Vo Vatikáne vraj kolovali tašky s hotovosťou, sťažuje sa bývalý audítor a žiada milióny

Bývalý hlavný kontrolór Vatikánu žiada miništát o vyše 9 miliónov eur. Vraj prišiel o povesť i zdravie. Svätá stolica to zatiaľ nekomentovala.

315023702_534668571381693_6721275635738172052_n V útrobách Vatikánu. Foto: Bohumil Petrík

Libero Milone bol v minulosti šéf talianskej sekcie známej audítorskej firmy Deloitte. Pre jeho skúsenosti ho pápež František povolal do služieb, aby pomohol pri reforme financií Vatikánskeho mestského štátu. Stal sa takzvaný generálny audítor. Argentínsky pontifik Jorge Bergoglio ho vymenoval do funkcie v roku 2015, no o dva roky prijal jeho rezignáciu.

Milone neskôr priznal, že neodstúpil dobrovoľne, ale donútil ho k tomu šéf vatikánskej polície pod hrozbou žaloby. Svätá stolica to vtedy komentovala s ľútosťou, keďže Milone tým porušil dohodu o mlčanlivosti. Nevyvrátila ani nepotvrdila jeho slová, no doplnila, že „mimo svojej kompetencie nezákonne poveril externú firmu, aby vykonávala investigatívnu činnosť o súkromnom živote exponentov Svätej stolice.“

Bývalý hlavný kontrolór sa bránil tým, že “vo Vatikáne si zamenili revíziu so špionážou”. Robil som svoju prácu, trval na svojom audítor.

Teraz Libero Milone a jeho niekdajší zástupca Ferruccio Panicco žiadajú Vatikán o vyše 9 miliónov eur. Sťažujú sa, že ich zmluvy sa neoprávnene ukončili, čo poškodilo ich povesť a prispelo k zhoršeniu zdravia. Svätá stolica to zatiaľ nekomentovala.

Milone sa sťažoval na kardinála Becciua

„Pýtajú sa veľa otázok a žiadajú informácie. Viete, na veci, ktoré robíme, by malo byť štátne tajomstvo.“

Takto sa podľa Miloneho údajne vyjadril arcibiskup Giovanni Becciu, ktorý bol v roku 2017 substitútom – zástupcom – Štátneho sekretariátu Svätej stolice. Vo vatikánskej hierarchii je to najvyššia pozícia po pápežovi a štátnom sekretárovi. Milone sa sťažoval práve na pochybné spôsoby talianskeho preláta.

Na aktuálnu Miloneho žiadosť reagovali právnici dnes už kardinála Becciua. Náš klient v roku 2017 oznámil Milonemu, že argentínsky pontifik už nepožíva jeho dôveru. Naopak Milonemu hrozia žalobou:

„Sú to úplne neopodstatnené rekonštrukcie faktov, ktoré nevyhnutne povedú k okamžitým právnym krokom na ochranu pravdy a cti kardinála.“

https://standard.sk/138615/rimsky-tyzden-papeza-vraj-vypocuvali-ako-svedka-v-procese-s-kardinalom-becciuom/

Kardinál Becciu je v súčasnosti jeden z obžalovaných vo vatikánskom megaprocese v súvise s pochybnou kúpou nehnuteľnosti na Sloane Avenue v Londýne. Súdny proces sa oficiálne otvoril v júli 2021. Téme sme sa venovali od vzniku Štandardu.

Médiá nevysvetlili, prečo sa Milone k spomínanému kroku odhodlal až teraz, po piatich rokoch od skončenia svojej funkcie v miništáte. Niektoré z denníkov zverejnili Miloneho nelichotivé slová o tom, ako to malo fungovať za vatikánskymi múrmi:

„Vo Vatikáne kolovali tašky s hotovosťou. V kancelárii kardinála (nešpecifikuje, o koho ide, pozn. red.) sme našli jednu plastovú, ktorá sa používa na nákupy, s balíkmi 500-tisícových eurových bankoviek. V nemocnici Bambino Gesù sme analyzovali dary predošlého vedenia do roku 2015 a zistilo sa, že 500.000 eur bolo určených pre nadáciu a následne skončilo cez závislé firmy na financovanie politických strán vo voľbách v roku 2013.“

Vatikán v súčasnosti vyšetruje Miloneho pre podozrenie zo sprenevery, povedal pre denník New York Times šéf Tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni.

https://standard.sk/151171/vianoce-v-rime-bez-snehu-a-pokoja-kardinali-becciu-a-pell-polemizuju-o-financiach/

Spor o finančnej reforme kardinálov Becciua a Pella

Ďalšia z kľúčových osôb finančnej reformy katolíckej monarchie bol kardinál George Pell prezývaný Finančný cár Vatikánu. František ho v roku 2014 vymenoval za prefekta Sekretariátu pre ekonomiku. Zo svojej pozície však odišiel do rodnej Austrálie, aby čelil obžalobám zo sexuálneho zneužívania. Odsúdili ho a rozsudok potvrdil i odvolací súd. Strávil vyše 400 dní vo väzení až ho v roku 2020 oslobodil Najvyšší súd v krajine. Po právnom víťazstve sa vrátil do Ríma a aj keď už nezastáva pôvodnú funkciu, občas sa vyjadruje k rôznym témam v cirkvi i spoločnosti.

Špekuluje sa, že za jeho odchodom a za zosnovaním falošnej obžaloby stáli tí, ktorí sa obávali jeho ráznej finančnej kontroly a reorganizácie v Rímskej kúrii. Mnohé médiá vnímali Becciua a Pella ako protivníkov, ktorí pred niekoľkými rokmi zastávali vo Vatikáne významné pozície. Koncom minulého roku kardinál Becciu žiadal austrálskeho preláta, aby prestal s verejnými provokáciami voči jeho osobe.

https://standard.sk/213754/kardinal-pell-cesta-nemeckych-biskupov-je-nezlucitelna-s-katolickou-tradiciou/

„Mám mlčať o finančných nezrovnalostiach tak ako mnohí ľudia po desaťročia vo Vatikáne? Mal som mlčať, keď ma obvinili zo zneužívania? Podobne disidenti počas komunizmu nemlčali v ťažkých časoch,“ komentoval v júnovom rozhovore pre Štandard kardinál Pell. Ako doplnil, sú ľudia, ktorí celý život strávia útokmi na kapitalizmus, no „myslí si niekto, že štandard čestnosti v zlom kapitalizme už neplatí pre Vatikán?“

Austrálsky prelát podčiarkol, že sa snažil zaviesť riadne účtovné knihy, medzinárodné normy a základný štandard čestnosti. Tie platia pre každú slobodnú krajinu, tak aj pre Vatikán. Uznáva, že so svojím tímom dosiahol v reforme pokrok, ale nie taký, aký očakávali.