MOŠOVCE – Na medzinárodnom zraze karavanov (26. ročník Dahlie rallye), ktorý sa uskutočnil v kempingu Drienok (31. augusta až 3. septembra), sa zúčastnilo 144 posádok na karavanoch zo šiestich krajín, celkovo 303 osôb.
„Stretnutie sa konalo väčšinou v prostredí krásnej prírody Turca. Počas neho však účastníci navštívili aj Kremnicu, múzeá a absolvovali komentovanú prehliadku mesta. Zavítali aj do Múzea slovenskej dediny v Martine, absolvovali pešie túry v obci a okolí. Individuálne a spoločne organizované cyklotúry sa rovnako tešili veľkému záujmu,“ povedal pre Žilinský Štandard Jaroslav Mišura zo Slovenskej asociácie campingu a caravaningu, ktorá organizovala túto rely.
Jej prestíž zvýšila osobná účasť prezidenta svetovej federácie FICC João Alvesa Pereiru, ako aj vrcholných predstaviteľov karavanových organizácií zo zúčastnených krajín. Bol tak priestor na výmenu skúseností s vývojom organizovaného karavaningu a smerovaním do ďalších rokov.
„Premiérovo sa Dahlie rallye zúčastnil priamo šéf FICC, ktorý vyjadril spokojnosť s priebehom stretnutia. Ocenil našu prírodu, kultúrne pamiatky i organizačné schopnosti usporiadateľov. Príprava tejto medzinárodnej akcie trvala 13 mesiacov. S ohľadom na možnosti kempingu bolo nutné zaistiť elektrickú rozvodnú sieť, stany a ďalšie technické vybavenie. Mnoho vecí sa podarilo zabezpečiť vďaka pomoci sponzorov, ale výraznou mierou nám pomohli aj KOCR Žilina a OOCR Turiec. Všetkým veľmi pekne ďakujeme,“ uviedol pre Žilinský Štandard Mišura.
Patronát nad stretnutím prevzal FICC a záštitu mal Žilinský samosprávny kraj. Celkové náklady na akciu sa ťažko definujú, pretože výraznú časť technických prostriedkov zapožičali členovia SACC, ale priamy rozpočet na zabezpečenie akcie prekračuje 20 000 eur.
„Organizovaný karavaning na Slovensku má viac ako 60-ročnú tradíciu. Karavanisti sú združení v 11 kluboch, ktoré všetky sú členmi SACC (rok založenia 1991). Počet novoregistrovaných držiteľov karavanov rastie rýchlym tempom. Osobitý životný štýl a sloboda pobytu i pohybu je zaistením ďalšieho rastu karavanistov,“ dodal pre Žilinský Štandard Mišura.
Zaujímavé sú tiež informácie, že organizovaný karavaning má vo svete 90-ročnú históriu. V Európe je registrovaných viac ako 6 miliónov karavanov a kumulovaný obrat v tomto segmente má, podľa rôznych zdrojov, kapacitu tržieb od 20 do 50 miliárd eur ročne.
Každý rok pribudne viac ako 200 000 nových registrácií obytných automobilov a obytných prívesov. Pokiaľ by sa Slovensko chcelo vyrovnať pomernému počtu karavanov napríklad Nemecku, museli by sme ich mať deväťkrát viac.