PODOLIE – V Parku miniatúr sa v nedeľu konal každoročný Deň otvorených dverí. Park vznikol v roku 2000, sprístupnili ho však až v roku 2003. Stavební modelári vyrobili za dve desaťročia 90 replík hradov, kostolov, vartoviek a rodných domov. Cieľom majiteľa parku Juraja Hlatkého je mať v parku 100 replík. Od splneného sna už nie je ďaleko.
Prvý hrad, ktorý majiteľ s modelármi vyrobil, bol model hradu Branč. „Druhý sme vyrobili Holíčský zámok. Len na základovú dosku, ktorú nevidíte, boli potrebné štyri domiešavače betónu,“ ozrejmil Hlatký. „Ľudia si neuvedomujú, koľko materiálu ide iba na obyčajnú hradnú skalu,“ dodal.
Chaty, rozhľadne a rodné domy pribúdajú rýchlo. Stoja na rovinke a v porovnaní s hradmi sú oveľa menšie. „Keď nerátam čas prípravy terénu, výroba malého domčeka trvá tak mesiac. Ak rátame aj nákres výkresov a prípravu terénu, tak je to krát dva. Keď sa bavíme o hradoch, taký Beckov trval osem až desať mesiacov.“
Majstri aktuálne dokončujú detaily na Oravskom hrade. Práca na replike im trvá už 13 mesiacov. „Trenčiansky hrad sa staval dva a pol roka. Prípravy naň však trvali až päť rokov. Holíčsky zámok trval zhruba dva roky.“ Pri časovej náročnosti nezohráva úlohu len veľkosť stavby a náročnosť skaly, na ktorej replika stojí, ale aj počet objektov, z ktorých sa hrad skladá. „Napríklad Čachtický hrad pozostáva z 52 objektov,“ ozrejmil majiteľ. Na jednej replike preto neraz spolupracujú až štyria modelári. Všetky hrady sú vyrobené v mierke 1:50.
Úskalia výroby
„Keď máte projekt hradu, nie je problém vyrobiť jeho repliku. Problém je vyrobiť skalu. Na skalu nemáte výkresy. Keď tú skalu netrafíte, nebude to ten hrad. Prvá generálka na skalu bola Beckovský hrad. Chodili sme si ho fotiť z viacerých pohľadov. Dnes nám veľmi pomáhajú fotky z dronov. Tie sa dostanú všade,“ skonštatoval Hlatký.
Najväčšie hrady v Parku miniatúr sú Oravský, Bratislavský a Trenčiansky. Natíska sa otázka, prečo chýba najväčší slovenský hrad – Spišský? „Čo sa týka Spišského hradu, jeho horná časť je pre nás veľmi atraktívna. Len čo spraviť s tým obrovským nádvorím?“ pýta sa Hlatký a dodal, že vidí riešenie v postavení hornej časti hradu.
„Kvôli Bratislavskému hradu sme si kúpili 3D tlačiareň,“ prezradil. „Všetky sochy, čo tu máme, sú stopercentné kópie.“
Plány do budúcnosti. Vysnená stovka na dosah
Obdivuhodné na fungovaní Parku miniatúr je, že sa „uživí“ sám. Vstupné pritom nie je drahé (5 eur/osoba). „Máme štatút múzea, môžeme si podávať žiadosti o dotácie, ale nikdy sme nedostali ani cent. Všetko, čo tu vidíte, je budované bez dotácií,“ skonštatoval.
Snom Juraja Hlatkého je mať v parku 100 miniatúr. Na čom aktuálne pracuje? „Budeme robiť Haluzický kostolík. Ten bude hotový tento rok. Sme lokálpatrioti. Máme tu Tematín, Čachtický hrad, Beckov, Trenčiansky hrad, Vršatec, Lednicu,“ vymenoval majiteľ. „Chceme spraviť rodný dom Ľudovíta Janotu a Jána Domastu,“ dodal na záver.
Návštevníci sa majú na čo tešiť!