Aj Čína testovala plošne, takto to vyzeralo

zamestnanci fabriky s ochrannými rúškami rady testovanie ve¾ká fabrika Wu-chan Plošné testovanie v Číne. Foto: TASR/AP

Číňania pretestovali 22 miliónov ľudí v dvoch oblastiach. Ale radšej pozor na porovnávanie.

Prvenstvo v celoplošnom testovaní obyvateľstva jedného štátu na prítomnosť nového koronavírusu SARS-CoV-2 bude patriť jednoznačne Slovenskej republike, ktorá okrem pilotného testovania v najviac postihnutých oblastiach na Orave a Bardejove uskutočnila ako prvá krajina na svete testovanie všetkých obyvateľov krajiny v takom veľkom rozsahu. Plošné testovanie sa však okrem Slovenska podarilo urobiť už aj v Číne, konkrétne v mestách Čching-tao a Wu-chan. V meste Wu-chan zorganizovali plošné testovanie obyvateľov ešte v máji tohto roku a v Čching-tau v októbri, pár týždňov pred rovnakou operáciou na Slovensku. Dodajme, že obidve tieto oblasti majú rádovo vyššiu populáciu ako Slovensko.

Podstatná veta na úvod: Čínska ľudová republika (ČĽR) má v súčasnosti pandémiu nového koronavírusu, na rozdiel od európskych krajín, pod kontrolou. Dosiahla to tvrdými opatreniami, súdržnosťou čínskeho obyvateľstva a dodržiavaním nariadení vlády. Treba si uvedomiť aj cenu. Neuposlúchnutie nariadení a zákazov pocíti jednotlivec v systéme, ktorý riadi Komunistická strana Číny, omnoho výraznejšie ako napríklad v demokratických systémoch v Európe. Podľa analytikov bolo jedným z hlavných dôvodov testovania jedenástich miliónov ľudí máji vo Wu-chane skôr upokojenie verejnosti ako riešenie nových prípadov nakazenia. Iná situácia bola práve v meste Čching-tao, kde pristúpili k nedávnemu testovaniu z dôvodu objavenia nových prípadov nakazených.

Ako teda plošné testovanie vyzeralo v Číne? 

V oboch mestách použili tzv. systém panelového testovania. V panelovom testovaní otestujú každého človeka, ale vzorky následne neposudzujú jednotlivo. Otestované vzorky dajú obyčajne do skupiny desiatich testovaných ľudí. „Ak nájdeme pozitívnu vzorku v skupine desiatich ľudí, informujeme všetkých v skupine, aby išli do domácej karantény a podstúpili ďalšie testy. Potrebujeme zistiť, kto zo skupiny je ten pozitívny,“ uviedol pre agentúru Sin-chua zástupca vedúceho centra na kontrolu a prevenciu chorôb v Čching-tau Čang Chua-čchiang. Ako ďalej dodal Čang, tento systém použili vo Wu-chane aj v Čching-tau s cieľom zvýšiť efektivitu testovania. Čínska biotechnologická spoločnosť, ktorá dodala testy zisťujúce prítomnosť nového koronavírusu na báze nukleových kyselín, uviedla, že systémom panelového testovania dokáže otestovať až približne 400-tisíc obyvateľov denne. Podľa údajov z ČĽR otestovali celkovo vo Wu-chane 11 miliónov ľudí a rovnaký počet aj v októbri v meste Čching-tao.

Obyvateľov jednotlivých miest otestovali pomocou výterov z krku. Podľa čínskych úradov je tento typ testu pre ľudí príjemnejší, ale zároveň menej presný ako výtery z nosa. „Je pravdepodobné, že zo sto pozitívnych testov môže byť päť negatívnych. Cieľom však je zmierniť strach obyvateľstva,“ povedal vedúci pracovník pre globálne zdravie v Rade pre zahraničné vzťahy doktor Chuang Jen-čung.

Technológie ako dohľad

Testovanie bolo podobne ako na Slovensku dobrovoľné, avšak v prípade, že jednotlivec nešiel na test, musel byť pripravený na to, že ho v bežnom živote stretnú isté obmedzenia. Zabudnite na paralely so Slovenskom, Čína má úplne iné nástroje. Tamojšie úrady v posledných rokoch využívajú mobilné technológie, umelú inteligenciu a dáta na kontrolu a sledovanie obyvateľov. Na základe dát neskôr implementujú tzv. sociálne kredity. Aj v týchto prípadoch testovania použila vláda zozbierané dáta, aby našla previnilcov, ku ktorým osobne došli úradníci, aby im oznámili, že neboli na testoch. Zelený kód získajú občania, ktorí boli na testoch, a červený, ktorí test neabsolvovali. Zákaz vstupu na verejné priestranstvá, do bánk, obchodov alebo zákaz cestovania sú možné tresty, ktoré pocítia tí, ktorí neabsolvovali test.

Májové plošné testovanie vo Wu-chane, odkiaľ sa mal do sveta rozšíriť nový koronavírus, potvrdilo 206 pozitívnych prípadov, pričom po ukončení testovania v Čching-tau v októbri nezistili z 11 miliónov otestovaných ani jedného nakazeného. Tak znie oficiálny záver.

Preto pozor na porovnávanie s Čínou, minimálne z dvoch dôvodov.


Ďalšie články