Môže za to slnkom a mentálnym oddychom spomalený mozog, ale hlavne ECB, ktorá na grafe vo svojom 22. výročnom hodnotení medzinárodnej úlohy eura prifukuje jeho váhu podivnou hrou s osami.
Zo žltej, ku spodku grafu padajúcej dolárovej krivky potom človek naozaj môže získať dojem, že dolár je odpísaný. A to aj napriek tomu, že ho ako rezervnú menu krajiny po celom svete využívajú trikrát viac než euro. To, čo dolár na postavení svetovej rezervnej meny v posledných rokoch stratil, mu nezobralo euro, ale zlé peniaze iných krajín.
Podiel eura, amerického dolára a ostatných mien na devízových rezervách verejných inštitúcií vo svete. Graf: ECB
Dominancia dolára ako svetovej rezervnej meny je zrejmá z grafu, ktorý ukazuje nielen podiel jednotlivých svetových mien na devízových rezervách, ale aj medzinárodnom dlhu, úveroch, platbách v systéme SWIFT a obrate v menových obchodoch.
Graf: ECB
Report ECB k vyhodnoteniu medzinárodnej úlohy eura prichádza v čase doznievajúcej záplavy správ o „konci dolára“. Napriek vzostupu ostatných mien sa doláru stále darí a je najčistejšou košeľou v koši so špinavým oblečením. Vzhľadom na stagnáciu starých členských krajín eurozóny, vojnu v Európe, demografiu, dlhové problémy Talianska, Španielska alebo Grécka, regulačnú mániu politikov Únie a s ňou súvisiacu absenciu inovácií a rastových firiem v EÚ sa mi dnes, naopak, ťažko hľadá jediný dôvod, prečo euro, a nie dolár.
