Zrušenie práva veta a presun ďalších právomocí do Bruselu odobril aj ústavný výbor europarlamentu

Výbor Európskeho parlamentu pre ústavné veci (AFCO) v stredu podporil správu navrhujúcu významné zmeny zakladajúcich zmlúv Európskej únie (EÚ) vrátane ukončenia práva veta. Informovala o tom poľská verejnoprávna televízia TVP.

Belgium_EU_Summit781146 Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prichádza na zasadnutie okrúhleho stola počas trojstranného sociálneho samitu v budove Európskej rady v Bruseli v stredu 25. októbra 2023. Foto: TASR/AP

Správa s rozsahom 120 strán, v ktorej sa navrhuje celkovo 267 zmien zmlúv, tiež zahŕňa vytvorenie nových výlučných právomocí EÚ a rozšírenie spoločných právomocí v rôznych oblastiach vrátane zahraničnej a bezpečnostnej politiky.

Témou sa stalo aj ustanovenie, ktorého znenie sa mení z „Únia zriadi hospodársku a menovú úniu, ktorej menou je euro“ na „menou Únie je euro“, čo viacerí poľskí politici a médiá interpretujú ako zavedenie eura ako povinnej meny pre všetky členské štáty.

Spoločným menovateľom zmien je de facto presun ťažiska moci z národných štátov do Bruselu, čo sa stáva predmetom ostrej kritiky najmä zo strany konzervatívnych a národne orientovaných politikov.

Ako prezrádza tlačová správa Európskeho parlamentu, za spomenuté zmeny hlasovalo devätnásť členov výboru, šiesti boli proti a jeden člen sa hlasovania zdržal.

Na zmenách sa predtým dohodlo päť frakcií Európskeho parlamentu: Európska ľudová strana (EPP), Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D), Obnovme Európu (RE), Zelení (EFA) a Ľavica (GUE/NGL).

Frakcia Európski konzervatívci a reformisti (ECR), naopak, tieto návrhy schváliť odmietla s argumentom, že by vydláždili cestu pre „premenu EÚ na centralizovaný európsky superštát“.

Hovorca poľskej vlády Piotr Müller ešte pred hlasovaním výboru podľa poľskej tlačovej agentúry PAP pre médiá v podobnom duchu uviedol, že zmeny zmlúv povedú k zrušeniu národných štátov a vytvoreniu „superštátu EÚ“.

K téme zrušenia práva veta sa viackrát vyjadril aj staronový slovenský premiér Robert Fico. „Veľkí západní lídri si neuvedomujú, do akého nebezpečenstva vystavujú budúcnosť celej EÚ, ak diskusiu o možnom zrušení jednomyseľnosti okamžite nezastavia,“ uviedol. Podľa jeho strany ide o „neprekročiteľnú červenú čiaru“.

Je dôležité poznamenať, že prijatím správy vo výbore EP sa iba začína viacstupňový proces, v rámci ktorého sa uskutoční ďalšia diskusia a hlasovanie v Európskom parlamente, Rade EÚ a Európskej rade.


Realitný barometer je za 10 mesiacov v pluse 7,3 percenta. Pri medziročnom porovnaní je to dokonca ešte viac. Ide o relatívne vysoké čísla, ktoré by pred rokom čakal málokto.
Prejsť na článok
Štandard upozornil pred časom na nie celkom kóšer počínanie úradujúceho košického primátora Polačeka. Týkalo sa osadenia jeho vlastných úľov na streche magistrátu a personalizovaného označenia medu.
Prejsť na článok
Okrem nezávideniahodného stavu verejných financií, ku ktorému sa Slovensko dopracovalo za posledné roky, sa vynárajú aj ďalšie nedostatky spojené primárne s predchádzajúcim vedením krajiny. Konštatuje to súčasná šéfka rezortu hospodárstva Denisa Saková na margo výsledkov…
Prejsť na článok