V Spojených štátoch v piatok skrachovala najväčšia banka od finančnej krízy v roku 2008. Náhly krach Silicon Valley Bank, ktorá sa zameriavala predovšetkým na start-upy, znepokojil svetové finančné trhy. Investori ani firmy sa teraz nevedia dostať k miliardám dolárov, ktoré v banke mali. Hodnota akcií amerických bánk počas nasledujúcich dvoch dní poklesla dovedna o viac než 100 miliárd dolárov. Európske banky stratili na hodnote 50 miliárd eur.
Zatvorenie Silicon Valley Bank nariadil v piatok kalifornský regulačný úrad. Zároveň oslovil federálny úrad na ochranu vkladov (FDIC), aby ďalej narábal s aktívami banky.
Ku koncu minulého roka bola Silicon Valley Bank 16. najväčšou bankou v Spojených štátoch s aktívami vo výške 209 miliárd dolárov. Príčiny náhleho krachu banky sú podľa agentúry Reuters viaceré, ale tou hlavnou zrejme bolo výrazné zvyšovanie úrokových sadzieb americkým Fedom, ktoré negatívne ovplyvnilo finančnú situáciu start-upov.
Banka sa pokúsila navýšiť svoj kapitál, aby tak vykompenzovala úbytok vkladov, avšak stratila 1,8 miliardy dolárov na vládnych dlhopisoch, ktorých hodnotu podkopalo práve spomínané zvyšovanie úrokových sadzieb.
Pád Silicon Valley Bank je najväčším od bankrotu bankového holdingu Washington Mutual v septembri 2008. Ten vtedy odštartoval finančnú krízu, ktorá potom sužovala svet niekoľko rokov. Regulačné orgány v USA následne zaviedli prísnejšie kapitálové požiadavky na banky, aby prípadný krach nejakej finančnej inštitúcie nepoškodil celý finančný systém a hospodárstvo.
FDIC medzičasom oznámil, že všetky pobočky Silicon Valley Bank sa otvoria v pondelok 13. marca a všetci poistení vkladatelia dostanú plný prístup k svojim poisteným vkladom. Lenže ako uvádza FDIC, ku koncu roka 2022 bolo bez poistenia až 89 percent vkladov, ktorých celková hodnota v Silicon Valley Bank dosahovala 175 miliárd dolárov. Osud týchto vkladov zostáva nateraz nejasný.
FDIC sa v týchto chvíľach snaží nájsť banku, ktorá by bola ochotná zlúčiť sa so Silicon Valley Bank, píše Reuters s odvolaním sa na nemenované zdroje oboznámené so situáciou. FDIC by chcel dohodu dosiahnuť do pondelka s cieľom vyriešiť aj nezaistené vklady, avšak výsledok je podľa týchto zdrojov neistý.
SVB Financial, ktorá je materskou spoločnosťou Silicon Valley Bank, sa medzitým v spolupráci s investičnou bankou Centerview Partners snaží nájsť kupcov pre ďalšie svoje aktíva. Týka sa to investičnej banky SVB Securities, banky Boston Private a firmy MoffettNathanson, zameriavajúcej sa na investičné analýzy.
Problémy okolo SVB naznačujú, že úsilie Fedu a iných centrálnych bánk zakročiť proti inflácii ukončením éry lacných peňazí môže mať na trhu aj niektoré neželané následky. Práve to znepokojilo bankový sektor. Americké banky First Republic Bank a Western Alliance sa v piatok poponáhľali s vyhlásením, že majú solídnu likviditu a v poriadku sú aj vklady. Neobvyklé vyjadrenia zamerané na upokojenie investorov mali aj iné finančné domy, ako napríklad nemecká Commerzbank.
Niektorí analytici sa obávajú, že finančný sektor to teraz nebude mať jednoduché, keďže tento prípad odhalil jeho doteraz skryté slabiny voči rastúcim nákladom na peniaze.
„Na budúci týždeň by mohol prísť krvavý kúpeľ. Subjekty predávajúce nakrátko napadnú každú jednu banku, najmä tie menšie,“ varuje Christopher Whalen, šéf Whalen Global Investors.
V piatok sa s predstaviteľmi regulačných orgánov stretla americká ministerka financií Janed Yellenová. Vraj má „plnú dôveru“ v ich schopnosť reagovať na túto situáciu.