V Bratislave začína výstava Mesiac fotografie. Majstri objektívu na nej odhalia svet

BRATISLAVA – V Bratislave sa 1. novembra v rámci 33. ročníka Mesiaca fotografie bude konať množstvo výstav. Organizátori sa rozhodli obrátiť pohľad na dianie u nás. Reflektujú to, čo sa dialo v bývalom Československu, ešte pred jeho rozdelením, ako aj 30 rokov po rozpade spoločného štátu. Komplex výstav ale obsiahne aj problémy iných, oveľa exotickejších kultúr.

Fatimah Hossaini , z cyklu Pod závojom, FOTO F. H. Fatimah Hossaini je afghánskou fotografkou, ktorá unikla pred terorom Talibanu. FOTO: F. Hossaini.

V programe novembrových expozícií vyniká unikátna rekonštrukcia výstavy Hra na štvrtého (Michal Pacina, Rudo Prekop, Tono Stano) ešte z roku 1986. Zaujme aj výstava z fondov komunistickej Štátnej bezpečnosti, ktorá hovorí veľmi výstižne o svojvôli vtedajšej štátnej moci, keď tajní sledovali a celé mesiace fotografovali Milana Lasicu, Júliusa Satinského alebo Dominika Tatarku. O súčasnej podobe českej, ale aj slovenskej fotografie podajú správu diela od tak známych autorov, ako sú Peter Župník, Jana Šturdíková, Miro Nôta, Boris Németh či Lena Jakubčáková.

Smerovanie nastupujúcej generácie predstaví kolektívna výstava Vo vnútri, pripravená k 33. výročiu založenia Inštitútu tvorivej fotografie v Opave. V uplynulých ročníkoch Mesiaca fotografie bratislavské publikum objavovalo osobnosti v blokoch fotografií z Latinskej Ameriky, Škandinávie, Afriky aj východnej Európy. V tomto roku sa pozornosť organizátorov presunula do Ázie. V časti Na východ od raja dostanú bratislavskí fanúšikovia fotografie unikátnu šancu zoznámiť sa s tým, čo sa dnes deje v Iráne alebo v Afganistane. Vďaka tvorbe Maryam Firuzi, Gohar Dashti, či Fatimah Hossaini si pozrieme sugestívne svedectvá o tom, ako ťažko sa žije ženám v exotických, mimoriadne uzavretých kultúrach. Tam, kde vládne cenzúra, násilie, patriarchálny životný štýl a kde sú mnohé veci tabu.

V bloku, ktorý prekračuje geografické hranice, bude patriť dôležité miesto dvom výstavám. Súčasnej svetovej novinárskej fotografii Global Peace Photo Award – tá oceňuje a podporuje tých fotografov z celého sveta, ktorých dielo zachytáva snahu o nastolenie mieru vo svete. Ďalší, veľmi špecifický projekt popularizuje výnimočný európsky vedecký objekt – pracovisko CERN. Najväčší priestor 33. ročníka Mesiaca fotografie sa venuje výstave kanadského speváka, fotografa a filantropa Bryana Adamsa – osobnosti, ktorej fotografická tvorba je od 90. rokov organickou súčasťou svetoznámych časopisov ako Harper’s Bazaar, Vogue, Interview či Zoo.

Unikátnou výstavou pre milovníkov klasika slovenskej fotografie Karola Plicku je jeho album na pamiatku desaťročia odboru Matice slovenskej v Čadci 1921 až 1931. V albume sú zastúpené fotografie z národopisných sérií z celého Slovenska a aj niektoré fotografie z Plickovej slávnej série z Vysokých Tatier. Výstava prác fotoumelkyne Inge Morath, dlhoročnej členky najslávnejšej fotoagentúry sveta Magnum je pripravená k 100. výročiu jej narodenia. Zahŕňa zásadné úseky jej celoživotného diela.