Bratislava stále nemá multifunkčnú koncertnú sieň. Vznikne v dohľadnej dobe?

BRATISLAVA – Hlavné mesto by bezpochyby malo mať viacero koncertných siení či hál, ktoré by poskytovali nielen umelcom možnosti sebaprezentácie. Faktom ale je, že Bratislava je aj 33 rokov po Nežnej revolúcii bez modernej koncertnej siene. Ako plánuje metropola Slovenska túto situáciu riešiť?

PKO, Foto: wikipedia.org Dnes neexistujúce PKO pritiahlo ku kultúre tri generácie Bratislavčanov, Foto: Wikipédia.

Nemusíte ani príliš trpieť nostalgiou za reáliami bývalého režimu, aby ste vedeli, že aj začiatkom 90-tych rokov malo naše hlavné mesto dostatok rôznych priestorov na koncerty, divadlá, estrády, plesy, bály, kongresy, konferencie či festivaly uznávané aj v zahraničí. Spomeňme napríklad Bratislavské džezové dni, Bratislavskú Lýru a veľké výstavy ako Flóra či Coneco. V Bratislave spoľahlivo fungovalo PKO, Istropolis, päť centier ObkaSS, amfiteáter na Búdkovej ceste či na Partizánskej lúke. V Rači sa zasa na koncerty využívali futbalové štadióny Slovanu, Interu, Petržalky a aj štadión v Dúbravke. V súčasnosti sú ale všetky spomenuté priestory buď nefunkčné, alebo zbúrané a nenahradilo ich nič nové.

Bratislavský Štandard sa preto spýtal magistrátu hlavného mesta, prečo ani 33 rokov po zmene režimu nemá Bratislava novú, modernú, multifunkčnú koncertnú sálu a či je podobný projekt za finančnej účasti mesta vo výhľadovom pláne magistrátu v časovom období cca 5 rokov.

Uvedomujeme si, že pre zvýšenie potenciálu a atraktivity Bratislavy je potrebné aj vybudovanie nového kultúrneho a kongresového centra. Registrujeme snahy developerov, ktorí v rámci svojich projektov plánujú aj kongresové centrum, a tak sa dá predpokladať, že v dohľadnej dobe kongresové centrum v Bratislave vznikne. Jedným z takýchto developerských zámerov je avizovaný projekt developerskej spoločnosti Immocap, ktorý chce postaviť nové kultúrno-spoločenské a administratívne centrum na Trnavskom mýte. Sme si vedomí, že Bratislava potrebuje dôstojný kultúrny stánok a máme za to, že v mieste súčasného Istropolisu treba zachovať aj jeho kultúrnu funkciu. V súčasnosti developer pracuje na projektovej príprave I. etapy súboru stavieb, ktorej súčasťou je aj viacúčelová sála,“ prezradil Bratislavskému Štandardu Peter Bubla z Oddelenia komunikácie a marketingu Magistrátu hlavného mesta.

To, či však koncertná sála na mieste Istropolisu aj skutočne bude, je naďalej neisté. Bratislavčania už zámer investora, ako aj magistrátu, môžu brať s rezervou. Prípad zbúraného PKO, kde mala rovnako stáť koncertná sála, potom planetárium a mediatéka, toho môže byť príkladom. Po šiestich rokoch od demolácie tohto kultúrneho stánku totiž na jeho mieste stojí nefunkčné parkovisko zarastené burinou. 

Developer J&T Real Estate, a. s., ktorý stojí za projektom mediatéky a planetária vydal pre médiá v roku 2022 toto stanovisko: „Na základe požiadavky magistrátu sme súhlasili s dodatkom k dohode, ktorá upravuje vzájomné vzťahy súvisiace s investičným projektom na nábreží Dunaja. Súčasťou dodatku je aj peňažné plnenie na realizáciu projektov Hlavného mesta SR Plató a Živé námestia, ktoré je adekvátnou náhradou za investičné a prevádzkové náklady na planetárium a mediatéku. Projekt River Park 2 vychádza z koncepcie River Parku, ktorá sa osvedčila. Rozšíri polyfunkčný komplex a na obľúbenú nábrežnú promenádu prinesie nové gastro, malé obchody, služby, zelené námestie, bývanie a kancelárie.“

Čaká podobný osud aj stavenisko na mieste bývalého Istropolisu? Dočkáme sa o 4 až 5 rokov v hlavnom meste sľubovanej funkčnej a modernej koncertnej sály?


Verejné vyjadrenia bývalej ministerky spravodlivosti a verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej na tému právoplatného odsúdenia Andreja Kisku prekvapili jej neznalosťou základov práva. Viac v článku.
Prejsť na článok