Spoločnosť METRO Bratislava, a.s., patrí medzi najdôležitejšie podniky nášho hlavného mesta. Zabezpečuje totiž stavebný dozor, inžiniersku činnosť a manažment nevyhnutnej infraštruktúry, ako sú chodníky, cyklistické chodníky, cesty, parkovacie domy, ale aj nájomné byty.
Do širšieho povedomia sa však dostáva len sporadicky. Naposledy sa tak stalo pred niekoľkými týždňami v súvislosti s podozreniami voči niekdajšej predsedníčke jej predstavenstva Michale Kozákovej, na ktoré v liste upozornil anonymný zdroj.
Kozáková, blízka spolupracovníčka bratislavského primátora Matúša Valla a niekdajšia petržalská poslankyňa za Team Bratislava, PS a SaS, čelila kritike za závažné pochybenia hneď v niekoľkých kľúčových oblastiach. Spomenúť možno zlú personálnu politiku, nehospodárne míňanie verejných peňazí či rodinkárstvo.
Mnohé z toho iba pred niekoľkými dňami, koncom apríla, napokon potvrdila aj hlavná mestská kontrolórka Jana Bezáková, presnejšie päťčlenná kontrolná skupina pod jej vedením skúmajúca obdobie druhého polroka 2021 až októbra 2022. Ide o obdobie mapujúce nielen pôsobenie Kozákovej (december 2021 až október 2022), ale aj jej predchodkyne Zuzany Kollárikovej (august 2019 až december 2021).
Pochybenia a zvláštne rozhodnutia, ktoré kontrolóri našli a podrobne vo svojej správe opísali, sú také závažné a dotýkajú sa takej širokej škály činností, až možno povedať, že vedenie si v spomenutom čase zo spoločnosti METRO doslova spravilo „holubník“. Štandard prináša výber tých najzávažnejších z nich:
Personálne predimenzovaný podnik?
Firma v prvom rade zaznamenala značný nárast počtu zamestnancov. Zatiaľ čo koncom roku 2021 mala iba 30 zamestnancov, z toho troch vedúcich, o rok neskôr šlo až o 43 pracovníkov, z toho päť vedúcich. V čase zverejnenia výsledkov kontroly ich mala až 48, z toho päť zamestnancov v pozícii riaditeľa oddelenia.
Takéto nafúknutie personálu sa, pochopiteľne, odrazilo aj na zásadnom náraste nákladov na mzdy. Na tie v súčasnosti odchádza vyše 100-tisíc eur mesačne, čo je od roku 2021 zhruba dvaapolnásobok.
Zbytočný outsourcing
Zistenia tiež preukázali, že hoci si tú-ktorú agendu vedela firma zabezpečiť sama, namiesto toho si obstarávala služby od externých dodávateľov napriek tomu, že sama vykonáva činnosť v predmete obstarávania.
Takto sa uskutočnilo napríklad zbytočné obstarávanie na geodetické a projektantské služby, hoci má zazmluvnených dvoch projektantov na dohodu, či uzatvorenie rámcovej zmluvy o poradenských službách, hoci má METRO v tejto oblasti zriadené samostatné oddelenie.
„Dňa 02.08.2022 bola uzatvorená Rámcová zmluva o poskytnutí služieb – konzultácie a poradenské služby v oblasti verejného obstarávania spojené s posudzovaním súvisiacej dokumentácie s dohodnutou odmenou 88,- eur/hod. (celková cena zákazky je 61 600 eur na 24 mesiacov). Spoločnosť METRO má oddelenie OPAVO s tromi zamestnancami na trvalý pracovný pomer, kde dohodnuté hrubé mzdy/mesačne sú vo výške 6 300 eur bez odmien,“ vyčítali podniku kontrolóri.
Nemenej alarmujúce sú výsledky v kontrole miezd. Kontrolná skupina napríklad skonštatovala porušenie pri priznaní mzdy na základe zatriedenia do takzvanej tarifnej triedy, a to celkovo u 10 zamestnancov. Inými slovami, zamestnanci dostávali tabuľkovo vyššie mzdy, ako mali.
„Najvyššie prekročenie mzdovej tarify až o 81 percent je u zamestnanca na skrátený pracovný úväzok, kde dohodnutý týždenný pracovný čas je 8 hodín, keď stanovená mzda prepočítaná na ustanovený týždenný pracovný čas v zmysle článku 8 bod 3 Pracovného poriadku nezodpovedá dohodnutému kratšiemu pracovnému času,“ tvrdia v tejto súvislosti.
Odmeny za ničnerobenie?
Podobný chaos badať aj pri prideľovaní odmien. Ich rozdávanie zamestnancom sa v zmysle výsledkov správy do mája 2022 neriadilo žiadnym vnútorným predpisom. Zrejme aj v dôsledku absencie pravidiel vznikali situácie priečiace sa nielen bežnej pracovnoprávnej praxi, ale aj zdravému rozumu. O čom je reč?
Jeden z pracovníkov napríklad dostal mimoriadnu odmenu v plnej výške svojho mesačného platu 4-tisíc eur iba po troch odpracovaných mesiacoch. Priamo v pracovnej zmluve mal navyše rovnako dohodnutú „odmenu vo výške dvojnásobku mesačnej mzdy zamestnanca po odpracovaní 6 mesiacov odo dňa vzniku pracovného pomeru, alebo skôr, ak dôjde k ukončeniu pracovného pomeru,...“. Až 8-tisíc eur napokon aj dostal, a to v auguste roku 2022.
Druhým exemplárnym príkladom je projektový manažér, ktorý dostal odmenu aj v čase, keď žiadnu prácu nevykonával, respektíve po správnosti vykonávať nemal. „U zamestnanca (projektový manažér) v prípade dlhodobej neprítomnosti z dôvodu pracovnej neschopnosti boli pravidelne práve v mesiacoch, keď bol zamestnanec na PN, vyplácané odmeny na základe e-mailového pokynu na vyplatenie miezd za každý mesiac,“ píšu kontrolóri. K vyplateniu odmien týmto spôsobom došlo v mesiacoch apríl, máj, november a december 2021, čo predstavuje sumu vo výške 1 050 Eur, 1 625 Eur, 2 363 Eur a 1 015 Eur.
Do tretice experti upozorňujú na prípad, keď bola v decembri 2021 vyplatená odmena pracovníkovi zamestnanému na dohodu len na základe mailového pokynu z konca roku 2021 nazvaná ako „špeciálna odmena“ vo výške 1 120 eur. „Kontrolovaný subjekt nevedel preukázať opodstatnenosť takto pridelenej odmeny,“ upozorňuje správa.
Odstupné vyše 7-tisíc za pol roka v práci
Kontrolou dokumentácie kompetentní takisto zistili, že v októbri minulého roka jednému zo zamestnancov vyplatili odstupné vo výške troch mesačných platov spolu v sume vyše 7 400 eur pri ukončení pracovného pomeru po tom, ako v spoločnosti METRO pracoval len pol roka.
„Kontrolná skupina však považuje takto vyplatené odstupné za nehospodárne a neefektívne,“ uvádza sa s tým, že nebol preukázaný dôvod na vyplatenie odstupného, ako napríklad kvalitné vykonávanie práce presahujúcej rámec dohodnutej práce, alebo splnenie dôležitých a strategických úloh zamestnávateľa.
Chaos v dochádzke a rozdvojený zamestnanec
Lepšie neobstála ani kontrola evidencie dochádzky, pričom vo všeobecnosti nebol vždy zaznamenaný príchod do práce a ani odchod z nej. Navyše, ak aj dochádzka zaznamenaná bola, podľa kontrolórov záznamy vždy nekorešpondovali s reálnou prítomnosťou na pracovisku. Vrcholom je situácia, keď mestský podnik nevedel preukázať evidenciu dochádzky všetkých svojich zamestnancov až v čase dvoch mesiacov (február a marec 2022).
„Prehľady elektronickej evidencie javia znaky formálnosti, poverenie na prácu z domu (HO) nie je preukázané poverením v písomnej forme. Kontrolná skupina konštatuje, že s najväčšou pravdepodobnosťou evidencia dochádzky nie je dodržaná tak, ako ju ustanovuje § 99 ZP, je vykonávaná formálne a záznamy o prítomnosti na pracovisku nie sú v súlade so skutočnosťou,“ možno sa dočítať.
Aj v súvislosti s dochádzkou možno nájsť konkrétny exemplárny príklad zlyhania. Kontrolóri napríklad u jedného zamestnanca našli súbeh dvoch trvalých pracovných pomerov pri dvoch rozdielnych zamestnávateľoch, a to hlavného pracovného pomeru na plný pracovný úväzok (40 hodín týždenne) v spoločnosti METRO a v rovnakom období hlavný pracovný pomer aj u väčšinového akcionára tejto spoločnosti – HMBA [Hlavné mesto Bratislava, pozn. red] na 20-percentný pracovný úväzok (8 hodín týždenne).
