Prihlásiť sa

Na dlhodobý ekonomický rast existuje recept

pexels-monstera-production-6289026 Ilustrácia: Pexels.com

V teórii hospodárskeho rastu sa štáty často upínajú k iným, úspešnejším, ktoré postupne dobiehajú. Pokiaľ krajina nevybočí zo zabehaných koľají, dobiehanie sa spomaľuje donekonečna a chudobnejšie krajiny nemajú tie bohatšie ako dohnať, tobôž nie predbehnúť.

Nemusíme však chodiť príliš ďaleko a v histórii napriek tomu uvidíme množstvo príkladov, keď jedna krajina inú predbehla. Samozrejme, často je to spôsobené tým, že niekto kvôli zlej politike výrazne schudobnie, ale ide to aj bez toho. Len to nie je ľahké.

Už dlho sa vedú nekonečné debaty o tom, kedy a ako doženie a predbehne Slovensko Česko či Česko Rakúsko. Prakticky každý štát s výnimkou tých úplne najbohatších má svoj bod, ku ktorému chce smerovať, smeruje a ktorý by raz v ideálnom prípade chcel mať v rebríčku krajín podľa bohatstva až pod sebou.

Dobiehanie sa dá ponechať osudu a deje sa prirodzene už len preto, že chudobnejšia krajina rastie z nižšieho základu. Občas ho vlády a centrálne banky podporia typicky dopytovými opatreniami, ako sú sociálne dávky, investičné stimuly alebo nákupy vojenskej techniky. Je toho, samozrejme, oveľa viac, ale toto sú typické príklady, ktoré rast vedia podporiť. Problémom je, že sú to typicky dočasné opatrenia, alebo fungujú len vtedy, keď je ekonomika pod svojím potenciálom.

Receptom na dlhodobý rast a predbiehanie je tak čokoľvek, čo zvyšuje samotný potenciál danej ekonomiky. Typicky sú to veľké témy, ako je efektívnejší trh práce, fungujúci kapitálový trh, jednoduché podnikanie či lepšie vzdelávanie. Sú to ale natoľko jasné a veľké veci, že často u nich skĺzavame k prázdnym floskuliam napríklad o tom, aká je vzdelaná spoločnosť spoločnosťou bohatou bez toho, aby sme konkrétne hovorili, čo k onej vzdelanej spoločnosti povedie.

Recept teda existuje, ale je to skôr ako recept na chutné jedlo recept na úspešnú hostinu. Správna hostina má mať prípitok, predjedlo, hlavný chod i dezert. Ale ako uvariť dobrý hlavný chod a podľa ktorého receptu upiecť zákusky, to už je ťažšie. Inými slovami, máme recept na dlhodobý ekonomický rast, ale hľadáme konkrétne recepty a desiatky až stovky opatrení, ktoré k nemu povedú. Aby sme nestagnovali alebo len nedobiehali, ale začali aj predbiehať, dáva zmysel nájsť konkrétne recepty zo zahraničia, kde sa to podarilo. Skúšať a učiť sa z chýb. Ale hlavne sa nebáť tú veľkú hostinu zorganizovať. Už je na čase.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami