Hegerova vláda rozhodla o migoch protiprávne

Ilustrácia: Vlado Palša

Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda píše o nezákonnosti rozhodnutia vlády, ktorým darovala Ukrajine bojové lietadlá. Odvolaná a poverená vláda o tom rozhodla v čase, keď na to nemá ústavné oprávnenie.

Uplynulé piatkové popoludnie som bol s rodinou na prechádzke v parku a následne sme si dali v neďalekej reštaurácii skorú večeru. Vyžiadal som si účet a zostal som zaskočený, pretože v reštaurácii nemali platobný terminál a ja som nemal dostatok hotovosti. Spýtal som sa teda na najbližší bankomat, ale odpoveď bola, že je dosť ďaleko, ale že keď chcem, môžem poslať úhradu cez internetbanking. Táto možnosť ma celkom potešila, lenže iba do momentu, kým som zistil, čo sa za ňou skrýva.

Dostal som k nej totiž akési tlačivo s predvyplnenou sumou vo výške môjho účtu s tým, že ide o dar nejakému občianskemu združeniu. Keďže sa venujem trestnému právu, hneď mi napadlo niekoľko vecí. Síce darujem tú istú sumu, ktorú mám zaplatiť ako zákazník za jedlo, ale právne to môj účet nevyrovná, navyše z toho daru sa na rozdiel od účtu za jedlo dane platiť nebudú, takže by som sa zúčastnil na fingovanom právnom úkone, a teda na daňovom delikte (aj keď nie na mojom). Zároveň nemám dosť informácií o tom, ako často a v akom rozsahu sa uvedené deje, takže neviem, či v súhrne ide o trestný čin a či dokonca o taký, ktorý by som bol povinný nahlásiť.

Dobre teda, povedal som si, nie som povinný ich vyšetrovať, ale ani zúčastňovať sa na tejto hre nebudem. A tak som sa radšej prešiel k najbližšiemu bankomatu a vrátil som sa účet riadne uhradiť.

Následne som sa začal v aute rozčuľovať nad vzniknutou situáciou a uzavrel som to tak ako vždy, keď sa v živote stretnem s úmyselným porušovaním práva, vetou: „Darmo budeme demonštrovať za slušné Slovensko, kým budú robiť bežní ľudia takéto veci, nikdy slušné nebude.“ Lenže následne som si uvedomil: „A čo sa čudujem, keď vidia od predstaviteľov vlády taký prístup k právu, ako nám dnes predviedla vláda Slovenskej republiky?“

(viac…)
Eduard Burda

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]