ústavou Kórejskej republiky po tom, ako Národné zhromaždenie jednohlasne odmietlo jeho vyhlásenie,“ uviedol Blinken vo vyhlásení. „Očakávame, že riešenie politických nezhôd prebehne mierovo a v súlade so zákonom,“ dodal.

Jun vyhlásil stanné právo v utorok večer s tvrdením, že chce ochrániť demokratický ústavný poriadok. Opozíciu, ktorá má väčšina v parlamente a jeho vláde sťažuje presadzovanie programu, obvinil z protištátnych aktivít a sympatií voči Severnej Kórei.

O necelé tri hodiny neskôr parlament schválil väčšinou hlasov návrh na zrušenie prezidentovho výnosu. Podľa juhokórejskej ústavy musí prezident v takom prípade stanné právo odvolať.

Demokratická strana, najväčšia opozičná strana, vyzvala v noci na stredu prezidenta na okamžitú rezignáciu na svoj post, píše Yonhap. Pohrozila, že ak to neurobí, podá voči jeho osobe ústavnú žalobu (impeachment).

Podľa agentúry Jonhap ponúklo svoju rezignáciu viacero prezidentových asistentov a poradcov vrátane náčelníka jeho štábu.

Stanné právo bolo v Južnej Kórei vyhlásené prvý raz po viac než 40 rokoch, uvádza AP. Napriek svojmu krátkemu trvaniu vyvolalo reakcie aj v zahraničí.

Tlačové oddelenie Pentagónu odložilo rokovanie o odstrašení jadrovej hrozby a spoločné vojenské cvičenie naplánované na tento týždeň, píše Jonhap.

Japonský premiér Šigeru Išiba podľa AFP vyhlásil, že Tokio sleduje vývoj situácie v Južnej Kórei s „veľkými a vážnymi obavami“. Japonsko spolu s Južnou Kóreou a USA začiatkom novembra absolvovalo spoločné námorné cvičenie Freedom Edge, na ktorom sa zúčastnili stíhačky a námorné hliadkovacie lietadlá, ako aj americká lietadlová loď USS George Washington s jadrovým pohonom.

Návštevu Južnej Kórey naplánovanú na štvrtok odložil aj švédsky premiér Ulf Kristersson, informuje agentúra Reuters s odvolaním na zdroje z prostredia diplomacie.

Incident spôsobil tiež skrátenie alebo zrušenie pracovných ciest juhokórejských predstaviteľov v Španielsku, Nemecku a Spojených arabských emirátoch, dodáva Jonhap.

(tasr, ap, afp, jonhap, reuters)


Skládky komunálneho odpadu sú na Slovensku bežné, prevádzkovatelia niektorých však pri svojej činnosti nie vždy dodržiavajú zákony. Skládka v Iži navyše stála miesto dnes už exministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana, ktorý bol jej…
Prejsť na článok