Niekdajší najlepší Putinov ideológ posiela Kremľu odkazy. Z domáceho väzenia píše básne

Vladislav Surkov v roku 2018. Foto: Profimedia.sk

Príbeh Vladislava Surkova je rovnako pútavý ako znepokojivý. Považujú ho za tvorcu putinizmu, kedysi oživil koncept Novoruska, zastupoval Putina pri Minských dohodách a podporoval separatizmus na východe Ukrajiny. Dnes hovorí a najmä píše prekvapivé veci. Text profesora Lipistkého má osobnú koncovku, keďže sa s ním dávnejšie osobne stretol a verí, že Surkovova chvíľa ešte príde.

Meno Vladislava Surkova (ročník 1962) nie je čitateľom Štandardu neznáme. Tento bývalý vysokopostavený kremeľský úradník pôsobil pri Borisovi Jeľcinovi a dlhodobo pri Vladimírovi Putinovi, kde ho dlhý čas považovali za hlavného ideológa a vplyvného intelektuála. V rokoch 1999–2011 zastával vysoký post u prezidenta, dva roky bol potom podpredsedom vlády pre modernizáciu a v rokoch 2013–2020 osobným poradcom Vladimira Putina. Kdesi na začiatku pritom začínal u Chodorkovského ako jeho ochrankár. Talenty má teda mnohoraké. A rozumie nielen moci, ale aj umeniu. Ruský novinár Michail Zygar, dnes už žijúci v exile, ho spomína v svojej knihe Všetci mocní Kremľa, ako dobre si rozumel v bývalou ministerkou zahraničných vecí Condoleezzou Riceovou. Ona vedela dobre po rusky, on po anglicky, obaja mali vzťah k modernému baletu a Surkov aj výtvarnému umeniu (má vraj rád obrazy Jacksona Pollocka). Pod pseudonymom Natan Dubovickij (meno sa nápadne ponáša na meno jeho druhej manželky Natálie Dubovickej) dokonca napísal päť románov, k jednému z nich aj predslov, ten už pod vlastným menom. Písal aj texty pre rockovú skupinu Agata Kristi. Čitatelia preto radi hľadajú v jeho textoch skrytý zmysel, ktorý by im umožnil preniknúť do tajných plánov a za oponu moci.

Cynický génius

Vo svetle súčasných udalostí démonický charakter Surkovovmu výzoru dodáva ešte jeho pôsobenie vo funkcii osobitného prezidentského vyslanca pre Ukrajinu v rokoch 2013–2020. Bol jedným z hlavných vyjednávačov pri uzatváraní Minských dohôd v roku 2015, považujú ho za zlého génia Ukrajiny, ktorý sa podieľal na jej destabilizácii, na rozvoji tamojšieho separatizmu a vzniku Doneckej a Luhanskej republiky. Údajne rozvíjal plány na rozdelenie Ukrajiny na Novorusko, Malorusko a Halič.    

Surkov však v roku 2020 rezignoval – ako tvrdil, dôvodom bola zmena jeho postojov k Ukrajine. Niektorí analytici to pripisujú tomu, že v Kremli vtedy zrejme prevládla koncepcia vojenského riešenia ukrajinského problému, zatiaľ čo Surkov bol zástancom výlučne politických opatrení. Ale keď na to prišlo, verejne schválil začiatok vojny proti Ukrajine.

Veci však nabrali zvláštny vývoj.

(viac…)
Vasil Lipitsky

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]