KYSUCKÉ NOVÉ MESTO – Od 25. marca, kedy bola nová krížová cesta na vrch Tábor nad mestom požehnaná, až doteraz, mali návštevníci z iných miest možno trochu problém ju nájsť, ale to sa zmení už v najbližších dňoch.
„V spolupráci s dopravnými policajtmi, ale aj turistami pracujeme na tom, aby informovanosť bola čo najlepšia. Chceme, aby boli pri hlavnej ceste osadené hnedé informačné tabule s nápisom krížová cesta s daným smerom. Tiež chceme urobiť turistický chodník so značkami pre turistov a na námestí v meste dať veľkú mapu, kde by boli vyznačené všetky dôležité lokality vrátane našej krížovej cesty, ktorú budeme ešte dopĺňať napr. lavičkami a pod.“ povedal pre Žilinský Štandard dekan Dekanátu Kys. N. Mesto a farár Farnosti sv. Jakuba v Kys. N. Meste Peter Holbička.
Návštevníci tento prístup určite ocenia, lebo ak sa už dostanú na túto novú krížovú cestu, ktorá je súčasťou severnej trasy svätojakubskej cesty, potom si výstup v dĺžke takmer 2 km a s prevýšením skoro 300 m vychutnajú plnými dúškami. Výstup na horu s biblickým menom Tábor v lone kysuckej prírody ich duchovne obohatí.
Jednotlivé zastavenia predstavujú monštranciu. Vyrobili ich z kovu a ušľachtilej ocele kováčski majstri Jozef Hodás, Miroslav Hromada a Pavol Kopták spolu so študentmi a absolventmi odboru umelecko-remeselné spracúvanie kovovo na SOŠ strojníckej v Kys. N. Meste. Okrúhle časti zastavenia tvoria výjavy z krížovej cesty Ježiša Krista, ktoré na plátno nakreslila Ľubica Šusteková a živicou zaliala Miriam Šusteková. Sú v nich aj symboly apoštola sv. Jakuba st. (pútnická palica, taška, mušľa, knižka a meč umučenia).V zastaveniach sú tiež zachytené aj fauna a flóra Kysúc i miestne tradície. Celé dielo je vsadené do kamenného základu z pieskovca.
Zvláštnosťou kysuckej krížovej cesty je, že má až 15 zastavení. To posledné nemá na vrchole kríž, ale holubicu predstavujúcu Ducha svätého. Iná je aj okrúhla časť. Kým pri iných zastaveniach je v nej kresba zaliata do živice, na tom pätnástom sa návštevníci môžu stretnúť so zmŕtvychvstalým Pánom v odraze svojej tváre v zrkadle, ktoré pozostáva z troch častí.
Výstavba krížovej cesty bola v rámci projektu Spoločne putujeme so sv. Jakubom čiastočne financovaná z eurofondov z programu cezhraničnej spolupráce Interreg Slovenská republika – Česká republika. Českým partnerom bola Farnosť Mosty u Jablunkova (Moravskosliezsky kraj).
Autorom myšlienky postaviť krížovú cestu nad Kys. N. Mestom je kostolník Jozef Školník, ktorý pomáhal aj s trasovaním. Jej realizácia (aj v súčinnosti s už existujúcou rozhľadňou na vrchu Tábor) zvýšila atraktivitu danej lokality, ktorá je teraz dobrým magnetom na návštevu nielen pre veriacich, ale pre všetkých návštevníkov.