ŽILINA – Má ťah na bránku, športové srdce, podnikateľského ducha a nos využiť príležitosť, keď sa naskytne. Jeho život je studnica nápadov. Nielen toto zdobí, onedlho, 48-ročného Žilinčana Róberta Kaššu.
Športovec telom i dušou, bývalý hokejista a najmä hokejbalista (viacnásobný majster sveta), tiež regionálny politik (člen Mestského zastupiteľstva v Žiline a poslanec Žilinského samosprávneho kraja) nerád číta články o sebe. Aj preto, že ako kolega-novinár má v sebe profesionálnu deformáciu ich vylepšovať…
Štandard — Špeciálna prokuratúra obžalovala Harabina pre schvaľovanie ruskej agresie (standard.sk)
V roku 2013 pribudlo do portfólia jeho aktivít organizovanie rôznych výstav v obchodným domoch. Ako šéfredaktorovi novín sa mu vtedy podarilo spraviť exkluzívny rozhovor s fenomenálnym cyklistom Petrom Saganom. Vzápätí ho oslovilo jedno žilinské obchodné centrum, či by v ich priestoroch nechcel urobiť výstavu o Saganovi.
„Skontaktoval som sa s jeho trénerom Petrom Zánickým, ktorý od cyklistickej hviezdy zapožičal originálne trofeje, dresy, bicykel a ďalšie zaujímavé suveníry. Výstava mala veľký ohlas, a tak som sa postupne pustil do ďalších. Dnes mám na svojom konte približne 50 rôznych výstav v obchodných centrách po celom Slovensku. Som v štádiu, keď je práca mojím koníčkom a naopak. Baví ma to. Výstavu si sám navrhnem, napíšem k nej autorský text, zoženiem exponáty a aj si ju naaranžujem v „obchoďáku“. Záujem ľudí je tou najlepšou satisfakciou za vynaložené úsilie,“ hovorí pre Žilinský Štandard Róbert Kašša, ktorý vlastní krásne zbierky písacích strojov, fotoaparátov, hokejových relikvií (hokejky, dresy, starý výstroj), ale aj predmetov z iných športov či z obdobia socializmu.
Ako s úsmevom hovorí, kvôli neustále pribúdajúcim exponátom by potreboval „veľkosklad“. Voľakedy veci do zbierok kupoval, dnes už drvivú väčšinu dostáva darom od kamarátov i neznámych ľudí.
„Od jedného môjho kamaráta mám napríklad rohovú zástavku futbalistov TJ ZVL Žilina z 80. rokov minulého storočia, ku ktorej sa dostal kurióznym spôsobom. Keď ako žiak išiel zo štadióna z atletického tréningu, tak si ju jednoducho privlastnil. Dúfam, že už je to premlčané, ale aj takto sa uchováva história (smiech). Po 35 rokoch ju doma náhodne našiel a potom mi ju venoval. Aktuálne ma potešila hokejová vesta, ktorú mi do zbierky darovala hokejová hviezdička zo Žiliny Nela Lopušanová, hokejka Martina Marinčina či vojenský baret Tomáša Starostu z Winter Classic 2023,“ pokračuje pre Žilinský Štandard zanietený zberateľ.
V jeho portfóliu sú rôzne výstavy, spomenieme napríklad História zimných športov, Návrat do časov „Made in Czechoslovakia“, Písacie stroje od A po Z, História fotoaparátu, Retro elektro, Haló, haló… a, samozrejme, Slovensko – hokejová republika, ktorá sa tohto roku počas MS v hokeji uskutočnila v Košiciach.
„Boli tam vystavené aj exkluzívne exponáty, ktoré síce nie sú v mojej zbierke, ale mám ich dlhodobo zapožičané. Konkrétne originálny dres nášho rodinného priateľa, majstra sveta, Júliusa Haasa z MS 1972. Julo mi dokonca pred pár dňami volal, že mi zohnal podpísaný dres Jaromíra Jágra. Veľmi si to cením, to sú pre mňa artefakty doslova nevyčísliteľnej hodnoty. To je aj prípad hokejky Jána Lašáka, s ktorou vychytal Slovensku historické zlato na MS 2002 v Gőteborgu a sú na nej podpísaní všetci naši majstri,“ dopĺňa pre Žilinský Štandard Róbert Kašša.
Pre neho je však úplne najvzácnejším hokejovým artefaktom trofej pre najlepšieho strelca vtedajšej SNHL, ktorým sa v sezóne 1974/1975 stal jeho otec Robert Kašša st. s bilanciou 55 gólov v 44 stretnutiach, čo potom už nikto neprekonal.
A na čo sa milovníci výstav môžu tešiť najbližšie? Robo Kašša spolu s kamarátmi pripravuje putovnú expozíciu s názvom „Na čom sa hral tvoj tatko“. Tá vás prevedie prierezom hernej scény, od úplných začiatkov, cez jednotlivé generácie hracích konzol, handheldov a počítačov, ktoré boli veľkou vzácnosťou pre deti a mládež danej doby. Premiéru bude mať od 1. do 31. 7. v OC Optima Košice a od 1. 8. do 30. 9. 2023 si ju budú môcť záujemcovia pozrieť v žilinskom OC Dubeň.