HOROVCE - Obec s necelými 900 obyvateľmi v okrese Púchov si posvietila na vodu. Najmä tú, ktorá je odvedená zo striech domov do kanalizácie.
„Počas dažďa nám pretečie cez merný žľab častokrát o 200 percent viac vody ako bežne. Jeden meter kubický stojí 1,35 eur. V daždivom mesiaci teda za vodu zaplatíme v priemere o 800 až 1 000 eur viac. Sú to nepopulárne kroky, ale máme dve možnosti. Tváriť sa, že je to v poriadku a nemať zdroje na rozvoj obce, alebo systematicky pracovať na odstránení,“ ozrejmila na začiatok starostka Horoviec Erika Staňová.
Každoročne stojí voda neveľkú obec nielen nemalé peniaze, ale spôsobuje aj ďalšie nepríjemnosti. „Vzhľadom na to, že sme mali dlhoročné spory, ktoré vyvrcholili až súdnym sporom, tak som po nastúpení do funkcie začala začala hľadať problematické miesta a následne som začala hľadať riešenia na eliminovanie týchto problémov. Zistila som, že nosným problémom je predovšetkým množstvo splaškov, ktoré preteká kanalizáciou,“ povedala starostka obce.
„Takýmto spôsobom sme prešli k tomu, že si musíme odkontrolovať naše toky, musíme si vyčistiť, dažďové kanalizácie, musíme nájsť problematické miesta, ktoré nám natekajú, spodné vody alebo rôzne priesaky,“ pokračovala starostka.
V neposlednom rade si v obci posvietili na strechy, ktorými vteká do kanalizácie značné množstvo vody. Na podnet obce preto miestni dobrovoľní hasiči vykonávajú v troch etapách dymové skúšky, ktoré majú odhaliť, z ktorých nehnuteľností je odvádzaná dažďová voda zo striech do kanalizácie.
Ako starostka ďalej doplnila, ešte v decembri minulého roku išla výzva občanom, aby si premysleli a prekontrolovali ako sú ponapájaní, keďže mnohé nehnuteľnosti sú podľa jej slov staršie a niektoré majú už druhých, tretích majiteľov.
„Môže sa jednať aj o nevedomosť týchto občanov,“ skonštatovala starostka s tým, že väčšina ľudí to prijala s porozumením. Chápu, že sa týmito krokmi obec snaží odstrániť dlhodobý a niekoľko rokov trvajúci problém a zastabilizovať situáciu s kanalizáciou. „Samozrejme, je aj skupina ľudí, ktorí poukazujú na to, že sa jedná o veľmi nepopulárne kroky, ktoré by sa na obciach nemali robiť, lebo to tu fungovalo inak,“ upresnila Staňová.
Tento monitoring v obci stále prebieha a blíži sa do finále. „Akonáhle budeme mať zmonitorovanú celú obec, nehnuteľnostiam, ktoré boli vyselektované, pôjde žiadosť zo strany obce na odstránenie tejto závady v zmysle zákona. Tieto vody nesmú ísť do splaškovej kanalizácie, takže dostanú nejaký časový priestor na vybudovanie si či už trativodov, alebo zádržných nádrží, keďže voda je teraz veľmi nedostatková a predpokladám, že na dedine si ju vie každý využiť,“ skonštatovala Staňová s tým, že následne pôjde na tieto nehnuteľnosti spätná kontrola, či závadu odstránili, alebo nie.
Ak nie, bude obec postupovať v zmysle zákona. „Nie je mojím cieľom hneď na úvod pokutovať domácnosti a robiť ľuďom problémy. Mojím cieľom je, aby sa to odstránilo, aby si aj občania dali tieto veci na poriadok a aby mali na to dostatočný priestor,“ uviedla starostka na záver s dovetkom, že to treba riešiť, ak chce obec hospodáriť s financiami efektívne.