Z histórie mesta: Vandrovka bola povinná a mala svoje pravidlá. Aké tresty čakali ľudí za čiernu prácu?

TRENČÍN - Vandroval, vyučil sa, oženil sa a keď zomrel, o jeho vdovu sa postaral cech, až kým si ju nevzal iný tovariš. Taký bol život tovarišov a ich manželiek. Život na vandrovke a dôvody zániku cechových spoločenstiev nám priblížil historik Trenčianskeho múzea Vladimír Pinďák.

blacksmith-g2cbd1a615_1920 Ako sa žilo, kým neprišli manufaktúry? Čo robil tovariš na vandrovke? Kde býval? A kto sa mu postaral o deti, keď zomrel? Foto: Pixabay

Ako tovariš získal potrebné skúsenosti?

Pre úspešné prijatie do cechového spoločenstva tovariš podstupoval povinnú vandrovku. Získal tak skúsenosti a nadobudol zručnosti u rôznych majstrov iných miest. Ak vandrovku podnikol, splnil jednu z podmienok na neskoršie vymenovanie za majstra. Navyše ho vandrovka mala naučiť dobrým mravom.

Ako taká vandrovka prebiehala?

Vandrovku nariaďoval cech so súhlasom vrchnosti, trvala 2 až 4 roky. Tovariš si mohol určil trasu, ale musel pracovať u majstrov svojho odboru. Pred cestou tovarišovi vydali osobné doklady, vystavili mu odpis výučného listu – „kundšaft“ a sprievodný list od vrchnosti. Zbalil si svoj osobný batoh, zbraň alebo vychádzkovú palicu a bol zbalený a pripravený na vandrovku.

V neskoršom období sa z vandrovky dalo vykúpiť (cena bola napr. 2 kamene vosku, či 12 zlatých, alebo ak bol vážne chorý, majstrovi synovia mohli tovariša vykúpiť). Ak však nepodstúpil vandrovku, nemohol sa neskôr stať majstrom.

https://trencin.standard.sk/7520/z-historie-mesta-zeny-mali-podradne-postavenie-tovarisi-si-uzivali-modre-pondelky/

Keď bol tovariš na vandrovke, kde býval?

Od 16. storočia boli k dispozícii pre vandrovných tovarišov tovarišské hostince. V ňom tovariša prijal tatík, mal povinnosť tovariša prijať a pokúsiť sa mu v danom meste nájsť prácu v cechu, ktorého remeslo sa vyučil. Ak ju nenašli, vandroval ďalej. V hostinci mu poskytli jedlo a  strechu nad hlavou.

A čo práca načierno?

Čierna práca, napr. vykonávanie remesla na dedine či inde bez predchádzajúceho ohlásenia v cechovom spoločenstve sa trestalo. Ak tovariš tak činil, napr. ako hovoria regule trenčianskych zámočníkov, tak sa mu odobral jeho majetok (náradie, výrobky, všetko, čo mal so sebou) a tento jeho majetok sa mal predať alebo dokonca prepiť. Za opätovné prijatie do cechu musel zaplatiť pokutu vo výške 20 zlatých.

Ako sa cech staval k úmrtiu tovariša? Kto sa postaral o vdovy a deti po členoch cechu?

Vdov sa ujímali cechy svojho remesla. Aby si zaobstarali peniaze na živobytie, cech im povolil mať živnosť. Neboli však vyučené, no mohli viesť dielňu. Prácu v nej vykonával učeň, tovariši, ktorí sa starali o prácu. Dokonca vdovy ochraňovali nariadenia cechových artikúl. Ak tovariši odmietli pre vdovu pracovať alebo ak jej dokonca jej majster nevyšiel v ústrety, mohli byť za to pokutovaní, ba v nevyhnutných prípadoch vyhnaní z mesta.

Takýto život viedla vdova dovtedy, dokedy si nenašla muža. O nápadníkov nebývala núdza. Sobášom s vdovou sa mladý tovariš mohol veľmi ľahko dostať k dielni a riadiť ju. Preto sa okrem tovarišov núkali aj iní členovia cechu. Cech sa ujal aj sirôt po mŕtvom členovi.

https://trencin.standard.sk/6554/z-historie-mesta-cechy-mali-vlastne-pravidla-zakazovali-zeny-krcmy-i-prelozenie-noh/

Kedy a prečo cechy upadli? Kedy definitívne zanikli a ako k ich zániku došlo?

Kým cechy v počiatočnej fáze vývoja napomohli rozvoju remesiel, v neskoršom období sa stali bremenom a bránili napredujúcemu hospodárskemu rozvoju. Ostro vystupovali voči nástupu efektívnych manufaktúr. Prísne, strnulé a skostnatené pravidlá odsúdili cechy na zánik. Stali sa prekážkou novôt, ktoré začali na naše územie prenikať už v 18. storočí. Manufaktúry oproti remeselníckym dielňam vyrábali vo veľkom a hlavne za pomoci výrobných strojov. Neznamenalo to ale okamžitý zánik cechov, ale skôr postupné oslabovanie ich výnimočného postavenia.

V 18. storočí si Habsburgovci začali uvedomovať, že cechy bránia rozvoju hospodárstva. Preto vystavovali nariadenia, ktorými napr. umožnili vstúpiť ostatným remeselníkom do uzavretého spoločenstva cechov a to aj tým, ktorým by to striktné pravidlá neumožnili. V druhej polovici 18. storočia si kráľovská kancelária a Mária Terézia vyhradili právo vydávať ako jediná inštitúcia štatút pre vznik cechov.

Nakoniec viedenský dvor na základe generálnych cechových artikúl z roku 1813 umožnil všetkým schopným remeselníkom nielen vstúpiť do cechu, ale dostať rovnakú príležitosť stať sa majstrom. V roku 1872 došlo k úplnému zrušeniu cechov. Po vyše ako 400 rokoch existencie cechov na našom území došlo k postupnému ukončeniu tohto výnimočného cechového zriadenia.

https://trencin.standard.sk/5873/z-historie-mesta-preco-si-ludia-chodili-ku-katovi-po-udy-trestancov-pozname-mena-a-cennik-trencianskych-nocnych-lekarov/