V Piešťanoch si môžete pozrieť diela Alfonsa Muchu. Výstava má jasný odkaz

BRATISLAVA – V týchto dňoch sa v Piešťanoch koná výstava Alfonsa Muchu s názvom Kvetinové svety. Výstava pripomína odkaz veľkého secesného maliara a jeho osobitý vzťah k tomuto mestu, kde sa liečil, žil a pracoval.

Muchova výstava Kvetinové svety V secesných maľbách Alfonza Muchu sa spája svet krásnych žien s kvetmi. Foto: Mucha Art.

Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Trnavský samosprávny kraj a Mesto Piešťany sa pripojili k medzinárodnému projektu Muchova cesta, ktorej iniciátorom je Nadácia Mucha. Piešťany sa stali prvým miestom mimo územia Českej republiky, ktoré je súčasťou Muchovej cesty. Minulý rok sa v Ivančiciach, Hrušovanoch nad Jevišovkou a Moravskom Krumlove konala séria výstav Nadčasový Mucha: Spojenie svetov. Mapovala znovuzrodenie Alfonsa Muchu od 60. rokov 20. storočia, keď sa jeho zabudnuté diela stali opäť populárnymi v západnej Európe a v USA. V roku 2023 sú tieto tri miesta spolu s Piešťanmi dejiskami série výstav Kvetinové svety.

Svetoznámy umelec sa spolu so svojou rodinou do Piešťan vracal opakovane a rád. Z vďačnosti za uzdravujúcu silu piešťanských kúpeľných prameňov, ktoré vrátili zdravie nielen jemu, ale aj jeho dcérke Jaroslave, daroval v roku 1932 hotelu Thermia Palace olejomaľbu – Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia, ktorú vytvoril v Nice. Maľba netradičného päťuholníkového tvaru za dodnes nevyjasnených okolností zmizla z hotela v noci 19. októbra 2000. Priekupníci s umením boli dlho opatrní, ale v decembri 2004 českí kriminalisti zadržali dvoch mužov z Karlových Varov, ktorí sa pokúsili pri nákupnom centre v Brne Muchov obraz predať za 100-tisíc eur zákazníkovi z Rakúska. Až v roku 2006 sa čiastočne poškodený a následne zrekonštruovaný obraz vrátil na svoje miesto.

Diela Alfonsa Muchu do Piešťan nepochybne patria, preto je skvelé, že milovníci výtvarného umenia ich môžu až do konca októbra obdivovať práve na Kúpeľnom ostrove. Tam sa ich autor cítil dobre a čerpal aj inšpiráciu pre svoje najväčšie celoživotné dielo Slovanská epopej, ku ktorej robil v Piešťanoch skice.

Kurátorka Tomoko Sato, autorka všetkých veľkých výstav a projektov Nadácie Mucha po celom svete, sa zamerala na jednu z najcharakteristickejších zložiek Muchovho grafického štýlu, ktorý sa stal synonymom pre secesiu v Paríži v období Belle Époque. V Piešťanoch je výstava obohatená o špeciálnu časť venovanú Muchovmu vzťahu k tomuto medzinárodne známemu kúpeľnému mestu na začiatku 30. rokov 20. storočia.

Kurátor výstavy Vladimír Krupa zo župného Balneologického múzea Imricha Wintera predstavil výber vzácnych archívnych dokumentov a fotografií A. Muchu a jeho rodiny, ako aj reprodukciu Muchovho obrazu Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia (1932), jedinej veľkej olejomaľby na slovenský námet.

Mucha, tvorca plagátov v Paríži fin-de-siècle, vytvoril inovatívny grafický štýl, ktorý sa stal známy ako „le style Mucha“. Ide o kompozičný vzorec, v ktorom vyniká pôvabná žena harmonicky naaranžovaná s kvetmi a ďalšími prírodnými motívmi, často umiestnenými v architektonickom rámci.

Muchov štýl, ktorý primárne vznikol pre reklamné plagáty, sa vyvinul ako vizuálny jazyk na komunikáciu so širšou verejnosťou. V Muchovej kompozícii je teda žena nositeľkou umelcovho posolstva, zatiaľ čo kvety a iné prírodné motívy majú byť „slovami“, ktoré má čítať publikum.

Projekt Muchovej cesty iniciovala Nadácia Mucha a formálne ho potvrdila Memorandom o spolupráci pri prezentácii odkazu a diela Alfonsa Muchu a spája miesta významne spojené so životom umelca. Stalo sa tak behom slávnostného večera k návratu Slovanskej epopeje do Moravského Krumlova 10. septembra 2021.


Verejné vyjadrenia bývalej ministerky spravodlivosti a verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej na tému právoplatného odsúdenia Andreja Kisku prekvapili jej neznalosťou základov práva. Viac v článku.
Prejsť na článok