Nasledovná zima na Ukrajine bude „strašná“. Vo svojom texte to začiatkom augusta konštatuje tamojšia tlačová agentúra Unian, pričom svoje tvrdenie zdôvodnila poškodením energetickej infraštruktúry v dôsledku ruských útokov.
V procese obnovy energetického systému pred ďalšou vykurovacou sezónou totiž predstavuje množstvo núdzových rekonštrukčných prác vykonaných na zariadeniach na výrobu tepla len 1,6 percenta z potrebného množstva.
„Bohužiaľ, údaje, ktoré máme dnes k dispozícii o realizácii havarijných opráv, čo sú správy k 1. júlu tohto roka, nám nedávajú pozitívny názor na úspešné ukončenie obdobia zimnej sezóny,“ povedal Kostyantyn Uščapovskij, šéf Národnej komisie pre štátnu reguláciu v sektore energetiky a verejných služieb (NKREKP).
Uščapovskij dodal, že v dôsledku ruskej agresie utrpeli elektrárne a teplárne škody na zariadeniach v hodnote 29,9 miliardy ukrajinských hrivien (asi 740 miliónov eur), ale havarijné opravy sa vykonali len v hodnote 482 miliónov hrivien (asi 12 miliónov eur).
Unian pripomína, že Rusi začali bombardovať zariadenia kritickej infraštruktúry na Ukrajine v októbri 2022. Prvý vážny raketový útok, po ktorom začali výpadky prúdu na celej Ukrajine, sa uskutočnil 10. októbra 2022.
Od októbra do marca následne Ukrajina stratila 44 percent svojej jadrovej výroby a tri štvrtiny kapacity tepelných elektrární.
Dmytro Sacharuk, výkonný riaditeľ spoločnosti DTEK, ktorá je najväčším komerčným energetickým operátorom v štáte, uviedol, že Ukrajina ukončila minulú vykurovaciu sezónu so zničením alebo poškodením 75 percent svojej tepelnej výroby.
V januári 2023 Spojené štáty oznámili, že vyčlenia 125 miliónov dolárov (asi 113 miliónov eur) na opravu poškodeného energetického systému Ukrajiny. Agentúra Spojených štátov amerických pre medzinárodný rozvoj (USAID) spresnila, že peniaze budú pridelené v rámci dodatočného financovania Ukrajiny.
Pomoc v zaistení dodávok energií pre Ukrajinu prišla aj zo Slovenska. Energetici napríklad na jar tohto roku vyslali k našim východným susedom osem kamiónov naplnených vyradenými energetickými zariadeniami Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) a exportovali sme tiež tristo generátorov. Prišlo tiež k testovaniu exportu samotnej elektriny.