Dano Heriban v úlohe Dubčeka: Vrchol svojej kariéry dosiahol až po smrti

BRATISLAVA – Posledný film Dana Heribana je strhujúcou drámou, ktorá ho ukazuje v polohe, v akej ste ho ešte určite nevideli. Známy slovenský herec žiaľ zomrel v deň jeho májovej, pražskej premiéry.

Muž, ktorý stál v ceste Dano Heriban v úlohe Dubčeka exceluje. Foto: Continental.

Strhujúci príbeh lekára a špičkového politika Františka Kriegla vo filme „Muž, ktorý stál v ceste“ zachytáva dramatické udalosti 21. augusta 1968. Vtedy bol v noci spoločne s hlavnými predstaviteľmi KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Jozef Smrkovský, Jozef Špaček, Bohumil Šimon) zatknutý a unesený do Moskvy. Bol to zároveň jediný československý politik, ktorý sa v zajatí aj pod hrozbou likvidácie postavil Leonidovi Iľjičovi Brežnevovi a nepodpísal Moskovský protokol – dokument, ktorý znamenal politický súhlas s okupáciou Československa.

Filmová dráma v réžii Petra Nikolajeva, v hlavnej úlohe s úžasným českým hercom Tomášom Töpferom odhaľuje hrôzy komunistického režimu so zameraním na tohto hrdinu Pražskej jari. Približuje aj najvyhrotenejší úsek jeho života, ako aj novodobých dejín Československa. Pre Slovensko je snímka zaujímavá tým, že úlohu A. Dubčeka hral Dano Heriban, ktorý musel v tomto prípade úplne vybočiť zo svojho zavedeného stereotypu „ľahkých“ komediálnych postáv, v akých sme ho poznali nielen z televízie.

Heriban si zahral mimoriadne náročnú postavu, a to morálne, duševne a aj fyzicky rozvráteného človeka, vtedajšieho najsilnejšieho muža v štáte. V úlohe funkciou utýraného A. Dubčeka odhalil, aký veľký talent sa v ňom skrýval, keď dokázal na relatívne malej ploche predostrieť psychologický portrét muža, ktorý bol tvárou Pražskej jari 1968.

Heriban v tomto filme pôsobí ako zjavenie. Na jeho výkone je vidieť, že sa na rolu dlhšie dôkladne pripravoval a odčítal nielen pohyby, mimiku, gestá, ale hlavne tie najhlbšie pocity človeka-politika, ktorý sám pred sebou v najdôležitejšej dejinnej chvíli zlyhal. A pripomína mu to práve tragický hrdina filmu Kriegel.

V snímke však Heriban nie je jediným prekvapivým, slovenským hercom, ktorý zaujme diváka. Výborná je aj Zuzana Mauréry ako hrdinská, nikým nepokorená žena F. Kriegla Riva, alebo Adrian Jastraban v úlohe Gustava Husáka. Film „Muž, ktorý stál v ceste“ teda zblízka ukazuje fungovanie zhubných mechanizmov vtedajšej moci, ktorá zomlela nemilosrdne každého, kto sa jej postavil. Z histórie totiž vieme, že všetci vtedajší mocní muži, o ktorých snímka pojednáva, boli za niekoľko mesiacov po okupácii Československa politickými „mŕtvolami „.


Verejné vyjadrenia bývalej ministerky spravodlivosti a verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej na tému právoplatného odsúdenia Andreja Kisku prekvapili jej neznalosťou základov práva. Viac v článku.
Prejsť na článok