To však nie je všetko a podľa záznamov sa tento vysokopostavený zamestnanec nachádzal na dvoch pracoviskách naraz. „Kontrolná skupina porovnala evidenciu dochádzky v elektronických dochádzkových systémoch spoločnosti METRO a HMBA, pričom zistila duplicitné vykazovanie pracovného času u obidvoch zamestnávateľov. Napríklad 9. septembra 2022 je zaevidovaný príchod do práce na Magistráte HMBA o 8:00 hod., odchod z práce o 9:30 hod. a v ten istý deň v elektronickom dochádzkovom systéme spoločnosti METRO je zaznamenaný príchod do práce o 07:45 hod. a odchod o 16:17 hod. Vyššie uvedené zistenia sa týkajú zamestnanca vo vedúcej pozícii na Magistráte HMBA (vedúci oddelenia) a tiež vedúcej pozícii v spoločnosti METRO (vedúci tímu stavebných dozorov),“ stojí v správe.
Štvornásobné reštauračné náklady aj predražené auto
Pochybnosti o správnom vynaložení verejných zdrojov existujú aj v súvislosti s takzvanými reprezentačnými (reštauračnými) nákladmi. Do tejto položky najčastejšie patria napríklad obedy, večere, káva, pohostenie obchodných partnerov, dary, reklamné predmety, teambuildingy a podobne.
„Podľa predložených účtovných dokladov v roku 2021 bola na reprezentačné náklady zaúčtovaná suma 1 853,86 eur, v roku 2022 došlo k nárastu reprezentačných nákladov na sumu 7 686,97 eur. Na predložených dokladoch nebol uvedený účel ich použitia a neboli uvedené osoby, pre ktoré tieto služby boli poskytnuté, navyše absentovali podpisy zodpovedných osôb,“ dodávajú kontrolóri.
Zle využité prostriedky vidia kontrolóri aj v súvislosti s vozovým parkom podniku. V niektorých prípadoch chýba kniha jázd alebo bol zistený rozpor medzi kilometrami vykazovanými v knihe jázd a faktúrou za čerpané pohonné látky.
Poukazujú napríklad aj na nákup vozidla Hyundai Santa Fe v obstarávacej cene vyše 42,5-tisíc eur, ktorá takmer dvojnásobne prevyšuje limity pre ostatných zamestnancov štátnych rozpočtových organizácií stanovené nariadením vlády (22-tisíc eur). Zaujímavosťou tiež je, že týmto vozidlom sa suverénne najviac (3 236) kilometrov najazdilo v dovolenkovom období augusta 2022. Vraj na služobné účely.
Výsledky kontroly v Metro Bratislava a.s. by Tomáš Dugovič on Scribd
Skončila pred voľbami
Kontrolu hospodárenia po prvotných podozreniach voči Kozákovej inicioval sám Vallo. Kozáková už pritom v podniku nepracuje, keďže ju krátko pred komunálnymi voľbami nahradila Zuzana Kolman Šebestová. Bratislavské mestské zastupiteľstvo schválilo personálne zmeny v spoločnosti minulú jeseň v októbri. Keďže v obchodnom registri zapísali Kozákovú ako predsedníčku predstavenstva vo februári 2022 (no na jednotlivých zmluvách figurovala ako predsedníčka predstavenstva už na konci roka 2021), vo funkcii pôsobila menej ako rok.
Kauze sa ako prvý rozsiahlejšie venoval portál Z regiónu. Ten ozrejmil, že aj po odchode z funkcie sa Kozáková nestratila. Vo februári tohto roka sa totiž stala vicestarostkou petržalského starostu Ján Hrčku.
„V prípade anonymu rozoslaného na viaceré redakcie na jeseň 2022 išlo o klasický ohováračský e-mail s množstvom nepravdivých tvrdení o spoločnosti METRO Bratislava, a.s., a so snahou diskreditovať mňa a konkrétnych ľudí vo vedení spoločnosti a mesta,“ povedala v minulosti o svojom pôsobení Kozáková pre web Z regiónu.
Štandard ju oslovil so žiadosťou o vyjadrenie k výsledkom zhrnutým v správe a s otázkou, či aj uvedené tvrdenia skupiny kontrolórov považuje za diskreditačnú kampaň. Kozáková reagovala zaslaním oficiálnej rozsiahlej reakcie na kontrolu, v ktorej namieta napríklad to, že mnohé zistené nedostatky sa týkajú obdobia Kollárikovej a to, že „dané pochybenia nie je možné exaktne prideliť a následne pristúpiť k zodpovednosti pre jednotlivé obdobia a vedenia spoločnosti v danom období". Celú odpoveď uvádzame nižšie:
Reakcia na výsledky kontroly - Kozáková by Tomáš Dugovič on Scribd
Sloboda a Solidarita v stanovisku pre Štandard uviedla, že Kozáková nereprezentuje stranu SaS, ale Tím Vallo, no hovorca liberálov Ondrej Šprlák dodal, že v strane sa „vždy držali hesla padni, komu padni".
