Fico: Skupina predstaviteľov štátnych orgánov a mimovládok žiadala EÚ a NATO o zásah proti opozícii

Robert Fico, predstavitelia strany Smer a Tomáš Taraba (Život-NS). Reprofoto: YouTube Robert Fico, predstavitelia strany Smer a Tomáš Taraba (Život-NS). Reprofoto: YouTube

Skupina predstaviteľov štátnych orgánov žiadala v Bruseli štruktúry Európskej únie a NATO o intervenciu proti opozícii. Povedal to v stredu na tlačovej konferencii predseda Smeru Robert Fico.

Podľa jeho slov označovali účastníci zahraničnej pracovnej cesty slovenskú opozíciu za hybridnú hrozbu a oznamovali, že ak opozícia vyhrá voľby, hrozí, že Slovensko vystúpi z NATO. „Niekto poslal v apríli zo Slovenska skupinu 21 ľudí, z toho asi 15 – 16 boli predstavitelia štátnych orgánov. Komunikovali s vysokými predstaviteľmi EÚ, boli u pani Jourovej (Věra Jourová, podpredsedníčka Európskej komisie), boli v centrále NATO a žiadali o intervenciu proti slovenskej opozícii, pretože vraj preto, že začína mať prevahu, je nebezpečná pre Slovensko,“ vyhlásil Fico a dodal, že podľa neho ide o organizovaný zločin proti demokracii a opozícii. Skupina úradníkov a mimovládok mala podľa Fica žiadať európske štruktúry, aby na Slovensku zasiahli vzhľadom na nepriaznivý vývoj v neprospech „rozpadnutej vládnej koalície“ a prezidentky Zuzany Čaputovej.

Smer-SD bude žiadať, aby sa výjazdom v Bruseli zaoberala Národná rada na mimoriadnej schôdzi a tiež príslušné parlamentné výbory. „Budeme žiadať predloženie všetkých záznamov, ktoré boli spísané z tejto pracovnej cesty,“ zdôraznil Fico.

https://standard.sk/362368/fico-zavadza-aby-pomylil-volicov-pozvanie-specializovaneho-timu-nato-je-hoax-institucie-i-politici-reaguju-na-sefa-smeru/

Zároveň sa v tejto veci oficiálne obrátia aj na generálneho prokurátora, ktorý má podľa Fica zvážiť, či nebolo spáchaných hneď niekoľko trestných činov. Strana Smer pokladá tento výjazd za ovplyvňovanie predvolebnej kampane. Vládna moc podľa neho organizuje honbu na opozíciu a snaží sa ovplyvniť vývoj na Slovensku tak, aby opozícia nevyhrala voľby.

Na tlačovej konferencii Smeru bol aj poslanec Tomáš Taraba (Život-NS, bude na kandidátke SNS), s ktorým si podľa Fica vymieňali informácie, ktoré sa im o pracovnej ceste v Bruseli podarilo získať. „My musíme zistiť, kto je autorom tejto misie. Kto z ústavných činiteľov mal o tomto vedomosť?“ uviedol Taraba. Smer pozval na tlačovú konferenciu aj zástupcov strany Hlas, tí však účasť odmietli.

Fico informoval, že výjazd štátnych úradníkov a predstaviteľov mimovládnych organizácií do Bruselu sa konal 18. a 19. apríla. Delegácia pozostávala z predstaviteľov úradu vlády, ministerstiev vnútra, zahraničných veci, obrany, školstva, kultúry, predstaviteľov SIS, Národného bezpečnostného úradu, polície, vzdelávacích inštitútov, zástupcov projektu Konšpirátori, tlačovej agentúry AFP, Memo 98, Gerulata a Globsec.

„Zástupca ministerstva vnútra Daniel Milo sa dokonca dotkol otázky volieb a konštatoval, že NATO musí čo najskôr riešiť otázku volieb, pretože vyhrá Fico a Pellegrini a Slovensko vystúpi z NATO,“ uviedol šéf Smeru. Fico odmieta vyhlásenia o tom, že pokiaľ jeho strana vyhrá voľby, Slovensko by opustilo NATO. „Rešpektujeme a vážime si záväzky, ktoré má SR voči týmto organizáciám,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii. Dodal, že nikto z opozície nie je žiadnou hrozbou pre demokraciu.

„Vysoký predstaviteľ polície pán Púchovský požiadal NATO o zaslanie counter hybrid support team na územie SR, teda špeciálny tím, ktorý by sa zoberal opozíciou, pretože hneď na úvod nás označili za najpodstatnejšiu hybridnú hrozbu na Slovensku,“ dodal Fico.

Counter hybrid support team je tím expertov z NATO, ktorý pomáha krajinám v boji proti hybridným hrozbám. V roku 2019 prišiel napríklad do Litvy na pozvanie tamojšieho ministerstva obrany. Litva vtedy čelila náporu migrantov z Bieloruska a obviňovala Minsk z hybridnej agresie.

Ak sú informácie o rokovaní slovenskej delegácie na pôde NATO a EÚ pravdivé, Pellegriniho Hlas žiada zverejnenie kompletnej informácie o zložení, cieľoch a obsahu rokovaní. Strana to uviedla v reakcii na Ficove slová. Poslanci pôsobiaci v Hlase sú pripravení zúčastniť sa na rokovaniach kontrolných výborov parlamentu aj na prípadnej mimoriadnej schôdzi.

„Účasť na parlamentných voľbách je jednou z posledných demokratických možností, ktorá občanom Slovenskej republiky ostala na rozhodovanie o správe vecí verejných. Musia byť nielen slobodné a demokratické, ale sa takými aj javiť. Preto je neprípustné, aby bola verejnosť zahlcovaná podozreniami o možnej manipulácii volieb z tej či onej strany, a zároveň na ne nedostávala jasné vysvetlenia,“ uviedol líder Hlasu Peter Pellegrini.

(sita)


Ďalšie články