Futbalový zázrak v Bratislave. Dávid z piatej ligy mal srdce na správnom mieste a zdolal Goliáša z Trenčína

Snímka obrazovky 2023-10-26 094727 Hráči Devínskej Novej Vsi a ich fanúšikovia oslavujú po postupe cez prvoligistu z Trenčína. Reprofoto: FB/FCL DNV

Pohárové súťaže po celom svete zvyknú písať rôzne príbehy a jeden taký sa v stredu podvečer udial aj v Bratislave. Vo futbalovom Slovnaft Cupe, ako znie marketingový názov Slovenského pohára, na seba narazili Lokomotíva Devínska Nová Ves z bratislavskej piatej ligy a AS Trenčín z domácej najvyššej súťaže. Favorit bol jasný, no neuveriteľné sa napokon stalo skutočnosťou. Po penaltovom rozstrele postúpil amatérsky klub z bratislavskej mestskej časti.

Futbalisti Devínskej Novej Vsi si na stredu zobrali dovolenky v práci, doobeda si zatrénovali, absolvovali spoločný obed, a o 15.00 hod nastúpili na ihrisko po boku ligových hviezd z AS Trenčín. Úvodné minúty nenasvedčovali, že by skromný štadión v Devínskej Novej Vsi mohol byť svedkom prekvapivého výsledku.

Devínska Nová Ves využila veľkú chybu súpera

Duel sa vyvíjal presne tak, ako sa podobné zápasy aj zvyknú. Loptu držali prevažne hráči v čiernych dresoch, dianie sa sústredilo na tretine Devínskej Novej Vsi.

Potom však prišla 28. minúta a obrovská chyba v rozohrávke Trenčanov. Brankár Kukučka dostal od vlastného obrancu nepresnú prihrávku, loptu posunul iba na obsadeného Kerkeza a ten na úroveň šestnástky nabil rovno nabiehajúcemu Brazílčanovi Thiagovi Jantschovi, ktorý po ideálnej prihrávke od súpera trafil cez Bagína opustenú bránku. Domáci senzačne viedli 1:0.

Po góle sa súboj vrátil do pôvodných koľají – Trenčania kombinovali a Bratislavčania udatne bránili svoje pokutové územie. V posledných sekundách prvého polčasu hernú dominanciu hostí využil Gajdoš a vyrovnal na 1:1.

V druhom polčase sa obraz hry nezmenil, v záverečných minútach už Trenčania obliehali bránku súpera zo všetkých síl, ale loptu do siete nedopravili. Posledné sekundy na trávniku vskutku pripomínali anarchiu. Jeden tím sa urputne snažil dať gól, druhý bránil, doslova ako o život.

Keď zaznel záverečný hvizd, domáci jasali – už uhrať remízu s ligovým tímom bol veľký úspech. To najlepšie však ešte iba malo prísť.

Postupujúceho musel určiť rozstrel zo značky pokutového kopu.

Keď v prvej sérii premenil Trenčan Skovajsa a domáci Kubala nie, opäť sa zdalo, že kvalitu oklamať nemožno. Lenže v ďalšej sérii svoj pokus nevyužil Gajdoš a znovu bolo vyrovnané. V siedmej sérii sa nepresadil obranca Trenčína Kerkez, postup teda mal na kopačke hráč Devínskej Novej Vsi Mladenovski, ktorý tlak zvládol a dokonal prekvapenie.

Snímka z pohárového stretnutia Devínska Nová Ves – Trenčín. Foto: FB/FCL DNV

Srdce na správnom mieste

Dávid z piatej ligy zdolal považského Goliáša, ktorý je aktuálne na druhom mieste domácej najvyššej súťaže a po rokoch sa stal opäť nebezpečným tímom, ako sme pred časom informovali. V Devínskej Novej Vsi síce zuby vyceril, ale to bolo z jeho strany tak všetko.

Na štadióne sa podľa zápisu nachádzalo 550 divákov. Na to, že sa hralo počas pracovného dňa od tretej hodiny poobede, je to úctyhodné číslo. Veľa fanúšikov pravdepodobne utekalo zo služby v neďalekej automobilke. Nikto z nich však nemohol návštevu športoviska ľutovať. Po záverečnej penalte mnoho priaznivcov oslavovalo s hráčmi priamo na trávniku, ďalší jasali na tribúne.

„Úžasný zážitok. Ani neviem ako ubiehali tie posledné minúty. A ten rozstrel… My sme si užívali už iba to, že sme ten zápas ako keby vyhrali v riadnom hracom čase, hoci výsledkovo to tak nebolo. Ale pre nás to bolo víťazstvo a napokon sme otočili aj ten rozstrel,“ hovoril bezprostredne po stretnutí kapitán Devínskej Novej Vsi Tomáš Lukáč, ktorého novinári vytiahli z klbka oslavujúcich spoluhráčov.

