Slávnosti vína v Záhorskej Bystrici navštívil aj predajca Stingovho vína. Nášmu denníku prezradil zaujímavú vec

BRATISLAVA – Slávnosti vína na Námestí Rodiny a v Spoločenskom dome v Záhorskej Bystrici sa konali v týchto dňoch. Súčasťou programu bola aj výstava malieb maliarskeho plenéra, ako aj Masterclass svetoznámeho talianskeho enológa Tonyho Sasa.

Sting, vinárstvo Il-Palagio Na slávnostiach vína v Záhorskej Bystrici boli k dispozícii aj Stingove vína. Foto: II Palagio.

„História Záhorskej Bystrice je spätá s pestovaním viniča v miestnych vinohradoch, v 18. storočí vlastnil aspoň malú výmeru vinohradu takmer každý sedliak. Slávnosti vína vzdávajú hold tomuto lahodnému moku. Teší ma, že tentoraz budú popri slovenských vinároch prezentovať svoje vína aj medzinárodné vinárstva,“ povedal starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa.

Počas Slávností vína v Záhorskej sa predstavili tieto vinárstva: Rariga, Nichta, FrtusWinery, Chateau Topoľčiansky, Vinárstvo Habsburg, Vinárstvo Jan Bazar, Karpatská Perla, EOS Dvory nad Žitavou, Chateau Rubáň, PD Mojmírovce, Pivnica Radošina, Vinárstvo Vinkor, Vinárstvo Miloš Matuš, Zámocké Vinárstvo Šimak.

Spomedzi zahraničných vinárstiev sa predstavili toskánske vinárstvo Il Palagio, ktorého majiteľom je svetoznámy hudobník Sting. Populárne toskánske vinárstvo zastupoval enológ a veľký propagátor talianskeho vína Tony Sasa, ktorý verejnosti priblížil produkciu vinárstva prostredníctvom Masterclass prednášky. Stingovo Vinárstvo IlPalagio pritom v septembri získalo za víno SisterMoon 2021 cenu v súťaži Najlepších vín Talianska Bibenda 2023.

Bratislavský Štandard sa ešte pred začiatkom akcie spýtal Tonyho Sasa, ako sa dostal k priateľskej spolupráci so slávnym Stingom a aký je jeho vzťah k vínu. „Do vína som sa doslova zamiloval okolo roku 1994, keď som pracoval v pizzeriách a reštauráciách v Taliansku. Moja krajina má viac ako 500 rôznych odrôd hrozna. Je preto pre mňa dôležité čo najhlbšie porozumieť jej vínam a tomu, ako sa vyrábajú. Vedieť, odkiaľ suroviny pochádzajú a potom získané znalosti podávať ďalej. V roku 2006 som si otvoril vlastný obchod Enoteca Pontevecchio, aby som si bol sám sebe šéfom a cestoval po svete, kde šírim prestíž talianskych vín. Milujem vína našich maličkých butikových vinárstiev, ktoré majú v sebe obrovský potenciál. Odtiaľ bol už len kúsok k spolupráci s vinárstvom Il Pallagio. K pánovi Sumnerovi môžem povedať len to, že je nielen skvelý hudobník a skladateľ, ale rovnako tak zapálený a vynikajúci vinár. Jeho vinice vyprodukujú ročne vyše 1,5 milióna litrov skvelého vína. Hlavne z odrôd, ktoré historicky patria do tejto oblasti, čo je skvelé. A ja mám tú veľkú česť, že môžem tak skvelé vinárstvo zastupovať,“ nechal sa počuť Sasa.

Stingovi a jeho manželke Trudie sa Toskánsko zapáčilo už v roku 1977, keď kúpili statok Tenuta il Palagio zo 16. storočia. Ide o prastaré, no udržiavané talianske panstvo, vysoko nad mestom Figline Valdarno, južne od Florencie. K panstvu patrí aj 350 hektárov lesov, vinohradov, olivovníkov a jazier. Spevák s manželkou sa skoro pol storočia zaoberajú ekologickým poľnohospodárstvom, aby mohli svoju rodinu so šiestimi deťmi zásobovať zdravými potravinami. Pestujú tu rôzne druhy ovocia aj zeleniny, vyrábajú panenský olivový olej, údeniny aj med. Dodnes vysadili už vyše 14 hektárov nových viníc.


Verejné vyjadrenia bývalej ministerky spravodlivosti a verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej na tému právoplatného odsúdenia Andreja Kisku prekvapili jej neznalosťou základov práva. Viac v článku.
Prejsť na článok