ŽILINA – Žilinský Štandard sa porozprával s mestským poslancom v Žiline, šéfom komisie športu Karolom Čepecom (Súkromné centrum voľného času Žirafa), ktorý je zároveň aj členom krajského zastupiteľstva. Reč bola aj o športe a parkovaní v Žiline či mestských plánoch do budúcna.
Kedysi vychýrená športová hala „korytnačka“ na Bôriku chátra. Čo s ňou bude a ako sa darí vašej mini zoo, ktorú máte v blízkosti nej?
V minulosti prebiehali opakované aktivity smerujúce k opätovnému prevodu haly do majetku mesta. Z rôznych príčin, žiaľ, nebola žiadna z nich úspešná. Osud haly má v rukách jej majiteľ. Mini zoo pri „korytnačke“ sa darí dobre. Spravidla každý rok pribudne nejaké nové zvieratko. Tento rok bolo dokonca z vlastného chovu, keď sa v marci narodil samec lamy alpaky. Popri starostlivosti o majestátnu halu je starostlivosť o zvieratá iba taká relaxačná drobnosť, vykonávame ju vlastnými silami. Ako na každej riadnej farme, ani na tej našej žirafáckej nechýba pastiersky dunčo, ktorý dohliada na bezpečnosť. Prvé zvieratá sme k hale priviezli v roku 2017 za účelom kosenia rozsiahlych trávnatých plôch, ako aj pre potešenie okoloidúcich, ktorým robia nemalú radosť.
Nedostatok športových hál v Žiline je problém. Prázdnotou zíva aj tá nedokončená na Karpatskej ul. na Vlčincoch, kde je len oceľový skelet. Zmení sa to?
Na decembrové zasadnutie mestského zastupiteľstva bude predložená informatívna správa o tom, akým spôsobom prebieha vysporiadanie podielu mesta v Žilinskej parkovacej spoločnosti, s čím priamo súvisí aj snaha mesta získať rozostavaný areál na Karpatskej ul. do svojho majetku.
Ako ste spomínali, v riešení je vysporiadanie nedostavaného areálu na Karpatskej ul. A ďalej…?
Alfou aj omegou je momentálne stav športovej infraštruktúry, či už z pohľadu kvality ale predovšetkým aj kvantitatívnej. Iba pred pár dňami sa začala výstavba športovej haly pri univerzitnom atletickom ovále, ako výsledok spolupráce Žilinskej univerzity a mesta Žilina. Po dobudovaní vytvorí tento priestor potrebné zázemie predovšetkým pre kolektívne halové športy. Chystá sa tiež projektová dokumentácia pre rekonštrukciu a obnovu napr. zimného štadióna, ale aj mestskej krytej plavárne spoločne s vonkajším areálom. Netreba však zabúdať ani na športovú vybavenosť vo vnútroblokoch na sídliskách, kde je potrebné pokračovať s obnovou ihrísk, pričom by malo byť viac preferované ich účelové určenie pre konkrétne športy a tomu by malo zodpovedať trebárs technické riešenie športovej plochy, ale aj mobiliáru. Do konca roka by mal byť úplne obnovený skate park na Vodnom diele. Mimo investičných aktivít nás čaká vypracovanie novej koncepcie rozvoja športu v meste, čiže dokumentu, akým smerom by sa mal uberať šport v Žiline.
Mesto podporuje šport a kluby aj dotácie, aký je mechanizmus a kľúč rozdeľovania?
Mesto rozdeľuje športové dotácie na základe splnenia viacerých podmienok. Finálna výška dotácie pre konkrétny klub závisí predovšetkým od členskej základne, od potrebného odborného zabezpečenia tréningového procesu, až po dosiahnuté úspechy. Počas rokov sa systém postupne vyladil tak, aby dokázal efektívnym spôsobom rozdeľovať prostriedky podľa rozpočtových možností mesta. Snahou je, aby balík financií bol čo možno najväčší, zároveň musí táto snaha korešpondovať so zabezpečením potrebnej športovej infraštruktúry, predovšetkým pre halové kolektívne športy.
Ste aj v komisii parkovania, za akým účelom bola zriadená a čo si od toho sľubujete?
Dočasná komisia pre parkovaciu politiku je zriadená za účelom vylepšovania novozavedeného systému na reguláciu parkovania. Všeobecne záväzné nariadenie v tejto oblasti, čiže parkovací poriadok, je živý dokument, do ktorého je potrebné priebežne zapracovávať riešenie konkrétnych situácií vyplývajúcich z praxe, ale bude zároveň slúžiť aj na riešenie podnetov od občanov, ktorí prichádzajú s mnohými návrhmi na úpravu. Úlohou komisie tak bude vyladiť parkovanie v meste tak, aby bolo čo najviac efektívne, ale zároveň aj primerané v každom ohľade.