Prihlásiť sa

Kosák a kladivo na každom rohu. A mladí, ktorí vysedávajú v buržoáznych kaviarničkách

Za dostupný život namiesto vašich ziskov. Zdroj: FB Komunistickej strany Rakúska Za dostupný život namiesto vašich ziskov. Zdroj: FB Komunistickej strany Rakúska

Ak sa potĺkate ako turista batôžkar po bývalom východnom bloku, od Estónska až po Bulharsko, zbadáte síce veľmi veľa rôznych graffiti, ale kosáky ani kladivá medzi nimi nebudú. Nie je to len tým, že v niektorých týchto štátoch je symbol bývalej sovietskej moci zakázaný zákonom; sprejeri si so znením zákona notoricky hlavu nelámu. Hlavným dôvodom je skutočnosť, že znakom genocídy, tyranie a imperiálnej agresie voči menším národom sa ani väčšina autorov nočných maľoviek špiniť nechce.

Potom prídete do blahobytného rakúskeho Grazu – a zrazu stretnete tých kosákov a kladív načmáraných na stene desať za hodinu. A nejde iba o sprejerské výtvory; zo stĺpov verejného osvetlenia sa tu trepotajú čistučké červeno-biele plagáty s Marxovým fúzatým portrétom a tučnými nápismi „Si komunista? Organizuj sa!“ a na žiadnom z nich nie sú vidieť stopy nejakého svojvoľného poškodenia okoloidúcimi, nieto aby sa pokrčený a roztrhaný váľal v koši.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami