Pomoc bude určená na riešenie potravinovej neistoty a ďalších naliehavých potrieb utečencov, vnútorne vysídlených osôb a postihnutých komunít v 31 afrických krajinách, uvádza sa vo vyhlásení Úradu USA pre medzinárodný rozvoj (USAID).
„Dnes oznamujem, že pre Afričanov, ktorých vyhnali z domovov historické suchá, pôjde nová humanitárna pomoc za viac než miliardu dolárov,“ povedal Joe Biden v príhovore v angolskom hlavnom meste Luanda.
„Ozbrojené konflikty, extrémne poveternostné udalosti, prírodné katastrofy a iné mimoriadne situácie vyvolávajú humanitárne potreby na celom kontinente a vyžadujú si humanitárnu pomoc na záchranu životov a zmiernenie utrpenia najzraniteľnejších osôb,“ uvádza sa vo vyhlásení USAID.
„Dnešné oznámenie opäť dokazuje naše pevné odhodlanie stáť po boku našich afrických partnerov a ľudí na celom kontinente pri riešení problému potravinovej neistoty,“ dodal úrad.
Z tvrdení OSN vyplýva, že každý piaty Afričan – takmer 300 miliónov ľudí – v roku 2023 čelil hladu a počet ľudí postihnutých akútnou potravinovou neistotou a podvýživou rastie. Spojené štáty vo fiškálnom roku 2024 poskytli subsaharskej Afrike humanitárnu pomoc vo výške takmer 6,6 miliardy dolárov.
Biden Angolu navštívil ako vôbec prvý americký prezident s cieľom podporiť miliardové záväzky Washingtonu voči tejto africkej krajine. Šéf Bieleho domu ich označil za najväčšie americké investície do železničnej dopravy v zahraničí, dopĺňa tlačová agentúra AP.
Ide o prísľub USA vo výške troch miliárd dolárov na rekonštrukciu železničného koridoru spájajúceho vnútrozemské krajiny Zambiu a Konžskú demokratickú republiku s angolským prístavom Lobito na pobreží Atlantiku.
Koridor Lobito má uľahčiť prepravu surovín na vývoz a podporiť prítomnosť USA v regióne bohatom na dôležité nerastné materiály, ktoré sa používajú v batériách pre elektrické vozidlá, elektronické zariadenia a technológie čistej energie.
(tasr)