Tip na prázdninový výlet. Slovenský raj v Hlboči, včelárska záhrada a výhľad grófa Pálffyho 

26573271923_729ee3937f_o Hlbočianska dolina. Foto: Flickr/ Matúš Morong

V Malých Karpatoch sa na kopci vypína Smolenický zámok, vysoký a impozantný. Ten väčšina z nás pozná. Nie každý však vie, že pod ním sa v doline ukrýva prírodná rezervácia s najvyšším stupňom ochrany, s rozličnými skalnatými útvarmi a divokou prírodou – Hlbočianska dolina, ktorú zvyknú pre jej krásu, strmé vápencové bralá, skalné dutiny a takmer nedotknutú prírodu nazývať aj Slovenský raj západného Slovenska. 

Pozývame vás na výlet do Smolenického krasu s viacerými zaujímavosťami a turistickými trasami pre veľkých i malých. Niektoré z nich zvládnu deti už od 4 rokov (občas na koni na pleciach rodiča). 

Ak vyrazíte predpoludním (z Bratislavy to autom trvá asi hodinku) a zvažujete sa najskôr cestou niekde dobre najesť, odporúčam Havran Pub priamo v Smoleniciach. Pohodlne zaparkujete pred kultúrnym domom a o pár metrov ďalej, na terase pizzerie s výhľadom na zámok, si môžete dať výborný obed (nielen pizzu) a už ďalej pokračovať pešo.

Do Hlbočianskej doliny sa dostanete po modrej značke od Obecného úradu. Vedie tadiaľ náučný chodník s osadenými tabuľami, z ktorých sa dozviete, že stromy v lese sú zväčša duby, hraby, lipy a buky, že dolina je domovom mnohých druhov živočíchov (chrobáky, motýle, skokan hnedý, jašterica múrová, piskor obyčajný aj vzácna užovka stromová). Hlboču obklopujú strmé bralá druhohorných vápencov, so zaujímavými krasovými javmi, ako sú obrie kamenné hrnce a skalné dutiny. 

Po trase vás budú šípky s nápisom Hlbočiansky vodopád smerovať ku bralu, kde sa v tomto období asi budete v rozpakoch rozhliadať, či už ste tam. Pokiaľ už viac dní nelialo ako z krhly, uvidíte len skalu bez vody. Vraj na jar po dažďoch je možné ho vidieť v plnej kráse, no ja som tam bola trikrát a vodu vo vodopáde som ani raz nezažila. Napriek tomu je dolina pôvabná a osobne sa tam isto vrátim aj štvrtý raz.

Hradisko Molpír. Foto: FB Smolenice

Hlbočianska dolina vás lesom s minimálnym stúpaním, ktoré nepocítia ani deti, dovedie na rázcestie s lúkou plnou kvetov a včiel, Vlčiareň. Odtiaľ sa môžete rozhodnúť ísť po žltej smerom k jaskyni Driny a na križovatke vás posledný strmý úsek (po zelenej) dovedie priamo ku vchodu jaskyne.

Počas letných mesiacov je prístupná denne okrem pondelka, s organizovaným vstupmi každú celú hodinu od 10:00 do 17:00. Prehliadka jaskyne trvá 35 minút a v horúčavách sa v nej príjemne schladíte pri teplote 7-8 stupňov, a stačí vám len mikina či ľahká bunda. 

Opačným smerom po žltej značke sa z rázcestia dostanete k Smolenickému zámku. Je to skôr prechádzka ako túra a je prijateľná aj pre menšie deti. Turistov viac uspokojí náročnejšia trasa od Vlčiarne cez lúku po modrej značke smerom na Záruby (768 mnm), najvyšší vrch Malých Karpát.

Počas leta je vhodné využiť návštevu Smolenického zámku, ja som trikrát v zimnom a jarnom období nemala šťastie, podarilo sa mi iba nahliadnuť cez bránu na rozprávkové nádvorie. V júli a v auguste je zámok otvorený denne, komentované prehliadky sú každú hodinu od 10:00 s posledným vstupom o 18:00 hodine.

Celý objekt s reprezentačnými priestormi patrí Slovenskej akadémii vied, a na rozdiel od iných zámkov je obývaný. (Hosťami počas vedeckých sympózií alebo svadieb.)

Počas prehliadky hradu, ktorý dal postaviť gróf Jozef Pálffy začiatkom nášho storočia, sa vám naskytne výhľad na široké okolie a romantické podhradie s anglickým parkom a jazierkom.

Od Smolenického zámku vedie nenáročná trasa k slovanskému hradisku Molpír, ktorým sa po náučnom chodníku dostanete až do obce. Okolo krížovej cesty prídete k renesančno-barokovému farskému Kostolu Narodenia Panny Márie. Ak vás hradisko Molpír zaujalo, môžete v obci, v budove starej fary, navštíviť aj múzeum, kde ho jedna z expozícií predstavuje. 

Pohľad na zámok od Medovej kaviarne. Foto: FB Medová kaviareň

Na záver výletu vás isto poteší a občerství Včelárska bylinková záhrada s medovou kaviarňou, medovinou a koláčikmi.

Ak sa rozhodnete pre výlet do Hlbočianskej doliny v sobotu 15. júla, odporúčam výlet zakončiť na Dolnom nádvorí Smolenického zámku, kde vás večer o 20:00 príjemne naladí Hudba na zámku v podaní Miriam Kaiser & Trio. 


Ďalšie články