Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestoval v sobotu do talianskej metropoly Rím. Počas jednodňovej návštevy sa plánuje ukrajinský prezident stretnúť s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom, premiérkou Giorgiou Meloniovou a pápežom Františkom.
Lietadlo so Zelenským pristálo na letisku Ciampino, kde ho privítal taliansky vicepremiér a minister zahraničných vecí Antonio Tajani.
V talianskej metropole sa na Zelenského návštevu pripravili mimoriadnymi bezpečnostnými opatreniami vrátane nasadenia približne 1 500 policajtov a bezpečnostného personálu, uviedli talianske médiá.
Pod špeciálnym dohľadom budú letiská, železničné stanice i metro a nad Rímom bude zriadená bezletová zóna, ktorá sa vzťahuje aj na drony. Všade, kde bude podľa očakávania Zelenskyj rokovať s talianskymi predstaviteľmi, budú rozmiestnení ostreľovači a v teréne budú aj protiteroristické jednotky talianskej polície.
František v sobotu znova odsúdil zbrojenie
Námestie svätého Petra je nadránom poloprázdne aj pre vcelku nepriaznivé počasie. Pre príchod dôležitých hostí sa obvykle používa bulvár Via della Conciliazione, ktorý vedie až do miništátu. Na Svätopeterskom námestí je už pripravený koridor z drevených bariér a naokolo sa pohybuje viac policajtov ako obvykle. Ukrajinská prezidentská limuzína sa teoreticky môže objaviť kedykoľvek.
František sa v sobotu ráno pred prijatím Zelenského prihovoril niekoľkým novým veľvyslancom pri Svätej stolici. Vo svojom prejave opäť odsúdil výrobu zbraní:
„Kedy sa poučíme z histórie, že spôsoby násilia, útlaku a bezbrehých ambícií dobývať krajiny neprospieva spoločnému dobru? Kedy sa poučíme, že investovať do blaha ľudí je vždy lepšie ako míňať zdroje na výrobu smrtiacich zbraní?“
Diplomatické úsilie pápeža
Pápež koncom apríla prijal vo Vatikáne ukrajinského premiéra Denisa Šmyhaľa. O deň nato odišiel do Maďarska, ktoré susedí s Ukrajinou, a kde tamojší premiér Orbán vyzýva podobne ako pápež na mierové rokovanie. V Budapešti sa katolícky líder zvítal aj s metropolitom Hilarionom, ktorý bol ešte minulý rok pravá ruka moskovského patriarchu Kirilla.
Začiatkom mája pritom František vo Vatikáne nakrátko privítal Hilarionovho nástupcu metropolitu Antonija. Vo štvrtok sa pápež naopak rozlúčil s odchádzajúcim ambasádorom Ruskej federácie pri Svätej stolici. Alexander Avdejev bol jeho hlavný kontakt s Rusmi. V rovnaký deň vo svojom posolstve argentínsky pontifik vystríhal, že „sebectvo niekoľkých a čoraz obmedzenejšie záujmy niektorých nás vedú k mysleniu, že v zbraniach môžeme nájsť riešenie mnohých problémov.“
(bpe, tasr)