Človek s mužským rodným číslom by mohol mať ženské meno a naopak. Vyplýva to z pozmeňovacieho návrhu k predloženej novele zákona o rodnom čísle. Parlamentný výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj ho schválil tento utorok.
Pozmeňovací návrh, ktorý predložil poslanec Sme Rodina Jozef Lukáč, zo súčasného zákona o mene a priezvisku odstraňuje niektoré zmienky o „zmene pohlavia.“ V odôvodnení sa uvádza, že tento termín má byť vypustený preto, že „nie je možné zmeniť pohlavie z dôvodu interpretačnej škály tohto pojmu platným právnym poriadkom.“
Počas zasadania výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj poslanec Lukáč uviedol, že návrh „spresňuje, že síce nie je možné zmeniť rodné číslo, ale je možné zmeniť meno a priezvisko dotknutých, pretože v pôvodnom návrhu to nebolo celkom jasné. Týmto pozmeňovacím návrhom toto opravujeme. Myslím si, že ide o ústretový krok a je to tak správne.“
Podľa predkladateľov pozmeňovacieho návrhu by ľudia trpiaci transsexualizmom mali dostať možnosť zmeniť si meno vtedy, keď predložia lekárske potvrdenie.
Návrh sa stretol s kritikou poslancov Občianskej konzervatívnej strany, ktorí sa ohradili proti vypusteniu termínu „zmena pohlavia.“ Pri absencii tohto pojmu v zákone je podľa nich nejasné, „o aké lekárske potvrdenie by malo ísť.“
Poslanec OKS Ondrej Dostál sa na sociálnej sieti o iniciatíve poslancov vyjadril ako o „pritvrdzovaní,“ a naznačil, že predkladatelia pozmeňovacieho návrhu chcú „zmenu pohlavia zakázať aj v zákone o mene a priezvisku.“
„Miesto rešpektovania transrodových ľudí a ich identity a dôstojnosti vrátane ich nového pohlavia ich bude štát prostredníctvom zákona degradovať a ponižovať a zo zmeny mena a priezviska spraví súčasť ,liečby‘ transsexualizmu,“ dodal.
Poslancovu interpretáciu pozmeňovacieho návrhu prevzal aj denník Sme. Michaela Žúreková v článku nazvanom „Poslanci pritvrdili, zmenu pohlavia chcú zakázať aj v zákone o mene a priezvisku,“ napísala, že predkladatelia tohto návrhu „chcú transrodovým ľuďom vytvoriť ďalšie prekážky pri zmene pohlavia v dokladoch.“
Podľa Patrika Danišku z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku takáto úprava zákona v podstate zachováva súčasný stav, že si muž bude môcť zmeniť meno na ženské alebo naopak, na základe potvrdenia od lekára.
„To, že pravda o pohlaví sa bude dať zistiť z rodného čísla, je dobré, ale rodné čísla sa za niekoľko rokov majú nahradiť neutrálnym identifikátorom, takže efekt novely zákona o rodnom čísle sa vytratí. Navyše, ak si ľudia budú môcť dávať mená opačného pohlavia ako doteraz, bude nás to naďalej nútiť používať klamlivé mená,“ komentuje Daniška.
Anton Chromík, právnik a predseda Aliancie za rodinu Štandardu povedal: „Poslanci si týmto návrhom strelili do nohy. Nejde o žiaden kompromis. Bolo by ním, ak by sme zakázali zmenu rodného čísla, no dospelým by sme ponechali možnosť zmeny mena v dokladoch na neutrálne. V tom prípade by zákon nepopieral slobodu prejavu ľudí, ktorí odmietajú hovoriť o ľuďoch jedného pohlavia ako o ľuďoch opačného pohlavia.“
Novelu zákona o rodných číslach, ktorá budúci týždeň postúpi do druhého čítania, predložila štvorica poslancov Anna Záborská, Anna Andrejuvová (obe klub OĽaNO), Eva Hudecová a Jozef Lukáč (obaja klub Sme rodina). Ak by ju parlament schválil, k zmene rodného čísla by mohlo dôjsť len na základe genetických testov, ktoré by potvrdili nesprávne určené pohlavie.
Novela je reakciou na podpis bývalého ministra zdravotníctva pod dokument s názvom Odborné usmernenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky na zjednotenie medicínskych postupov pri vydávaní lekárskeho posudku pri zmene pohlavia. Usmernenie de facto zrušilo požiadavku chirurgického odstránenia mužských a ženských pohlavných orgánov pre zmenu úradného pohlavia.