„O futbale z našej strany veľmi nemohla byť reč, lebo súper bol kvalitnejší, rýchlejší, vo všetkých aspektoch hry lepší, ale máme srdce na správnom mieste. Nemám slov naozaj,“ dodal 25-ročný hráč Lokomotívy.

Snímka z pohárového stretnutia Devínska Nová Ves – Trenčín. Foto: FB/FCL DNV

Bojovali, aby klub prežil a vstali z popola

Devínska Nová Ves neprivítala klub z najvyššej súťaže premiérovo. Už v septembri 2017 prehrala v treťom pohárovom kole s Dunajskou Stredou. Vlani v októbri vo štvrtom kole zase prehrala s Ružomberkom. Pre klub, ktorý v júni oslávil storočnicu organizovaného futbalu, je postup medzi 16 najlepších tímov v Slovnaft Cupe neopísateľný úspech.

„Náš tím je zložený zo 70 percent odchovancov, doplnený ďalšími hráčmi. Pred dvoma rokmi sme boli v problémoch a tí chalani bojovali, aby klub prežil. Napokon vstal z popola klub i hráči. To, že sa chalani dnes takto odovzdali a nechali život na tom ihrisku, to iba potvrdzuje, ako sú nastavení – ako pracujú pre tento klub, pre Devínsku Novú Ves. Pre mňa je veľká radosť tu trénovať,“ povedal dojatý kouč Lukáš Luknár.

Lokomotíva Devínska Nová Ves sa aktuálne nachádza v piatej bratislavskej lige na šiestom mieste, za prvým Vištukom zaostáva o tri body. V pohári sa jej však darí o poznanie viac, postupne vyradila Domino, Malacky, Rohožník a teraz i Trenčín. Minimálne jeden veľký zápas teda ešte v tejto sezóne určite odohrá, osemfinálového súpera spozná v piatkovom žrebe.

„Osemfinále Slovenského pohára je pre piatoligistu niečo mimoriadne. Pre nás je to niečo krásne. Ráno sme sa zobudili, dali sme si tréning, urobili sme si taký jeden ligový deň a neverili sme, že bude tento rok ešte ďalší takýto deň. Nazvali sme to zápas storočia, pritom ten nás ešte iba čaká. Uvidíme, koho nám prisúdi žreb,“ uviedol tréner Devínskej Novej Vsi.

Dokedy sa v Športovom areáli Devínska Nová Ves oslavovalo je otázne. Kapitán tímu predpokladal veľkú slávnosť. „Môžete s nami zostať. Budeme odchádzať veľmi neskoro,“ pozýval Tomáš Lukáč prítomných zástupcov médií: „Neviem síce, kto nám dá dovolenky na zajtra, ale nejako to vybavíme.“

Tréner Lukáš Luknár sa však už pozeral do budúcnosti. „My nemôžeme oslavovať, už v sobotu hráme v Svätom Jure a teraz potrebujeme dobehnúť aj ligovú tabuľku, pretože pohár nás stál veľa energie a síl. Postrácali sme body a teda teraz potrebujeme vyhrať vo Svätom Jure. Musíme pracovať ďalej,“ vysvetlil.

Športová tragédia Trenčína

Trenčín sa po Banskej Bystrici stal iba druhým účastníkom najvyššej súťaže, ktorý sa v tejto sezóne porúčal zo Slovnaft Cupu. V Bratislave nastúpili prevažne hráči druhého sledu. Zo základnej zostavy z víkendového ligového duelu proti Skalici hral v otváracej jedenástke iba autor gólu Gajdoš. Striedajúci kapitán Damián Bariš, ktorý nastúpil v 56. minúte, neskrýval po šokujúcom vypadnutí sklamanie.

„Pre nás je to športová tragédia. Nešťastie, že sme nedokázali postúpiť. Sme v prvej lige, hráme s piatou… Toto by sa stávať nemalo. Sme z toho smutní. Keby sme dali prvý gól, možno by sme boli uvoľnenejší. Naopak, prehrávali sme, boli sme nervóznejší, museli sme otáčať a podarilo sa nám iba vyrovnať. Chýbali nám góly. Pred tým, ako sa presadil súper, sme urobili detskú, školácku chybu a oni to potrestali. My však nemôžeme dať iba jeden gól. Musíme sa nad tým zamyslieť a niečo zmeniť,“ uviedol 28-ročný odchovanec trenčianskeho futbalu.


Ďalšie články