MARTIN – Začne sa Univerzitná nemocnica sv. Martina na Malej hore stavať v lete tohto roku, ako bolo plánované? Podarí sa najmodernejšiu nemocnicu na Slovensku dokončiť v roku 2026? Nebude hroziť blamáž?
Pôvodne sa zmluva s dodávateľom mala podpisovať v júni tohto roku, ale zhotoviteľ doteraz nie je známy. Pred dvoma týždňami sa uskutočnil proces verejného obstarávania otváraním ponúk na zhotoviteľa stavby a následné hodnotenie predložených cenových ponúk. No s výsledkom, ktorý sa veľmi neočakával. O výstavbu Univerzitnej nemocnice sv. Martina vtedy neprejavil nikto záujem, čo mohlo súvisieť aj s nestabilnou politickou situáciu na Slovensku. Do vyhláseného tendra nepredložila ponuku žiadna stavebná firma. Do konca mája sa malo verejné obstarávanie zopakovať.
Žilinský Štandard preto vo štvrtok 25. mája oslovil Ministerstvo zdravotníctva SR, aby sa k celej záležitosti vyjadrilo.
„Vo štvrtok pokračovalo stretnutie vedenia Ministerstva zdravotníctva SR so zástupcami projektového tímu novej univerzitnej nemocnice v Martine. Jeho obsahom bola analýza, ktorú pripravil projektový tím a v ktorej sú zhrnuté pripomienky od subjektov, od ktorých sa očakávalo, že sa prihlásia do verejného obstarávania. O ďalšom postupe budeme verejnosť informovať po prijatí konkrétnych rozhodnutí,“ reagoval na žiadosť Žilinského Štandardu komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR.
Ide o veľmi významný projekt za 330 mil. eur, financovaný z Plánu obnovy a odolnosti.
„Univerzitná nemocnica sv. Martina je inovatívny projekt poskytovania zdravotnej starostlivosti postavený na výsledkoch výskumu a vývoja s implementáciou moderných technológií a prívetivým prístupom k pacientovi aj k životnému prostrediu. Realizácia projektu novej nemocnice v Martine je prelomovým bodom v rámci plánovanej reformy zdravotníctva, ktorá je jedným z kľúčových bodov Plánu obnovy a odolnosti SR,“ povedala pre Žilinský Štandard riaditeľka rozvoja a strategických investícií Univerzitnej nemocnice v Martine Martina Antošová.
Budúca najmodernejšia nemocnica na Slovensku so 660 lôžkami a 19 operačnými sálami by mala disponovať všetkým potrebným na poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti.
„V rámci ambulancií bude vyčlenený aj samostatný trakt venovaný detským pacientom. Tieto priestory budú odlíšené od štandardného nemocničného prostredia. Dôraz bude kladený na vytvorenie hravého a pro-rodinného prostredia tak, aby deti pociťovali menšie obavy z pobytu v nemocnici,“ doplnila M. Antošová.
Ďalšie parametre novej nemocnice sú: zastavaná plocha 17 849 m², celková podlahová plocha126 803 m², rozloha riešeného územia 68 000 m², počet parkovacích miest 1 225 (104 ZŤP), počet podlaží 9 (z toho dve podzemné).
Dopravné napojenie na ňu bude vyriešené v zmysle planej legislatívy tak, aby bolo kapacitne dostačujúce. V tomto smere sa v spolupráci s mestom Martin hľadá optimálne riešenie skrz viaceré varianty.
Na pozemku budúcej Univerzitnej nemocnice sv. Martina sa teraz uskutočňuje archeologický výskum, ktorý bude dokončený zhruba o mesiac. Paralelne prebiehajú ďalšie procesy ako napríklad územné konania, príprava na digitalizáciu, príprava na zmenu medicínskych a nemedicínskych procesov a pod.