BRATISLAVA – Tibor Vargapál je svetovo uznávaný včelár, ktorý robí našej krajine skvelú reklamu. Jeho mimoriadne kvalitný med nemá momentálne vo svete konkurenciu.
Tibor Vargapál minulý rok už po tretí raz získal titul najúspešnejšej včelárskej farmy na celom svete. Jeho včelárska farma Vargapál z južného Zemplína, ktorá sa nachádza v dedinke Hraň, získala na 47. svetovej včelárskej výstave Apimondia v Instanbule 7 zlatých, 2 strieborné a 1 bronzovú medailu. Takéto víťazstvo nie je v rámci slovenských včelárov výnimočným. Aj na výstave v Montreale rok predtým bol tím slovenských včelárov ten najlepší.
Pán Vargapál sa venuje včelárstvu približne dvadsať rokov, no so včelami vyrastal. Jeho terajšiemu podnikateľskému úspechu predchádzal nepríjemný pád. Stratil totiž svoju prácu vo finančnom sektore a o prácu prišla aj jeho manželka. V zlých časoch si preto spomenul na dedovu včelnicu so 40 úľmi na Zemplíne, ktorá bola súčasťou rodinnej tradície a ako malý chlapec sa o ňu spolu s dedom starali. Vtedy si uvedomil, že všetko to hodnotné, čo sa naučil kedysi, môže nanovo zužitkovať. Včelárstvu sa tak rozhodol venovať naplno a jeho dedo bol nadšený, že ide pokračovať v skutočne hodnotnej slovenskej tradícii. Keď však spolu vykonali nevyhnutnú inventúru včelnice, prekvapení zistili, že použiteľných je iba päť úľov.
Podnikanie je aj veľký risk, a tak si pán Tibor požičal na rozbeh firmy financie a kúpil 125 nových úľov. Odvážnym šťastie praje a hneď počas prvého roka sa mu darilo. Najmä vďaka počasiu. Usilovné včely mu nanosili desať ton medu, čo bol pre „nováčika“ veľký úspech. Zarobené peniaze pokryli pôžičku a vystačili aj na investíciu do novo rozbehnutej firmy. Sám pán Vargapál na tú dobu spomína, že bol síce stále pod veľkým tlakom, no práve preto sa absolútne sústredil len na prácu. Tak nevyhnutné znalosti a skúsenosti „za chodu“ získaval od najlepších odborníkov vo fachu z Nemecka, Rakúska aj Maďarska.
Včelnica v obci Hraň v okrese Trebišov je síce menším, no na 100 percent rodinným podnikom. A jej výnos je výborný! Najmä preto, že je vybavená modernými technológiami a je stále pod osobným drobnohľadom majiteľa, ktorý úzkostlivo dbá o čistotu, poriadok a najmä zdravie včelstiev. To je základom úspechu a prežitia včiel neustále ohrozovaných najväčšou pliagou včelárov – klieštikom. V dobrých rokoch sa včelárovi podarí vytočiť aj 15 ton vysoko kvalitného medu, ktorý má mnohé, vysoko cenené liečivé vlastnosti. Nevyrába len med, ale aj produkty z medu. Všetky úhľadne zabalené do atraktívnych obalov, ktoré si manželia Vargapálovci navrhujú sami.
Podobne kvalitný med v hypermarkete nikde nenájdete. Tam sa totiž predáva roky pochybná zmeska medov z čínskej produkcie s medmi neznámeho pôvodu. Pri testoch kvality 43 druhov medov pred troma rokmi v najväčších slovenských obchodných reťazcoch bolo dokázané, že 40 percent medov nemá antibakteriálne vlastnosti charakteristické pre med. A len 16 percent vzoriek spĺňalo požadovanú úroveň biologickej aktivity, ktorá je charakteristická pre pravé, nepoškodené medy. Živé zložky medu s antibakteriálnym účinkom sú výsledkom práce včiel. V poškodených, upravovaných a falšovaných medoch celkom chýbajú, alebo sú nefunkčné. Pritom práve antibakteriálna aktivita robí z medu skutočný med. Ten dokáže usmrcovať baktérie, respektíve zabraňovať ich rastu, a tak pomáha aj pri liečbe chorôb, chronických rán či herpesu. Aj preto je dôležité podporovať našich poctivých včelárov. Ich med je síce o čosi drahší, ale je to pravý med.