Progresívne Slovensko tému pre Štanadard komentovať nechcelo a odkázalo nás na Tím Vallo, ktorý Kozákovú do vedenia spoločnosti nominoval.
Tím Vallo [po novom Team Bratislava, pozn. red.], však na náš mail ani po troch dňoch nereagoval.
Štandardu sa kontakt na Kozákovej predchodkyňu Kollárikovú zohnať nepodarilo.
Vetrák: Je to progresívna rozkrádačská atómovka
Téma už presiahla aj do vysokej politiky. „Ak nominanti PS tunelujú peniaze v státisícoch eur v samospráve, čo môžeme čakať, ak sa dostanú k moci na celoštátnej úrovni, kde pôjde o milióny až miliardy eur?!,“ napísal na sociálnej sieti Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽaNO).
„Keďže vedenie mesta Bratislavy aj PS zatiaľ držia bobríka mlčanlivosti, povedzme si, že hlavnú kontrolórku Bratislavy dosadili do funkcie voľbou práve poslanci PS a Matúša Valla, je to ich človek z mestskej časti Bratislava-Rača, ktorého vytiahli do funkcie na meste. Ak už teda táto osoba tvrdí, že dochádza k zneužívaniu verejných zdrojov, je to niečo, čo sa ani pri dobrých vzťahoch nedalo zamiesť pod koberec. Zjednodušene, je to progresívna rozkrádačská atómovka,“ dodal Vetrák, ktorého príspevok zdieľal aj expremiér Igor Matovič. Ten k nemu dopísal iba dve slová: "progresívna hanba".
Vallo: Šírite bludy, vyvodili sme zodpovednosť
Na Vetrákov status neskôr v piatok poobede reagoval aj šéf bratislavskej radnice Matúš Vallo. Oboch politikov koaličnej OĽaNO poprosil, aby jeho a Bratislavu nezaťahovali do „ďalšej vašej vojny voči PS" a uviedol, že v súvislosti so správou šíria „bludy".
Vetrákovi aj Matovičovi vyčíta najmä to, že zamlčiavajú to najpodstatnejšie, a to skutočnosť, že vedenie ihneď konalo a vyvodilo zodpovednosť. „Ani pri najlepšej vôli sa však nedá vopred garantovať, že nenastanú pochybenia. Podstatné je okamžite sa takýmto prípadom postaviť čelom a vyvodiť zodpovednosť. A presne to sa stalo," doplnil Vallo.
Pochybení Kozákovej sa podľa Valla týkala len menšia časť zistení a aj za tie vraj vyvodila zodpovednosť tým, že odstúpila v snahe chrániť dobré meno spoločnosti.
„METRO Bratislava sa práve počas pôsobenia predsedníčky predstavenstva zo spiacej firmy stalo funkčným podnikom, ktorý má na starosti realizáciu viacerých stavebných projektov nájomných bytov, rekonštrukcie komunikácií, inžiniersku činnosť, projektový manažment, činnosti stavebného dozoru a má dobré hospodárske výsledky, čo je zásluha aj šéfky predstavenstva. Mrzí ma, že tieto dobré výsledky spoločnosti zatienili pochybenia, ku ktorým došlo v predstavenstve," dodal na sociálnej sieti primátor.
Prečo je to téma
To, či prišlo k väčším zlyhaniam za šéfovania Kollárikovej alebo Kozákovej, necháme na posúdení čitateľa. Datovanie samotných nálezov kontroly a obdobie pôsobenia oboch predsedníčok predstavenstva sme ozrejmili vyššie.
V súvislosti s hospodárnosťou míňania verejných peňazí sa spoločnosť METRO dostala do povedomia aj v roku 2020, keď trom členom jej predstavenstva navrhol magistrát hlavného mesta vyplatiť odmeny vo výške 20-tisíc eur za niekoľko mesiacov činnosti. Dôvodom bol fakt, že sa METRU podarilo po vzájomných rokovaniach zrušiť za odplatu 50-tisíc eur nevýhodné zmluvy so spoločnosťou Ahoj Development.
Ozrejmujeme, že v súčasnosti sú akcionármi spoločnosti METRO Bratislava, a.s., - Hlavné mesto SR s väčšinovým 66-percentným podielom a Ministerstvo dopravy a výstavby SR s 34-percentným podielom. Podnik dosahuje až 93 percent tržieb na základe zmlúv s hlavným mestom. Účelnosť každého vynaloženého eura je teda otázkou verejného záujmu.